مروری بر بورس‌های آسیایی

شاید یکی از سوالاتی که همواره در ذهن سهامداران نقش می‌بندد این است که بورس‌های خارجی چگونه هستند و چه تفاوت‌هایی بین بورس‌های خارجی و بورس تهران وجود دارد. در این مقاله به بررسی بورس‌های چند کشور آسیایی می‌پردازیم.

بورس توکیو

ژاپن بزرگ‌ترین بازار بورس از نظر ارزش بازار در آسیا است. این بازار که در سال ۱۸۷۸ میلادی تأسیس شده، ارزش بازاری برابر با ۴۹۲ تریلیون ین ژاپن دارد. بازار بورس توکیو هر روز صبح ساعت ۸ کار خود را آغاز می‌کند. در ساعت ۱۱:۳۰ این بازار برای ساعت ناهار فعالیت خود را متوقف و از ساعت ۱۲:۳۰ مجددا آغاز به کار می‌کند. در ساعت ۵ بعد از ظهر این بازار تعطیل می‌شود. شنبه و یکشنبه‌ها و روزهای تعطیل ملی، این بورس به کلی تعطیل است.

در حال حاضر ۲۲۹۲ شرکت در بازار بورس توکیو پذیرفته شده و مورد معامله قرار می‌گیرند. میانگین P/E بازار بورس ژاپن ۱۶٫۵ است. به این معنا که قیمت میانگین سهام ۱۶٫۵ برابر سود سالانه آنها است.

بورس شانگهای

چین رقیب دیرینه بورس توکیو است. البته سن بورس شانگهای کمتر است، چرا که این بورس در سال ۱۹۹۰ تأسیس شده است. ۱۰۴۱ شرکت در این بازار پذیرفته شده‌اند و ارزش آن ۵٫۵ تریلیون دلار آمریکا است. ساعت کاری این بورس از ساعت ۹:۳۰ صبح تا ۱۱:۳۰ بوده و بعدازظهرها پس از صرف ناهار در ساعت ۱۳ تا ۱۵ دوباره فعالیت می‌کند. P/E این بازار ۱۹٫۵۸ است. بورس شانگهای در سال ۲۰۰۸ با افت شدیدی مواجه شد و شاخص آن از ۶۰۰۰ به ۲۰۰۰ واحد سقوط کرد. در هفته‌های گذشته نیز بار دیگر این بورس با افت مواجه شد و خاطرات افت تاریخی را برای سهامدارانش زنده کرد. در ماه گذشته ارزش بورس شانگهای با بیش از ۳۰درصد افت مواجه شد و دولت این کشور را به مداخله در بورس واداشت. گفتنی است دو هفته قبل از ریزش اخیر، افراد زیادی به سمت بورس هجوم آورده بودند. تنها در دو هفته ۲٫۵ میلیون کد بورسی جدید اخذ شده بود.

بورس هنگ کنگ

سومین بورس آسیا از نظر ارزش معاملات بورس هنگ کنگ است. این بورس در سال ۱۹۲۱ تأسیس شده است. قابل توجه است که سومین بورس آسیا، ششمین بورس جهان نیز محسوب می‌شود. معاملات این بازار از ساعت ۹:۳۰ آغاز می‌شود و در ساعت ۱۲ برای صرف ناهار متوقف می‌شود. از سرگیری معاملات پس از ساعت ۱۳ است و تا ساعت ۱۶ ادامه دارد.

قانون محدودیت نوسان ۲درصد از سال ۲۰۰۹ از این بازار برداشته شد. ۱۴۲۱ شرکت در این بورس پذیرفته شده که بزرگ‌ترین آنها petro china است. ارزش این بازار ۳۰٫۵۵ تریلیون دلار هنگ‌کنگ و میانگین P/E آن ۱۰٫۷ است.