مرگ ۱۱ کاگر در بلاتکلیفی مطلق؛ کارگران سامان کاشی ۷ سال به‌دنبال پرداخت حقوق معوقه خود هستند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام۳۵۰ کارگر کارخانه «سامان کاشی بروجرد» از ۲۵ اسفند ۱۳۹۳هم‌چنان پی‌گیر مطالبات معوقه حقوق و حق سنوات خدمت خود هستند.

بعد از تعطیلی این واحد تولیدی، کارگران با وجود صدور حکم توقیف اموال کارخانه توسط دستگاه قضایی، نتوانستند مطالبات خود را دریافت کنند.

کارخانه سامان کاشی بروجرد در استان لرستان اسفند ۱۳۹۳به‌دلیل آن‌چه از سوی کارفرما «مشکلات مالی» اعلام ‌شده بود، تعطیل شد. از آن زمان تا امروز هنوز بخش عمده‌ای از مطالبات حدود ۳۵۰ کارگر رسمی این واحد تولیدی پرداخت نشده است.

یکی از کارگران بازنشسته این واحد تولیدی در این‌باره به «ایلنا» گفته است: «کارخانه سامان کاشی پیش از تعطیلی حدود ۳۵۰ کارگر رسمی و ۱۲۰ کارگر قراردادی با سوابق بالا داشت. کارگران رسمی کارخانه بعد از یک سال دوندگی، سرانجام بازنشسته شدند. مابقی کارگران که قراردادی بودند، با سوابق ۱۰ تا ۱۵ سال، با اتمام قرارداد کار، تعدیل و در نهایت بی‌کار شدند.»

این کارگر در ادامه افزود: «کارفرما در زمان اخراج کارگران مرتب وعده پرداخت مطالبات را می‌داد اما بعدا به دلایل مختلف، از جمله اعلام مشکلات مالی، از پرداخت مطالبات کارگران طفره رفت.»

به گفته او، حدود ۱۰۰ نفر از کارگران بازنشسته علی‌رغم دریافت نکردن کامل سنوات، هر کدام حدود ۴۶ ماه مزد معوقه طلب دارند که مربوط به دوران اشتغال آن‌ها می‌شود. ۲۵۰ کارگر دیگر هم ۳۰ درصد مطالبات خود را از کارفرما طلب‌کارند. همه این کارگران طی هفت سال گذشته بلاتکلیف بوده‌اند: «میانگین سنوات پایان خدمت هریک از بازنشستگان بر اساس سوابق کاری، حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان است. کارفرما به دلیل نداشتن منابع مالی، توان پرداخت کامل آن را نداشته است.»

این کارگر درباره روند پی‌گیری حقوقی دریافت مطالبات خود و سایر همکارانش افزود: «بعد از بدقولی کارفرما، کارگران به صورت مجزا به اداره کار بروجرد شکایت کردند. اداره کار حکم به پرداخت مطالبات ما داد. اما کارفرما تمکین نکرد و پرونده برای اجرای احکام به سایر مراجع قضایی منتقل شد.»

این کارگر بازنشسته سامان کاشی با اشاره به این که پس از پی‌گیری‌های حقوقی، سرانجام توانستند حکم مصادره اموال کارخانه را برای دریافت طلب‌ خود دریافت کنند، گفت: «کارفرما سریعا با اعلام ورشکستگی، مانع وصول مطالبات کارگران شد. در نتیجه، پی‌گیری کارگران تاکنون بی‌ثمر بوده است.»

به گفته این کارگر کارخانه سامان کاشی، ۱۱ نفر از کارگران این کارخانه در طول چندسال گذشته قبل از دریافت مطالبات‌شان فوت کرده‌اند. آخرین کارگری که فوت کرده، روز شنبه ۱۶ مرداد به نام «سعید کاویانی» ۴۴ساله بوده است.

بی‌کاری ۱۵ ساله کارگران اروم دشت

در روزهای اخیر، نماینده کارگران کارخانه اروم‌دشت در ارومیه نیز از سرنوشت مشابهی که برای کارگران این کارخانه اتفاق افتاده، خبر داده بود. او با اشاره به این که این کارخانه از سال ۱۳۸۶ به دلیل عدم پرداخت تسهیلات از سوی «بانک ملی»، شعبه سرپرستی آذربایجان غربی تعطیل شده، گفته بود: «متاسفانه ۱۵ سال است نتوانسته‌ایم حق و حقوق خود را از کارفرما دریافت کنیم. مسوولان بانک هم در مقابل مطالبات ما پاسخ‌گو نیستند.»

به گفته او، بعد از تعطیلی کارخانه، بانک ملی تنها چند نفر از کارگران را به عنوان نگهبان در کارخانه نگه‌داشته است و تنها ماهیانه ۵۰۰ هزار تومان حقوق به این کارگران پرداخت می‌کند.

کارخانه اروم دشت از ۱۵ سال پیش به دلیل ضعف مدیریتی، تعطیل و ۱۷۷ کارگر آن بی‌کار شده‌اند. در بین کارگران این کارخانه هم هشت نفر در طی این سال‌ها فوت کرده‌اند. آن‌ها تا زمانی که در قید حیات بودند، نتوانستند مطالبات‌ خود را دریافت کنند.

