مرگ و مصدومیت دو کولبر همزمان با تلف‌شدن شماری از اسب‌های کاسبکاران مرزی

 

نگام ، حقوق بشر _ روز پنج‌شنبه یک کولبر در مناطق مرزی خوی در نتیجه‌ی شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی زخمی شد. یک کولبر هم در ارتفاعات مرزی پیرانشهر روز سه‌شنبه بر اثر سرمازدگی جان خود را از دست داد. همزمان در شهرستان مرزی سردشت نیز شماری از اسب‌های کاسبکاران مرزی با شلیک‌ نیروهای مرزبانی تلف شدند.

 

 

به گزارش هرانا ، روز پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷، در نتیجه‌ی گشودن آتش نیروهای مرزبانی شهرستان خوی به سوی کولبران، یک تن به نام «هادی نعمتی» ۲۹ ساله فرزند رحمت از ناحیه‌ی کمر و‌ پا به شدت زخمی شد.

وی متاهل و پدر یک فرزند بوده و از دو سال پیش جهت امرار معاش به کولبری روی آورده بود‌.

هادی نعمتی در جمعی از کولبران در نقطه‌ی صفر مرزی خوی در ارتفاعات قطور مورد شلیک نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی قرار گرفته و پس از مصدومیت، به بیمارستانی در تبریز منتقل شده است. وضعیتش وی وخیم گزارش شده است.

در خبری دیگر روز سه‌شنبه ۲۰ آذر، یک کولبر به نام «زانیار عزیززاده» فرزند سلیمان از اهالی شهرستان پیرانشهر در ارتفاعات مرزی این شهرستان دچار سرمازدگی شده و جان خود را از دست داد.

این کولبر در ارتفاعات آلانه در حین کولبری دچار سرمازدگی شده و سپس جسدش به بیمارستان پیرانشهر منتقل شد.

در سردشت هم شماری از اسب‌های کاسبکاران مرزی با شلیک‌ همین نیروها تلف شدند.

همزمان از اشنویه گزارش شده است که در کوهستان‌های منتهی به منطقه‌ی مرگور ارومیه، مقادیر زیادی از اجناس کولبران از سوی نیروهای مرزبانی مصادره شده‌اند‌.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت‌بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصتهای شغلی به آن روی می‌آورند و سالانه ده‌ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می‌شوند.

بر اساس گزارش سالیانه منتشر شده مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در طول سال ۱۳۹۶، گزارش قتل ۴۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۵۸ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده که عمدتا این تلفات انسانی در مناطق کردنشین گزارش شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۲۲۴ شهروند هدف تیراندازی نیروهای انتظامی و مرزبانی قرار گرفتند.