مسیح مهاجری: آقای روحانی، به خاطر یک امر مستحب سلامت جامعه را دارید به خطر می اندازید/ شما مسئول جان مردم هستید/ مردم بسیاری طی ماه های پیش رو قربانی کرونا خواهند شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: در چنین وضعیتی معلوم نیست چرا آقای رئیس‌جمهور توصیه اکید می‌کند عزاداری‌های محرم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شود. پروتکل‌ها طبق توصیه وزارت بهداشت عبارتند از زدن ماسک، رعایت فاصله اجتماعی، شستن دست‌ها و عدم حضور در اجتماعات. اگر بخواهیم بدون مجامله سخن بگوئیم باید اعتراف کنیم امکان رعایت هیچیک از این چهار مورد در عزاداری‌ها وجود ندارد. به‌ویژه آنکه در هوای گرم تابستان استفاده از ماسک و تحرکات مربوط به عزاداری، با توصیه‌های اعلام شده سازگاری ندارند.

اگر جمع کردن میان عزاداری‌های محرم و رعایت پروتکل‌های بهداشتی امکان‌پذیر باشد، این تصمیم را باید ستود، ولی متأسفانه چنین چیزی امکان‌پذیر نیست. این واقعیت را تجربه دو سه ماه گذشته در زمینه برگزاری عروسی‌ها، مجالس ختم، مسافرت‌ها، حضور در مساجد، نمازهای جمعه، رستوران‌ها، تالارها، سفرهای درون‌شهری و برون‌شهری با مترو، اتوبوس و هواپیما، رفع محدودیت از پاساژها، بازارها و… به اثبات رسانده است. اینکه مهار کرونا بعد از موفقیت‌های اولیه از کنترل ستاد ملی مقابله با کرونا خارج شد و مرگ‌ و میرهای روزانه از ۳۴ نفر در پنجم خرداد به بالای ۲۲۰ نفر در تیرماه رسید به دلیل همین رفع محدودیت‌ها بود.

این روزها از یکطرف مسئولین وزارت بهداشت از مردم می‌خواهند به شهرهای زیارتی سفر نکنند، در تجمعات حاضر نشوند، مراسم عروسی برگزار نکنند، برای افراد فوت‌شده مراسم تشییع و تدفین و عزاداری جمعی برگزار نکنند و از طرف دیگر ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم‌ می‌گیرد مراسم عرفه هرچه باشکوه‌تر برگزار شود و در محرم و صفر هم عزاداری‌های پرشور داشته باشیم البته با رعایت پروتکل‌های بهداشتی!

همین سخن را هنگام برداشتن محدودیت‌های کرونائی در خردادماه از آقای رئیس‌جمهور و سایر مسئولین ستاد ملی مقابله با کرونا بارها شنیدیم ولی نتیجه عملی آن این شد که کنترل و مهار کرونا از اختیار ستاد خارج شد و آمار ابتلاء و مرگ و میر به رقم‌های بی‌سابقه رسید بطوری که مسئولین بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی اکنون از کمبود تخت، فرسوده شدن کادر درمانی و سایر مشکلات مربوط به درمان بیماران کرونائی سخن می‌گویند و اعلام خطر می‌کنند.

همین دیروز که آقای رئیس‌جمهور مجوز برگزاری عزاداری محرم را صادر کردند، وزارت بهداشت ۱۲ استان را در وضعیت قرمز و ۱۳ استان را در وضعیت هشدار اعلام کرد. به عبارت روشن‌تر، از ۳۱ استان کشور ۲۵ استان به صورت جدی درگیر کرونا هستند و اینطور نیست که بقیه استان‌ها کاملاً سفید و بی‌مشکل باشند.

در چنین وضعیتی معلوم نیست چرا آقای رئیس‌جمهور توصیه اکید می‌کند عزاداری‌های محرم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شود. پروتکل‌ها طبق توصیه وزارت بهداشت عبارتند از زدن ماسک، رعایت فاصله اجتماعی، شستن دست‌ها و عدم حضور در اجتماعات. اگر بخواهیم بدون مجامله سخن بگوئیم باید اعتراف کنیم امکان رعایت هیچیک از این چهار مورد در عزاداری‌ها وجود ندارد. به‌ویژه آنکه در هوای گرم تابستان استفاده از ماسک و تحرکات مربوط به عزاداری، با توصیه‌های اعلام شده سازگاری ندارند.

