مسعود مولوی کیست؟

✍️سلمان هادوی

مسعود مولوی که نام کامل او «مسعود مولوی وردنجانی» است، پیش از این در رسانه‌های ایرانی به عنوان «رئیس تیم تحقیقاتی پارسه اصفهان» و متخصص هوش مصنوعی معرفی شده است.

بر اساس گزارش روزنامه خراسان او تولیداتی مانند «روبوت پرنده» برای یک نهاد نظامی داشته است. آقای مولوی در مطالبی که پیش از در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده، از ارتباطات خود با سپاه پاسداران سخن گفته بود.

خبرگزاری مهر هم در گزارشی که دی‌ماه ۹۷ منتشر کرده از او به عنوان «یکی از نخبگان و مدال‌آوران مسابقات جهانی» نام برده که در نتیجه بی‌توجهی دولت به نخبگان، «ناچار شده است» شرکت‌های تولید پهپاد نظامی سنگین را به ترکیه و عراق ببرد.

او در این مصاحبه با ستایش از محیط «جهادی و پرنشاط» سپاه پاسداران، مدعی شده که از روی ناچاری، مجبور شده شرکتی که در زمینه تولید «پهپادهای سنگین» دارد را به استانبول ترکیه منتقل کند و این شرکت سالانه ۱۰۰ فروند پهپاد برای ترکیه تولید می‌کند.

در رسانه‌های ترکیه گزارشی درباره فعالیت‌های این شرکت منتشر نشده است.

علاوه بر این، آقای مولوی در توییتر خود مدعی شده که در ایجاد «قرارگاه دفاع سایبری» مشارکت داشته و «پیشرفته‌ترین سامانه هوش مصنوعی جهان» را با حضور اکبر هاشمی رفسنجانی رونمایی کرده است.

آقای مولوی همچنین در برخی برنامه‌های تلویزیونی حاضر شده و به عنوان یک نخبه و مخترع به معرفی اختراعات خود پرداخته است ولی مشخص نیست که این اختراعات به کجا رسیده است.

در توییتر مسعود مولوی تصاویر متعددی منتشر شده که نشان از علاقه او برای گرفتن عکس‌ یادگاری با چهره‌های مشهور اجتماعی، سیاسی و ورزشی مانند محمد خاتمی، محمود احمدی‌نژاد، اکبر هاشمی رفسنجانی، علی پروین و شهرام جزایری دارد.

او در دو سال گذشته توییت‌های متعدد سیاسی علیه حکومت نوشته بود و علاوه بر این توییت‌هایی در حمایت از محمود احمدی‌نژاد و نزدیکان او منتشر کرده بود. آقای مولوی اوایل سال گذشته مدعی شده بود که به خاطر حمایت از احمدی‌نژاد به مراجع قضایی احضار شده است.

وب‌سایت تابناک فروردین ۹۷ در گزارشی با اشاره به این ادعا، از مسعود مولوی به عنوان یک جاعل نام برده که با مدارک جعلی «ادعاهای پوچ» متعددی کرده است. این وب‌سایت همچنین از احمدی‌نژاد به خاطر عدم توجه به جعلیات این فرد انتقاد کرده بود.

در شبکه‌های اجتماعی نیز تصویری از حکم محکومیت آقای مولوی به ۸ سال زندان برای اتهاماتی چون تلاش برای هک سیستم‌های دولتی و جعل عناوین منتشر شده، اما مشخص نیست این حکم چرا اجرا نشده است.

فعالیت‌های رسانه‌ای پرحاشیه

علاوه بر این آقای مولوی در گزارش‌هایی در اکانت‌های توییتر و تلگرام «جعبه سیاه»، مطالبی مبنی بر فساد اخلاقی و مالی مقام‌های قضایی منتشر کرد که جنجالی‌ترین آن مربوط به چت‌های قاضی ابوالقاسم صلواتی با یک زن بود.

او همچنین گزارش‌هایی درباره زینب طاهری، وکیل دادگستری که اسفند سال ۹۷ بازداشت شد، منتشر کرد. بر اساس اظهارات آقای مولوی در یک فایل صوتی، زینب طاهری ابتدا وکیل او بود. خانم طاهری در جریان رسیدگی به پرونده محمد ثلاث، یکی از دراویش که خرداد ۹۷ بازداشت، وکالت آقای ثلاث را بر عهده گرفت.

