مرگ مبهم کاریکاتوریست ایرانی در سوئیس

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، بهنام بهرامی کاریکاتوریست جوان ساکن سوییس که سال گذشته در اتفاقی مشکوک ناپدید شد از جمله هنرمندانی بود که چندی در مسابقه بین‌المللی کارتون و کاریکاتور هولوکاست آثارش حضور داشت.

سیدمسعود شجاعی طباطبایی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، درباره این ماجرای مبهم ، افزود : این هنرمند در شهر ژنو یک نمایشگاه برپا کرد اما عده‌ای از مجاهدین خلق ، وی را رصد کردند و با شعارهایی مانند «مرگ بر بسیجی» سبب برهم خوردن این نمایشگاه شدند.


وی گفت: مدتی بعد پلیس سوئیس، این هنرمند ایرانی را دستگیر و او را بابت کاریکاتور هولوکاست مواخذه کرد و بابت همین موضوع تذکر جدی گرفت، همان زمان وقتی از اداره پلیس بیرون می‌آید عده‌ای به او حمله می‌کنند و لپ تاپ و کیفش را می‌دزدند.


آقای شجاعی طباطبایی همچنین درباره حواشی نمایشگاه نقاشی این هنرمند در سوییس گفت : بهنام بهرامی پس از این اتفاق، شرایط ناامنی را تجربه کرد و در نهایت آبان ماه سال ۹۸ تصمیم به بازگشت به ایران را می‌گیرد و به خانواده‌اش نیز این موضوع را اعلام می‌کند اما در بحبوحه‌ای که اینترنت در ایران قطع بود، تلفن وی نیز خاموش بود.


وی افزود: اوایل آذرماه پلیس سوئیس جسد او را کشف می‌کند، نکته اینجاست که ۱۰ روز پیش، گواهی فوت این هنرمند به دست خانواده‌اش در ایران رسیده و در گواهی فوت علت مرگ «نامعلوم» ذکر شده است که از این منظر اتفاقی مشکوک است و به اعتقاد من این هنرمند به شهادت رسیده است.


دبیر جشنواره کارتون و کاریکاتوری هولوکاست با اشاره به اینکه دولت سوئیس اجازه خروج پیکر شهید بهرامی را نداده و او را در ژنو به خاک سپرده است، گفت : نمایندگان کنسولگری ایران در ژنو اعلام کردند، دولت سوئیس از ارائه هرگونه اطلاعات درباره مرگ و مکان وقوع مرگ این هنرمند ایرانی سرباز زده‌اند و حتی لوازم شخصی ایشان را نیز تحویل نداده‌اند و چرایی این موضوع برای ما نیز مبهم است.


آقای شجاعی طباطبایی گفت : کاریکاتوری که از ایشان در نمایشگاه هولوکاست به نمایش درآمد، در رسانه‌های خارجی و به ویژه رسانه‌های صهیونیستی بسیار بازتاب داشت.


وی با تاکید بر اینکه پیگیر پیگیر مرگ مشکوک دوست هنرمند خود خواهیم بود، از وزارت امور خارجه درخواست کرد: نسبت به شهادت بهنام بهرامی پیگیر باشند، اتفاقاً نسبت به مرگ ناگهانی این هنرمند جوان که اهل مشهد نیز بود، هنرمندان مشهدی و دوستانش در این شهر واکنش‌هایی داشتند و امیدوارم این واکنش‌ها نتیجه‌ای داشته باشد.