مرکل به ارزیابی تحریم ایران توسط امریکا و پیامهای تویتری ترامپ پرداخت

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممرکل: پیام‌های توییتری ترامپ با آنچه او “عظمت آمریکا” می‌خواند، در تضاد است

“آنگلا مرکل” در یک نشست خبری درارزیابی سیاست های داخلی آلمان، مساله تحریم ایران توسط آمریکا و پیامهای تویتری ترامپ به پرسش های خبرنگاران پاسخ داد.

صدر اعظم آلمان گفت: ما به توافق هسته ای با ایران پایبندیم و ایران می تواند ساز وکار مالی را بعنوان جدی بودن حفظ این توافق تلقی کند.

وی افزود: ما تلاش کردیم ساز و کار مالی (اینستکس) را دایر کنیم و می خواهم بگویم این ساز و کار تا حدی آماده بهره برداری است.

وی در پاسخ به خبرنگار ایرانی درباره اینکه آیا تنها ایران مسئول حفظ برجام است و طرف های دیگر تعهدی ندارند، گفت: طبیعی است که ایران تنها مسئول حفظ برجام نیست و اگر آمریکا از برجام خارج شد، طرف های اروپایی و چین و روسیه این کار را نکردند، بنابراین اگر چنانکه یکی خارج شد شرایط جدیدی پیش می آید.

وی افزود: من همواره استدلال کرده ام که ایران می تواند و باید علاقه داشته باشد که اگر یکی از طرف های توافق پایبند نماند با این وجود ایران همچنان پایبند بماند و پیام حسن نیت خود را به جامعه جهانی بفرستد.

صدر اعظم آلمان به تنش در منطقه خلیج فارس اشاره و از آنچه فعالیت های “امانوئل مکرون” رییس جمهور فرانسه برای تنش زدایی در منطقه خواند، حمایت کرد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، حملات دونالد ترامپ به چهار نماینده زن حزب دموکرات را به شدت محکوم کرد و همبستگی خود را با چهار نماینده کنگره آمریکا ابراز داشت.

مرکل گفت: قاطعانه با چنین مواضعی مخالف است و بسیاری از ناظران اظهارات اخیر ترامپ را نژادپرستانه ارزیابی کرده‌اند.

مرکل با تاکید بر اینکه پیام‌های توییتری ترامپ با آنچه او “عظمت آمریکا” می‌خواند، در تضاد است، گفت: مردمی با ملیت‌های گوناگون در تکوین و شکوفایی آمریکا سهیم بوده‌اند.

گفتنی است، ترامپ یکشنبه ۱۴ ژوئیه در پیامی توییتری به چهار نماینده زن حزب دموکرات در کنگره آمریکا توصیه کرده بود که به جای اقامت در آمریکا به کشورهای “اصلی” خود برگردند و مسائل آن کشورها را حل کنند. او پس از آن باز هم موضع خود را تکرار کرد، اما در عین حال خود را از دیدگاه‌های نژادپرستانه بری دانست.

منظور ترامپ چهار زن عضو مجلس نمایندگان بودند که سه نفر از آنها در ایالات متحده به دنیا آمده‌اند: الکساندریا اوکاسیو کورتز، رشیده طلایب و ایانا پرسلی. نفر چهارم ایلهان عمر، در سومالی به دنیا آمده اما در کودکی به آمریکا مهاجرت کرده است.