تلاش‌های زینب طاهری برای دفاع از محمد ثلاث بی‌نتیجه ماند و این درویش معترض با رای قاضی صلواتی محکوم به اعدام شد. پس از این ماجرا، خانم طاهری مقام‌های قضایی را دروغ‌گو خواند و تهدید کرد که اسنادی را علیه آنها منتشر می‌کند. این درگیری‌ها در نهایت به بازداشت زینب طاهری منجر شد.

در واقع وب‌سایت «جعبه سیاه» که آقای مولوی مطالبی را در آن منتشر می‌کرد، ابتدا نام کانال تلگرامی زینب طاهری بود. زینب طاهری پس از آزادی از زندان فعالیت خاصی نداشت و فعالیت‌های افشاگرانه و سیاسی کانال تلگرامی «جعبه سیاه» نیز محدود شد.

مسعود مولوی نیز شش ماه پیش در توییتی ارتباطش با این کانال را تکذیب کرد و گفت ممکن است «شایعات» این کانال برای او «مشکل» ایجاد کند.

آقای مولوی در آخرین توییتی که ۲۰ مرداد امسال منتشر کرده، خطاب به یک کاربرد نوشته است: «ان‌شالله از بیخ ریشه این مفسدان و مافیای سرداران خاکستری رو خواهم کند. دعا کن قبل اینکه این کارو کنم اونا منو نکشن.»

ارتباط با آمدنیوز؟

علاوه بر این، در کانال‌های تلگرامی یک فایل صوتی از مکالمه مسعود مولوی با روح‌الله زم منتشر شده است. در این فایل صوتی آقای مولوی به دفاع از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد پرداخته است.

روح‌الله زم بر اساس اطلاعیه سپاه پاسداران روز ۲۲ مهرماه امسال بازداشت شد. بر اساس گزارش‌های منتشرشده، روح‌الله زم در عراق بازداشت شده است. سپاه پاسداران تاکنون چند تصویر از روح‌الله زم منتشر کرده است ولی مشخص نیست که او اکنون کجاست.

ارتباط مسعود مولوی با مدیر سابق آمدنیوز، افشاگری‌های او درباره سازمان اطلاعات سپاه و برخی چهره‌های قضایی، ترورش در ترکیه و همزمانی این رویداد با اعتراض‌های داخل ایران سبب شده که برخی گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال ترور او توسط دستگاه‌های امنیتی ایران مطرح کنند.

با این حال، با توجه به سکوت مقام‌های قضایی و امنیتی ترکیه درباره این پرونده گمانه‌زنی درباره این پرونده دشوار است ولی آنچه مشخص است، آقای مولوی در طول دو دهه گذشته، بارها درگیر حاشیه‌های سیاسی و اجرایی متعددی بوده است.

او در طول این سال‌ها از فردی که در حوزه علمی و فناوری فعالیت می‌کرد به حوزه سیاسی و امنیتی وارد شده است. گزارش‌هایی درباره فعالیت‌های اقتصادی غیرقانونی و حاشیه‌ساز او در ترکیه هم منتشر شده که راستی‌آزمایی این گزارش‌ها دشوار است.

روز ۲۹ آبان ۹۸سرویس ویدئوی خبرگزاری اخلاص ترکیه (IHA) ویدئویی منتشر کرد که در آن فردی با شلیک گلوله کشته می‌شود. با این حال بر اساس گزارشی که وب‌سایت سی‌ان‌ان ترک منتشر کرده، زمان وقوع قتل ساعت ۹:۵۰ دقیقه روز پنج‌شنبه ۲۳ آبان ۹۸ است. قاتل یک گلوله به قلب و یک گلوله به پای مسعود مولوی شلیک کرده است.

در ویدئو یک فرد همراه مسعود مولوی دیده می‌شود. نام فرد همراه آقای مولوی، «نوری» اعلام شده و گفته شده که اهل ترکیه است. پلیس تاکنون جزییاتی از قتل منتشر نکرده ولی سی‌ان‌ان ترکیه نوشته که پلیس به فرد همراه مسعود مولوی که بعد از ماجرای قتل از صحنه فرار کرده است، نیز مظنون است.

رسانه‌های ترکیه از مسعود مولوی به عنوان یک چهره امنیتی مرتبط با دستگاه‌های اطلاعاتی ایران نام برده‌اند.

قاتل مسعود مولوی کیست؟

طبق گزارش رویترز به نقل از منابع ترک قاتل مسلحی که چند گلوله به مولوی شلیک کرد و او را نقش زمین کرد، دستگیر شد اما طراح این قتل کسی به نام «علی اسفنجانی» است که در سال ۲۰۱۸ با مسعود مولوی آشنا می‌شود و از مولوی اطلاعاتی به سازمان‌های اطلاعاتی – امنیتی رژیم ایران منتقل می‌کرد.

