مرگ مرموز یک فرمانده دیگر سپاه؛ کرونا یا بمباران اسرائیلی؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ رسانه‌های ایران روز سه‌شنبه ۲۰ آوریل ۲۰۲۱ از مرگ محمدعلی حق‌بین، از فرماندهان سپاه قدس گیلان و مشاور فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران خبر دادند.


به گزارش العربیه، در حالی که بسیاری از خبرگزاری‌های نزدیک به سپاه پاسداران از جمله «فارس» اعلام کردند حق‌بین بر اثر بیماری کرونا درگذشت، برخی منابع گفتند او در جریان حمله هوایی هفته گذشته اسراییل به مواضع سپاه پاسداران در حومه دمشق پایتخت سوریه زخمی شد و پس از انتقال به ایران جان باخت.


انتشار عکسی از حق بین بر روی تخت بیمارستان با پاهای گچ گرفته شده سوالات زیادی را برای کاربران شبکه‌های اجتماعی برانگیخت. برخی نوشتند تصویر فرمانده سپاه طوری باندپیچی شده است که گویی زخمی شده است.

همزمان تصویری از ملاقات «محمد عبدالله پور» فرمانده سپاه قدس گیلان از این فرمانده در بیمارستان، در شبکه های اجتماعی منتشر شده که در آن محمدعلی حق‌بین را در حالیکه یک دستگاه تنفس مصنوعی بر او نصب شده، پاهایش نیز به شکل عجیبی باندپیچی شده نشان می داد. پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر در گزارشی مرگ «محمدعلی حق بین» را بر اثر عوارض ناشی از بیماری کرونا ذکر کرده است.


خبرگزاری‌های «ایرنا» و «تسنیم» این فرمانده را از جمله فرماندهان نزدیک به قاسم سلیمانی ذکر کرده و نوشتند که او در عملیات آزادسازی مناطق که در دست مخالفان اسد در حلب سوریه بود، نقش مهمی را ایفا کرد.


سازمان‌هاى حقوق بشری، فرماندهان سپاه قدس را به قتل عام مخالفان سوری و ارتکاب جنایات ضد بشریت علیه مردم سوریه متهم می‌کنند. سپاه پاسداران از اوائل آغاز اعتراضات در سوریه با حضور در این کشور و بسیح شبه نظامیان فرقه‌ای نقش عمده‌ای در سرکوب مخالفان سوری ایفا کرد.