مردم فهمیده‌اند اسلام را پله کرده‌ایم

🎤احمد توکلی

✅ مردم حرف رسانه‌های بیگانه را باور می‌کنند چون سرشان را بگردانند فساد می‌بینند

✅احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص‌مصلحت‌نظام، گفته: «اول انقلاب شناخت مردم از مسوولان این‌بودکه چه روحانی و چه کت‌وشلواری، راست‌گو هستند، در میان مردم زندگی می‌کنند و حاضرند برای مردم و منفعت عمومی هزینه بدهند.اما به‌تدریج رفاه‌طلبی، موقعیت‌طلبی و جداشدن از جامعه رشد کرد و ساختار هم برای پالایش آن کاری نکرد بلکه امکان رشد این‌گونه افراد مهیاتر شد.

✅از مسائل کوچک شروع شد، اما، توجه نشد و امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر تعطیل بود، بزرگ‌تر شد. ۲۰سال پیش ۵۰۰میلیون و یک‌میلیارد برای فساد بزرگ بود؛ ۱۵سال پیش ۱۰میلیارد و ۱۵میلیارد؛ بعد شد ۲۰۰و۳۰۰میلیارد و الان رسیده‌به چندهزارمیلیارد؛ خطرناک است.

✅رقابت‌های سیاسی ما جنگ شد. هی می‌گفتیم رفاقت بعد از رقابت، اما کجا؟ مردم مگر رفاقت بعد از رقابت را دیدند؟

✅هی گفتند مبارزه با فساد؛ اما از تمام دولت‌ها، سازمان‌ها و جناح‌ها انواع پرونده‌های فساد و اختلاس بیرون آمد.
اگر درست کار کرده بودیم؛ اگر فساد نشده بود، رسانه‌های بیگانه ۱۰برابر این هم علیه حکومت تبلیغ می‌کردند کسی باور نمی‌کرد.
اما الان مردم چرا نباید باور کنند؟ سرتان را بچرخانید پرونده فساد، آقازاده‌ها و رانت می‌بینید. رسانه‌های خارجی هم ۱۰برابر می‌کنند و مردم هم باور می‌کنند.

✅همان‌قدر که شکم مردم باید سیر باشد، احساس آزادی و بهره‌مندی‌از حقوق شهروندی هم باید تأمین شود.
شکم سیر بدون آزادی باز نارضایتی می‌آورد. به‌خطرانداختن آزادی‌های مشروع، معیشت مردم را هم به‌خطر می‌اندازند.
اگر حکومتی آزادی‌ فردی را تأمین نکند، بهترین اقتصاد هم مهیا کند باز از دید مردم، دروغ‌گو است؛ مردم می‌گویند اگر مسوولی راست بگوید، نباید از آزادی مردم بترسد.»/روزنامه‌ایران در گفت‌وگو با توکلی درباره زمینه‌های بی‌اعتمادی مردم به حکومت

📌احمدتوکلی، نماینده دوره‌اول مجلس‌ از بهشهر مازندران و نماینده دوره‌های هفتم‌، هشتم و نهم از تهران؛ وزیر کار و سخن‌گوی دولت میرحسین موسوی(۱۳۶۰ تا ۶۲)؛ منتقد اقتصادی و رقیب اصلی انتخاباتی هاشمی‌رفسنجانی(انتخابات ۱۳۷۲) و نیز رقیب اصلی محمدخاتمی(۱۳۸۰) بوده و عضو کنونی مجمع تشخیص‌مصلحت است.