مرگ مشکوک پرندگان آبزی در میانکاله و خلیج گرگان

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ رسانه‌های داخلی در ایران از مرگ مشکوک تعدادی پرنده مهاجر آبزی در استان‌های شمالی ایران گزارش داده‌اند. طی روزهای اخیر در تالاب میانکاله و خلیج گرگان، لاشه ده‌ها پرنده مهاجر آبزی مشاهده و جمع‌آوری شده است. سال گذشته نیز، هزاران لاشه پرنده مهاجر در خلیج گرگان که به دلیل بوتولیسم تلف شده بودند، کشف شد.


در پی گشت کارشناسان دامپزشکی و محیط‌زیست در مناطق حدفاصل استان‌های مازندران و گلستان، ده‌ها لاشه پرنده مهاجر آبزی کشف شد. بر اساس این گزارش گروه‌های نظارتی در حال بررسی دلیل تلف شدن این پرندگان هستند.


خبرگزاری ایسنا نیز به نقل از غلامرضا محرابی، مدیرکل دامپزشکی استان گلستان، گزارش داد: اکیپ‌های دامپزشکی حین پایش خلیج گرگان در محدوده بین نوکنده و گلوگاه واقع در مرز گلستان و مازندران، ۱۰ لاشه چنگر و فلامینگو را مشاهده کردند.


به گفته این منبع، «نمونه‌گیری از لاشه پرندگان انجام و نمونهها جهت تشخیص قطعی علت مرگ به مرکز تشخیص سازمان دامپزشکی کشور ارسال شد».


هنوز دلیل تلف شدن این پرندگان آبزی مشخص نیست و به گفته مدیرکل دامپزشکی استان گلستان، باید تا زمان «تایید هرگونه بیماری» بر اساس «نتایج آزمایشگاهی» منتظر ماند.


در زمستان سال گذشته نیز، بیش از ۴۰ هزار پرنده مهاجر در استان گلستان و مازندران تلف شدند. بر طبق نتایج آزمایشگاهی دامپزشکی ایران، دلیل مرگ این پرندگان آبزی، بیماری بوتولیسم اعلام شده بود.

حدود ۱۲ گونه پرندگان آبزی که زمستان را در تالاب بین‌المللی میانکاله می‌گذراندند، سال گذشته، بر اثر این بیماری تلف شدند. بیشترین تلفات مربوط به گونه‌های چنگر و فلامینگو بود.
تالاب بین‌المللی میانکاله هر ساله در فصل سرما میزبان صدها هزار پرنده مهاجر است. این تالاب با بیش از ۴۰ هزار هکتار مساحت آبی در غرب استان گلستان و شرق استان مازندران واقع است.


خلیج گرگان، بزرگترین خلیج دریای خزر و تنها خلیج دریای خزر در محدوده جغرافیایی ایران، بخشی از پناهگاه حیات‌وحش میانکاله است. خلیج گرگان بین دو استان مازندران و استان گلستان واقع است.


تالاب میانکاله و خلیج گرگان در سال ۱۳۵۴ در فهرست تالاب‌های کنوانسیون رامسر به ثبت رسید.