پلیس ترکیه اعلام کرد، «علی اسفنجانی» صبح روز قبل از قتل به کنسولگری ایران در استانبول مراجعه کرده بود. پس از آن نیز ملاقاتی با ضارب اصلی که بازداشت شد، داشته تا جزئیات عملیات را با او هماهنگ کند. در گزارش پلیس آمده اسفنجانی رهبر گروهی بود که نقشه قتل را اجرا کردند.

اسفنجانی سه روز بعد از ترور مسعود مولوی توسط یک قاچاقچی از مرز ترکیه خارج و به ایران فرار کرد.

طبق گزارش پلیس ترکیه «اسنفجانی» از طریق یک مدرک جعلی و با نام دیگری بلیت اتوبوس تهیه کرده و خود را به مرزهای شرقی ترکیه رسانده و سپس به وسیله قاچاقچی وارد مرز ایران شد.

خبرگزاری رویترز نوشت که دو مقام امنیتی ترکیه، یک کپی از بلیت اتوبوس اسفنجانی را در اختیار این خبرگزاری قرار دادند.

رویترز گفته است اسفناجی طبق منابع ترکیه به ایران رفته اما این خبرگزاری قادر نیست تایید کند که اسفنجانی دقیقا الان در کدام کشور است.

یکی از کارکنان کنسولگری ایران در استانبول ترکیه به اتهام کمک به برنامه‌ریزی برای قتل مسعود مولوی وردنجانی در سال ۲۰۱۹ در آن شهر بازداشت شده است.

روزنامه صباح چاپ ترکیه روز پنجشنبه ۲۲بهمن ۹۹در گزارشی نوشت، محمدرضا ناصرزاده به جعل اسناد مسافرتی برای علی اسفنجانی، مغز متفکر پرونده قتل، برای انتقال قاچاقی او به ایران متهم شده است.

وردنجانی ۱۴ نوامبر ۲۰۱۹ در منطقه شیشلی استانبول به ضرب گلوله به قتل رسید. او پیش از اقامت در ترکیه و افشای فساد مقام‌های جمهوری اسلامی در شبکه‌های اجتماعی، از عوامل سابق اطلاعاتی ایران بود.

نام ناصرزاده پس از آن مطرح شد که سیاوش اباذری شلمظری، مظنونی که پس از قتل وردنجانی به اسفنجانی کمک کرد به ایران فرار کند، در جریان بازجویی از او نام برد.

دادگاهی در ترکیه حکم جلب ناصرزاده را بعدا صادر کرد و او اوایل هفته جاری بازداشت شد. این دیپلمات ۴۳ ساله کنسولگری ایران در استانبول در شهادت‌های خود ادعا کرده است هنگام قتل مسعود مولوی در ترکیه نبوده است و با اسفنجانی یا هر مظنون دیگر پرونده ارتباطی ندارد.

اما شلمظری ادعا کرده که ناصرزاده و یک مرد دیگر را، که از او با عنوان «حاجی آقا» نام برده، دیده است، اسفنجانی را در فرودگاه تهران، پس از فرود هواپیمای حامل او، تحویل گرفته و از آنجا برده‌اند.

مسعود مولوی وردنجانی پس از آن که تحقیقاتی علیه او در ایران آغاز شد، از کشور فرار کرد و در ژوئن ۲۰۱۸ در ترکیه ساکن شد. به نوشته روزنامه صباح، پس از آن بود که اسفنجانی با او آشنا شد و اطلاعات مربوط به او را به نیروهای امنیتی ایران داد.

این روزنامه ترک در ادامه گزارش خود نوشته است که طبق تحقیقات انجام شده، فردی به نام عبدالوهاب کوچاک، که عضو یک شبکه قاچاق مواد مخدر بوده، قاتل مسعود مولوی است. وی قبل از ارتکاب به قتل، با اسفنجانی دیدار کرده بود.

تاکنون سیزده مظنون، از جمله کوچاک، در ارتباط با پرونده بازداشت شده‌اند و هشت تن از آنها همچنان در بازداشت پلیس ترکیه قرار دارند.

