مردان پشت پرده شبکه دو / حیاط خلوت علی لاریجانی در صداوسیما با مدیریت جعفری جلوه چگونه مدیریت می شود؟

شبکه دو سیما با مدیریت محمد رضا جعفری جلوه ، مدت هاست که با وضعیت فرسایشی و مدیریتی منفعلانه از جایگاه واقعی خود فاصله گرفته است.

هرچند که می‌گویند به دلیل بیماری و وضعیت جسمانی آقای جعفری جلوه، حمیدرضا دیبائی که گویا خواهرزاده وی هم است مدیریت در سایه شبکه را بر عهده دارد.این انتصاب خانوادگی با اعتراض برخی رسانه‌ها مواجه شد.

خوب است بدانید که جلوه از مدیران بازنشسته‌ای است که علی عسکری اجازه استثناءِ اشتغال او را از رهبری گرفته است.

در ۲۵ تیر ۱۳۹۷، سید مرتضی میرباقری معاون وقت سیما اعلام کرد در صورت یافتن یک مدیر جوان، جعفری جلوه را برکنار خواهد کرد اما این اتفاق هرگز نیفتاد. پس از اجرای قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان، جعفری جلوه یکی از مدیرانی بود که باید براساس قانون برکنار می‌شد اما با مکاتبه عبدالعلی علی‌عسگری رئیس سازمان صدا و سیما با سید علی خامنه ای رهبر ایران، این قانون نقض شد و جعفری جلوه باقی ماند.

تقریبا در دوران جعفری جلوه شبکه دو نتوانسته است برند تلویزیونی خاصی را به وجود آورد. چندین پروژه مختلف نیز در دوران وی شکست خورده‌اند؛ مانند کلاه قرمزی، دوباره زندگی و یا برنامه های پرطرفدار دخترانه‌ اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه نود.

البته نمی شود از این هم غافل بود که جعفری جلوه از سمپات‌های علی لاریجانی در بدنه فرهنگی کشور است. بنابراین نقل قابل درک است که چگونه می توان ردپای جلوه را بعلاوه صداوسیما در سینما هم ببینیم!

به نظر میرسد مدیریت جعفری جلوه در شبکه دو، با چالش دیگری در حوزه فیلم و سریال نیز روبرو شده است. ضعف عدم تولید فیلم هایی مانند «کیمیا» که پیش از این شبکه دو نشان داده است می تواند «خیابان ها را خلوت کند» چالش جدی تری را پیش روی جعفری جلوه گذاشته است این را در کنار عدم موفقیت جلوه در همکاری و مدیریت سلبریتی ها و چهره هایی مانند طهماسب و جبلی نیز کارنامه او را تامل برانگیزتر میکند.