کارخانه اروم‌دشت ارومیه اولین تولیدکننده کنسانتره در ایران با ۴۹ محصول متنوع تولیدی، کاملا صادراتی بود که به دلیل ضعف مدیریتی، تعطیل شد.

مطالبه ۱۵ ساله بازنشستگان شرکت مخابرات راه دور شیراز

شرکت مخابرات راه دور شیراز هم یکی دیگر از شرکت‌هایی است که کارگرانش سرنوشت مشابهی پیدا کرده‌اند. معترضان بازنشسته شرکت مخابرات راه دور شیراز که در آخرین مورد، روز یک‌شنبه دوم خرداد مقابل استانداری فارس تجمع کرده بودند، در تجمع خود خواستار ورود قاطعانه استانداری فارس برای احقاق حقوق هزار و ۳۰۰ کارگر بازنشسته مخابرات راه دور شیراز شدند. آن‌ها در تجمع خود گفته بودند: «ما مطالبات قانونی خود به همراه خسارت تاخیر آن را می‌خواهیم؛ مطالباتی که پرداخت آن ۱۵ سال به طول انجامیده است.»

کارگران بازنشسته مخابرات راه دور شیراز با اشاره به مصوبه‌ سفر استانی رییس قوه قضاییه می‌گویند: «با وجود گذشت ماه‌ها از این مصوبه، هنوز مطالبات کارگران بازنشسته پرداخت نشده‌اند. اما امروز پرسش ما این است که چرا با گذشت ۱۵ سال، هیچ راه‌کار عملیاتی برای پرداخت مطالبات بازنشستگان پیاده‌سازی نشده است؟»

رسیدگی عاجل به مصوبه‌ رییس قوه‌قضاییه و پرداخت مطالبات هزار و۳۰۰ کارگر بازنشسته پیش از هرگونه اقدام برای راه‌اندازی مجدد کارخانه، مهم‌ترین خواسته معترضان اعلام شده است. آن‌ها بارها خواهان ورود هماهنگ استانداری با سایر دستگاه‌های ذی‌ربط شده‌اند.

«کارگران بازنشسته مخابرات راه دور» در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات معوقه، روز ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ هم تجمع اعتراضی برگزار کرده‌اند. سهام‌دار این شرکت پیش‌تر اعلام کرده بود یک سوم مطالبات این کارگران را به حساب آن‌ها واریز کرده است. اما کارگران معترض با برپایی این تجمع، این خبر را تکذیب و اعلام کردند که هنوز به مطالبات خود دست نیافته‌اند.

رییس کانون کارگران بازنشسته صنایع مخابرات راه دور شیراز روز پنج‌شنبه ۱۳شهریور ۱۳۹۹ خبر واریز یک سوم مطالبات کارگران بازنشسته این شرکت را تکذیب کرده و با اشاره به انتشار اخباری درباره پرداخت بخشی از طلب کارگران بازنشسته گفته بود: «در جلسه‌ای که میان این‌جانب و نماینده دستگاه قضا برگزار شد، مشخص شد که خبر واریز یک سوم مطالبات کارگران بازنشسته این شرکت کذب است و سهام‌دار شرکت پولی بابت مطالبات کارگران بازنشسته به حساب دستگاه قضایی واریز نکرده است.»

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس درباره مطالبات آن‌ها پیش‌تر گفته بود: «با توجه به این که سهام‌دار عمده مجموعه صنایع مخابرات راه دور ایران (ITI) به تعهدات خود در پرداخت مطالبات کارگران عمل نکرده است، این مجموعه برای حل مشکل کارگران کارخانه به مزایده گذاشته می‌شود.»

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس هم در شهریورماه سال ۱۳۹۹، پس از برگزاری جلسه‌ای با رییس کل دادگستری استان فارس و دادستان شیراز اعلام کرده بود: «کار به سمتی می‌رود که شرایط برگزاری مزایده و واگذاری صنایع مخابرات راه دور ایران به شخص یا شرکتی که اهلیت داشته باشد، فراهم می شود.»

کارخانه صنایع مخابرات راه‌ دور ایران به عنوان شرکت مادر تخصصی در زمینه تولید زیرساخت‌های مخابراتی در سال۱۳۵۳ در شیراز شروع به فعالیت کرد. اکثر مراکز مخابراتی با نصب رادیوهای تولیدی این شرکت ارتباطات مخابراتی میان‌ شهری تجهیز شدند. راه‌اندازی پروژه ملی کارت هوشمند سوخت، از جمله فعالیت‌های این مجموعه بوده است. این کارخانه حدود ۱۵ سال است که با مسایل و مشکلات عدیده مالی مواجه شده و مطالبات کارگران این واحد پرداخت نشده است.

میزان طلب کارگران بازنشسته صنایع مخابرات راه دور ایران در شیراز بدون احتساب خسارت تاخیر و تادیه، ۳۵ میلیارد تومان و با احتساب این موارد، چیزی حدود ۱۰۰ میلیارد تومان است. در طی ۱۵ سالی که آن‌ها پی‌گیر مطالبات خود هستند، ۸۰ نفر از بازنشستگان بدون این که مطالبات خود را دریافت کنند، فوت کرده‌اند.