ساعاتی بعد از انتشار این خبر در روزنامه صباح ترکیه، وزارت خارجه ایران اعلام کرد که فرد نام برده شده در گزارش، کارمند کنسولگری نبوده است.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران خبر روزنامه صباح را «کاملا بی اساس و مبتنی بر اتهامات بی‌پایه» توصیف کرد و گفت، هیچ یک از کارمندان سرکنسولگری ایران در استانبول بازداشت نشده‌اند.

وی اضافه کرد برای پیگیری موضوع و روشن شدن ابعاد آن، از طریق مجاری رسمی با مقام‌های ترکیه در تماس هستیم.

«اوبای شاهبندر»، خبرنگار بخش جهانی تلویزیون دولتی ترکیه، تی‌آر‌تی، روز یکشنبه ۲۶ بهمن در صفحه توییتر خود نوشت: «اطلاعات معتبری به دست ما رسیده که محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری ایران و عضو پیشین وزارت اطلاعات، اندکی قبل از کشته شدن مسعود مولوی به‌طور مستقیم او را تهدید کرده بود.»

سابقه ترور مخالفان ایران در ترکیه

تاکنون شماری زیادی از مخالفان جمهوری اسلامی ایران در ترکیه یا ربوده شدند یا به طرز فجیعی در ترکیه به قتل رسیده‌اند.

روز پنج‌شنبه ۳۱ مارس ۲۰۱۶ دو نفر به نام عبدالسلام تاتاری و محمد محمدیان متهم به تلاش برای ربودن یک خلبان ایرانی مخالف رژیم جمهوری اسلامی ایران از شهر «وان» به ایران، در ترکیه محاکمه و به ۶ سال و هشت ماه زندان محکوم شدند.

دادگاه گفته خلبان ایرانی در ترکیه پناهنده شده بود که متهمان محمد محمدیان یکی از متهمان ابتدا تلاش برای ربودن این شهروند پناهنده ایرانی را منکر شد اما همکار او عبدالسلام تاتاری در دادگاه اعتراف کرد که از طرف یک ایرانی به نام «حاجی» که به سفارت ایرات تردد می کرد، مامور شده تا این فرد را پیدا کند.

سفارت ایران در سال ۱۹۸۵ که منوچهر متکی سفیر رژیم تهران در ترکیه بود، به طرح نافرجام ربودن یکی از اعضای مجاهدین خلق متهم شد به دنبال آن منوچهر متکی از ترکیه به ایران برگشت. رسانه‌های ترکیه از جمله روزنامه «حریت» در آن زمان متکی را به سازماندهی تیم های ترور وابسته به جمهوری اسلامی ایران متهم کردند.

روزنامه حریت چاپ ترکیه همچنین در ۲۷ مه ۱۹۸۹ گزارش داد یک گروه ۱۴ نفره هنگام نفوذ به خاک ترکیه از ایران برای انجام کار تروریستی دستگیر شدند. رئیس این گروه در قتل دیپلمات سعودی در آنکارا دست داشت. این ۱۴ عضو هسته تروریستی به سفارت ایران وتیم منوچهر متکی که بعدها وزیر خارجه ایران شد، وابسته بودند.

همچنین علی ‌اکبر قربانی یکی از اعضای مجاهدین خلق ایران قهرمان نیز روز ۵ اوت ۱۹۹۲ در منطقه شیشلی استانبول ربوده، و سپس شکنجه و کشته می‌شود. پلیس با دستگیر کردن یکی از ربایندگان بنام «چاغرچی» مشخص شده که یک روحانی بنام علی اکبریان معاونت خارجی وزارت اطلاعات ایران در ان زمان و سردار پاسدار حسین مصلح معاونت عملیات نیروی قدس، طراحی و اجرای این عملیات ترور را به عهده داشتند.

«چاغرچی» رباینده قربانی در سال ۱۹۹۲ طی اظهاراتی که در مطبوعات ترکیه از جمله روزنامه «حریت» منتشر شد، اعتراف کرده بود که علی اکبر قربانی را ربوده و در یک خانه امن به مأموران وزارت اطلاعات ایران تحویل داده است و آنها وی را شکنجه و مثله کرده بودند. او گفت صدای علی اکبر قربانی را تا چند روز از زیر زمین خانه می‌شنیده و سپس جسد او را برای دفن تحویل می‌گیرد.

این موضوع بحران شدیدی را میان ترکیه و ایران دامن زد و دولت ترکیه خواستار اخراج ۴دیپلومات تروریست رژیم از این کشور شده بود. قریب ۷ماه بعد از ربوده شدن علی اکبر قربانی و در دیماه همان سال با دستگیری گروهی از تروریستهای وابسته به رژیم در ترکیه، محل اختفای جسد او کشف شد. همه شواهد و اظهارات پزشکی قانونی گواه این بود که علی اکبر قربانی روزهای متمادی تحت وحشیانه‌ترین شکنجه‌ها قرار داشته است.

