مرگ مردی که همه چیز را تکذیب می‌کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، «محمد سعید الصحاف» وزیر اطلاع رسانی و فرهنگ رژیم صدام حسین دیروز جمعه درگذشت.

رسانه های خبری اعلام کردند که مرگ وزیر اطلاع رسانی و فرهنگ صدام حسین در سن ۸۰ سالگی صورت گرفته است. در سوابق وزیر اطلاع رسانی و فرهنگ صدام حسین آمده است که پس از اشغال آمریکا توسط عراق، او خود را تسلیم واشنگتن کرد.

این وزیر صدام حسین پس از مدتی آزاد شد و دولت امارات با فرستادن یک هواپیمای اختصاصی، وی را به ابوظبی انتقال داد.

محمد سعید الصحاف آخرین وزیر اطلاع‌رسانی و فرهنگ، در زمان حاکمیت رژیم بعث عراق بود که در سال ۱۹۹۲ وزیر امور خارجه وقت عراق نیز بوده‌است.

وی فارغ‌التحصیل رشته ادبیات انگلیسی از دانشگاه بغداد بود و تبحر خاصی در به کار بردن کلمات نامأنوس و کم کاربرد زبان عربی و انگلیسی داشت. به عنوان مثال، وی یکبار واژه «العلوج» را درباره نیروهای غربی به کار برد و ناتوانی مترجمان در ترجمه این واژه، باعث ورود واژه‌ای جدید به زبان انگلیسی شد!

او که تا آخرین لحظات پیش از سقوط بغداد همچنان همه چیز را تکذیب می‌کرد و پیشروی ارتش آمریکا را رد می‌نمود، وقتی ارتش آمریکا، فرودگاه بغداد را به کنترل خود درآورد، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت نیروهای ایالات متحده که فرودگاه را تحت اشغال درآورده بودند، اکنون تسلیم افراد عراقی شده‌اند و در حال حاضر فرودگاه تحت کنترل نیروهای عراق است!

وی شیعه مذهب بوده و پس از اشغال عراق، خود را به نیروهای آمریکایی تسلیم نمود. با اینحال، نبود کیفرخواست علیه وی، باعث آزادی وی گردید.