مرگ رئیس‌جمهوری چاد در درگیری با شورشیان شمال

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ادریس دبی اینتو، رئیس جمهور چاد که فرماندهی عملیات نظامی علیه گروه‌های شورشی در شمال این کشور را بر عهده داشت، بر اثر جراحات ناشی از میدان جنگ درگذشت.

اعظم اگونا، سخنگوی ارتش چاد با قرائت بیانیه‌ای در تلویزیون این کشور گفت: «فرمانده عالی نیروهای مسلح و رئیس جمهور کشور برای دفاع از تمامیت ارضی به میدان جنگ رفته و زخمی شده بود. در نهایت تاسف اعلام می‌کنیم که مارشال دبی روز سه‌شنبه ۲۰ آوریل چشم از جهان فروبست.»

چاد کشوری غلطیده به ورطه فقر و تروریسم است و ارتش این کشور مدت‌هاست با شورشیان به شدت مسلح “جبهه وحدت و تغییر” می‌جنگد. ستیزه‌جویان این جبهه (FACT) ده روز قبل از لیبی به شمال چاد وارد شده و در صدد تصرف پایتخت بودند. این جبهه سیاسی، نظامی که سال ۲۰۱۶ تشکیل شده، هدف خود را سرنگونی دولت دبی عنوان می‌کند.

دبی از ۳۰ سال قبل بر مسند قدرت سیاسی چاد قرار داشت و در آخرین انتخابات ریاست جمهوری این کشور نیز برای ششمین مرتبه با ۳۲ / ۷۹ درصد آرا برنده شده بود. او خودش در سال ۱۹۹۰ طی یک مبارزه مسلحانه به قدرت رسید.

چاد که سابقا مستعمره فرانسه بوده، برای اروپا کشوری استراتژیک محسوب می‌شود. سربازان فرانسوی و نیروهای نظامی سازمان همکاری‌های امنیتی ۵ کشور منطقه “ساحل” آفریقا موسوم به G5 در چاد مستقرند تا جلوی تحرکات تروریست‌های اسلامگرا در منطقه را بگیرند.

منطقه”ساحل” در آفریقای مرکزی، شامل مالی، موریتانی، نیجر، چاد و بورکینافاسو می‌شود؛ کشورهایی که گروه‌های اسلامگرا و تروریستی در آنها فعالیت چشمگیری دارند.