پس از انقلاب ۱۳۵۷ برخی کشورها، سازمان‌ها و دادگاه‌ها جمهوری اسلامی ایران را به دست داشتن در اقدامات تروریستی یا حمایت از گروه‌های تروریستی متهم یا محکوم کرده‌اند. از جمله این کشورها اسرائیل، آلمان، آرژانتین و انگلیس هستند. دولت آمریکا نیز ایران را متهم به حمایت از چندین گروه تروریستی در جهان همچون گروه حزب‌الله لبنان، گروه حماس فلسطین و چند گروه فلسطینی که در فهرست گروه‌های تروریستی دولت این کشور قرار دارند کرده‌است.همچنین دولت آمریکا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت دفاع ایران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده‌است. وزارت خارجه ایالات متحده در روز پنجشنبه ۲ ژوئن ۲۰۱۶ در گزارش سالانه خود دربارهٔ تروریسم جهانی اعلام داشت، حکومت ایران با وجود رسیدن به توافق جامع با قدرت‌های جهانی بر سر برنامه هسته‌ای خود، همچنان اصلی‌ترین کشور حامی تروریسم در جهان است.

در سال ۲۰۱۶ میلادی تنها کشور حامی تروریست و تروریسم جهانی در سطح بین‌الملل دولت جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شد.دولت آلمان چند تن از مقامت بلندپایه حکومت ایران را که در دادگاه میکونوس به دخالت در عملیات تروریستی محکوم شده بودند را تحت پیگرد قضایی قرار داده‌است.

در گزارش آمریکا دربارهٔ تروریسم در سال ۲۰۱۶ که توسط وزارت امور خارجه این کشور در ۱۹ ژوئیه ۲۰۱۷ در هفت فصل منتشر گردید گزارش شده‌است که ایران همچنان در راس کشورهای حامی تروریسم است وتهدیدهای ایران علیه منافع آمریکا و متحدان آن باقی است. نیروی قدس سپاه پاسداران به همراه شرکا، متحدین و عوامل ایران به نقش بی‌ثبات‌کننده در درگیری‌های عراق، سوریه و یمن ادامه دادند. همچنین این کشور به تأمین سلاح و منابع اقتصادی گروه‌های شبه نظامی شیعی در بحرین نیز ادامه داده‌است.کلی کرفت سفیر وقت آمریکا در سازمان ملل متحد ایران را دولت «حامی شماره یک تروریسم در جهان» نامید

شاپور بختیار آخرین نخست‌وزیر دوره پهلوی در ۱۵ مرداد ۱۳۷۰ در منزل خود در پاریس با ضربات چاقو کشته شد. وی دو بار هدف ترور قرار گرفت و طبق اظهارات انیس نقاش، هر دو بار به دستور مقامات جمهوری اسلامی ایران و با استخدام تروریست‌هایی حرفه‌ای طرح‌ریزی شده بود.

شهریار شفیق پسر اشرف پهلوی در ۱۶ آذر ماه ۱۳۵۸ هنگام خروج از اقامت‌گاه مادرش در پاریس، به ضرب گلوله به قتل رسید.

ارتشبد غلامعلی اویسی در ۱۸ بهمن ۱۳۶۲ در پاریس به همراه برادرش غلامحسین اویسی با شلیک گلوله به سر ترور شدند.

عبدالرحمان قاسملو دبیرکل حزب دموکرات کردستان ایران و عبدالله قادری‌آذر در روز ۲۲ تیر ۱۳۶۸ (۱۳ ژوئیه ۱۹۸۹) در حالی که با نمایندگان جمهوری اسلامی دربارهٔ حل مسالمت‌آمیز «مسئله کردستان» و کردها بر سر میز گفتگو نشسته بودند در وین، اتریش کشته شدند. یکی از عاملان اصلی این ترور، محمد جعفری صحرارودی عنوان شده‌است. ترور رهبران کرد در سال ۱۹۸۹، یکی از جنجالی‌ترین ترورهای مخالفان رژیم ایران در دهه‌های اخیر بوده‌است
فریدون فرخزاد، خواننده و شاعر در ۱۶ مرداد ۱۳۷۱ در محل سکونتش در شهر بن آلمان بر اثر ضربات چاقو به قتل رسید.

