مزد تخریب‌چی بودن در سیاست؛ قانون تغییر کرد، علیرضا زاکانی شهردار تهران شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامعلیرضا زاکانی سابقه سیاسی خود را مدیون فعالیت در بسیج دانشجویی پس از دوره جنگ ایران و عراق است. دوره‌ای که او فرمانده بسیج دانشجویی در تهران و سپس کشور شد، مقارن با دوره ریاست جمهوری «خاتمی» و اتفاقاتی همچون حمله به کوی دانشگاه تهران بود.

زاکانی در مجلس هفتم به مجلس راه یافت و نمایندگی او چند دوره دوام یافت. مخالفت با «عبدالله جاسبی»، رییس دانشگاه آزاد پیش از آنکه حتی تلاش اصول‌گرایان برای تسخیر این دانشگاه آغاز شود، از جمله جنجال‌های زاکانی در این مجلس بود. از همان زمان مشخص بود که او یکی از چهره‌های خط‌شکن نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی برای حمله به «هاشمی رفسنجانی»، اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان سنتی است.

زاکانی در مجلس هشتم نیز نماینده بود و در سال ۱۳۸۷ به همراه چهره‌هایی همچون «محمد دهقان»، «مهدی طائب» و «فریدالدین حدادعادل» جمعیت رهپویان انقلاب را تشکیل داد و سه دوره دبیر کل آن بود.

او در مجلس هشتم از جمله مخالفان برخی وزرای «احمدی‌نژاد» از جمله «حمید بهبهانی»، وزیر راه و ترابری بود و ادبیات او در جلسه رای اعتماد به بهبهانی اعتراض‌های زیادی را به دنبال داشت.

زاکانی در این مجلس هر چند به لحاظ خط‌مشی کلی به جریان‌های جبهه پایداری نزدیک بود؛ اما گاهی با این جریانات نیز درگیر می‌شود. در همین درگیری‌ها بود که «روح‌الله حسینیان» ماجرای غیبت زاکانی در جلسات مجلس برای ادامه تحصیل و دریافت پول برای چند سایت و مجله را به رخش کشید.

او در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۲ نیز نامزد بود؛ اما رد صلاحیت شد. شاید به این دلیل که در معادلات چیده شده در آن دوره از انتخابات نیازی به نقش او نبود.

در مجلس نهم، علیرضا زاکانی رییس کمیسیون برجام بود و با وجودی که در ابتدا تلاش می‌کرد فعالیت این کمیسیون را یک مجموعه تخصصی و بی‌طرف جلوه دهد، در نهایت به شدت علیه برجام سخن گفت.

همچنین او در سالیان اخیر برخی پرونده‌های فساد را که جنبه سیاسی داشته‌اند، مطرح کرده و مطرح شدن این پرونده‌ها در هماهنگی با «حسین فدایی»، رییس بازرسی دفتر رهبر جمهوری اسلامی و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بوده است. از جمله این پرونده‌ها پرونده مربوط به «اکبر طبری» است که زاکانی نام او را در مناظره با «مصطفی تاج‌زاده» مطرح کرد. او پیش از این نیز بارها به «حسین فریدون»، برادر «حسن روحانی» حمله کرده بود.

در مجلس یازدهم نیز علیرضا زاکانی به دلیل اختلاف‌ها درباره فهرست اصول‌گرایان در تهران از قم به مجلس راه یافت و بی‌اطلاعی او از مناطق محروم و وضعیت قم خبرساز شد. در جریان ریاست مجلس نام زاکانی به عنوان یکی از گزینه‌های ریاست مطرح بود، اما در نهایت سهم او ریاست مرکز پژوهش‌های مجلس شد.

زاکانی در ابتدای مجلس یازدهم یکی از برنامه‌ریزان رد اعتبارنامه «غلامرضا تاجگردون» بود و در مطرح کردن اتهام‌ها علیه او تا آن جا پیش رفت که گفت: «همسر دوم تاجگردون و دخترش در خارج زندگی می‌کنند» و او اسم این همسر و فرزندش را وارد شناسنامه‌ خود نکرده است.

در این میان، غلامرضا تاجگردون هم گفت که «شاید من شیشه کثیف باشم؛ اما دستمال شما تمیز نیست که مرا تمیز کنید.»

پیش از آن اما فعالیت مالی شرکت‌های مریم زاکانی به همراه همسرش، قرارداد نشریه «پنجره» با سازمان تبلیغات اسلامی به ارزش ۵۰۰ میلیون تومان و تحصیل دخترش در سوییس مطرح شد.

همچنین خیریه‌هایی از جمله «بنیاد خیریه وارثین کوثر» و «شناخت و مهار سرطان» نیز توسط زاکانی و جمعی از همفکرانش به ثبت رسیده است که آدرس این خیریه‌ها همان دفتر گروه سیاسی جمعیت رهپویان است.

«معصومه پاکتچی» همسر علیرضا زاکانی، تحصیلات سطح سه حوزه علمیه دارد. او سال‌ها در مدیریت «حوزه‌های علمیه خواهران» استان تهران فعال بوده و از سال ۱۳۸۶ مسئول واحد زنان بنیاد فرهنگی «حضرت مهدی موعود» است.

زاکانی نیز گفته که پیش از ازدواج با همسرش قصد داشته است در دوره جنگ با یک زن که شوهرش در جنگ ایران و عراق کشته شده بود، ازدواج کند؛ اما آن زن گفته است: «ممکن است ما با هم ازدواج کنیم و تو هم کشته شوی و من دیگر تحمل ندارم.»

زاکانی گفته بود که به سه دخترش گفته که باید سریع ازدواج کنند و آنان هم قبول کرده‌اند و گفته‌اند که بعد از دیپلم و کنکور ازدواج می‌کنند.

زاکانی اینک پس از جنجال‌های فراوان شهردار تهران شده و این حجم از اعتراض پیش از انتخاب یک نفر به سمت شهرداری در دوره‌های مختلف سابقه نداشته است و حتی «مهدی چمران»، رییس شورای شهر از تهدید شدن اعضا برای انتخاب زاکانی خبر داده است.

او حتی شرایط تعیین شده در قوانین را نداشته و «پرویز سروری»، نایب‌رییس شورای شهر اعلام کرده که قرار است مقررات تغییر کند تا با وضعیت زاکانی تطبیق داشته باشد.

شهردار شدن زاکانی این فرصت را برای او فراهم می‌کند که برای خود جریان قوی‌تری را در فضای سیاسی ایجاد کند و به جایگاه ریاست‌جمهوری در دوره‌های بعد امید داشته باشد.