عبدالرحمان برومند رئیس هیئت اجرائی نهضت مقاومت ملی ایران در روز پنجشنبه ۲۹ فروردین ماه ۱۳۷۰ در مقابل منزل خود در پاریس با ضربات کارد به قتل رسید.

کاظم رجوی عضو شورای ملی مقاومت ایران در ۲۴ آوریل ۱۹۹۰در نزدیکی خانه‌اش در سوییس به ضرب گلوله ترور شد.

رضا مظلومان از اعضای سازمان درفش کاویانی بود که در ۷ خرداد ۱۳۷۵ توسط عوامل جمهوری اسلامی در منزل خود در پاریس به ضرب گلوله کشته شد.
بیژن فاضلی فرزند رضا فاضلی بازیگر منتقد جمهوری اسلامی بود که در اثر بمب‌گذاری توسط عوامل جمهوری اسلامی در ۲۸ مرداد ۱۳۶۵ در فروشگاه خود واقع در لندن کشته شد.

علی‌اکبر طباطبایی سخنگوی سفارت ایران در آمریکا در دوران حکومت پهلوی بود که در ۳۱ تیرماه ۱۳۵۹ توسط عوامل جمهوری اسلامی در در خانه خود در مریلند آمریکا به ضرب گلوله کشته شد.

تعدادی از سران جمهوری اسلامی در دادگاه‌های مختلف به تروریسم متهم شده و تحت تعقیب اینترپل هستند. هاشمی رفسنجانی، علی فلاحیان، علی‌اکبر ولایتی و سید علی خامنه‌ای در دادگاه میکونوس به تروریسم محکوم شدند.

انیس نقاش متولد ۱۹۴۸ در لبنان عامل ترور اول و ناموفق شاپور بختیار است که در جریان آن دو نفر را کشت. وی هم‌اکنون تحلیلگر مسایل سیاسی و رئیس «مرکز پژوهشی امان» در ایران است.

عماد مغنیه معروف به «حاج رضوان» از فرماندهان نظامی حزب‌الله لبنان و رهبر گروه سازمان جهاد اسلامی بود. این گروه مسئولیت ترور غلامعلی اویسی را بر عهده گرفت.او از سوی دولت‌های آمریکا، اسرائیل و اتحادیه اروپا برای انفجار سفارت آمریکا در بیروت (۱۹۸۳) و انفجار آسایشگاه‌های نیروهای نظامی حافظ صلح آمریکایی و فرانسوی در بیروت (که باعث کشته‌شدن بیش از ۳۵۰ نفر شد) و نیز در بمب‌گذاری سفارت اسرائیل در آرژانتین در سال ۱۹۹۲ و بحران گروگان‌گیری لبنان در دهه ۸۰، به عنوان یک «تروریست» تحت تعقیب بوده‌است. منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران در تشییع جنازه وی حضور داشت و پیام‌های تسلیت مقام‌های ایرانی را خواند.

اسدالله اسدی (زادهٔ ۱۳۵۰ شمسی) دبیر سوم سفارت جمهوری اسلامی ایران در وین، اتریش است. وی در ژوئیه ۲۰۱۸ در حالیکه در اتوبانی در ایالت بایرن آلمان در حال بازگشت به محل سکونتش در اتریش بود، به اتهام دست داشتن در عملیات بمب‌گذاری علیه گردهمایی سازمان مجاهدین خلق در پاریس بازداشت شد..

اسدی در ۲۷ نوامبر ۲۰۲۰ به اتهام طرح عملیات تروریستی در اروپا، در دادگاه تروریستی انتورپ بلژیک به همراه سه متهم دیگر (مهرداد عارفانی، امیر سعدونی و نسیمه نعامی) محاکمه شد.روز پنج‌شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ دادگاه کیفری آنتورپ، با رد مصونیت دیپلماتیک اسدالله اسدی، وی را به بیست سال زندان محکوم کرد.

ترورهای حکومتی در دوران رهبری سیدعلی خامنه ای ،با استفاده از نیروهای نفوذی سپاه در خارج از کشور شدت گرفته است.

دنیا در مقابل این تروریسم حکومتی بنای کوتاه آمدن ندارد.

جان فعالان سیاسی مخالف حکومت در خارج از کشور در خطر است و کشورها طبق معاده های بین المللی و حقوق بشری موظفند از جان این افراد حفاظت کنند.

با نشر تروریسم حکومتی علی خامنه ای دنیا را نسبت به این جنایت ها آگاه کنیم

✍️ دیدگاه شما 🙏