نتیجه این می‌شود که به خاطر انجام یک امر مستحب، سلامت جامعه به خطر می‌افتد و بسیاری از مردم قربانی کرونا خواهند شد. آنچه موجب تأسف شدید است اینست که ما به نام دین و با انجام کاری که مربوط به دین است، برخلاف خواست دین که حفاظت از جان را در اولویت اول قرار داده است عمل می‌کنیم. در فقه اسلام غیر از مواردی معدود، جان انسان خط قرمز است و حتی آن موارد معدود هم مربوط به حیات شرافتمندانه انسان هستند. بنابراین، هیچ امری بالاتر از حفاظت از سلامت جامعه و جان انسان‌ها نیست و اموری از قبیل مراسم عرفه و نماز عید قربان و عزاداری محرم و صفر که همه ما با جان و دل به آن عشق می‌ورزیم را می‌توان موقتاً تعطیل یا به صورت فردی برگزار کرد و در سال‌های بعد تمام آنها را جبران نمود.

آقای رئیس‌جمهور! شما به عنوان فرمانده کل ستاد مقابله با کرونا مسئول جان مردم هستید. کاملاً روشن است که تصمیمات جدید ستاد، دقیقاً همان بلائی را به جان‌ها خواهد انداخت که لغو محدودیت‌های کرونائی با خود آورده است. به این واقعیت تلخ فکر کنید که با این تصمیمات، پائیز سیاهی در انتظار کشور ما خواهد بود. لطفاً تعارف با این و آن را کنار بگذارید و با ایجاد محدودیت‌های لازم به‌ویژه در زمینه تجمعات، کاری کنید که پائیز آینده مثل تمام پائیزها رنگارنگ و پر از خاطره‌های شیرین برای مردم ایران باشد.

روحانی دیروز در جلسه ستادملی کرونا گفت : مسأله سوگواری در ماه محرم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زندگی ما مردم، ایرانیان، مسلمانان و شیعیان با عشق امام حسین (ع) عجین شده است. ایرانیان همواره به خوبی عزاداری می‌کنند و توجه خاصی نسبت به امام حسین (ع) دارند. برهمین اساس تأکید ویژه برای عزاداری امام حسین (ع) شده است و عشق به امام حسین (ع) در عمق جان ماست.

وی اضافه کرد: ما هم باید سوگواری امام حسین (ع) را به عنوان یک فرهنگ بلند پاس بداریم و هم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم، بنابراین سوگواری حتماً، جلوگیری از شیوع این بیماری هم قطعاً؛ هردو باید در کنار هم باشند و هیچ اشکالی هم وجود ندارد.

رئیس‌جمهور گفت:‌ در ماه مبارک رمضان نیز همه مردم قرآن سر گرفتند و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کردند، الحمدلله هم تمام شد هیچکس هم نگفت که ماه رمضان باعث شیوع شد؛ در حال حاضر هم ما باید برای محرم کاری کنیم که معاندان اظهار نکنند که محرم باعث افزایش شیوع کرونا شد.

وی تأکید کرد: ‌در همه جا باید عزاداری امام حسین (ع) را انجام دهیم اما با تراکم کمتر؛ زمان عزاداری در اختیار خودمان است طولانی شدن زمان عزاداری ممکن است ما را در مسیر شیوع قراردهد.

روحانی با بیان اینکه زمان عزاداری در دست خودمان است، یادآور شد: می‌توانیم زمان کوتاه‌تری را به عزاداری‌ها اختصاص دهیم؛ برخی از روزها مانند عاشورا، تاسوعا و اربعین زمان‌های خاص هستند، می‌توانیم زمان عزاداری و زمان حضور در مراسم عزاداری را کوتاه کنیم اما اصل عزاداری باشکوه و با عظمت مثل همه سال‌ها خواهد بود.

وی تاکید کرد: امسال ماسک نیز شکوه عزاداری است، فاصله‌گذاری و تجمع و تراکم نکردن نیز جزء آن شکوه است. هم عشق به امام حسین (ع) و هم قدرت خدا را نشان می‌دهیم. با رعایت پروتکل‎‌های بهداشتی این شکوه، جلال و عظمت را نشان می‌دهیم. ایران باید الگوی سایر شیعیان و کشورهایی که عزاداری امام حسین (ع) را می‌کنند، شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه بین حوزه علمیه سازمان‌های تبلیغاتی، دفتر تبلیغات و وزارت بهداشت و درمان هماهنگی خوبی انجام شده است، اظهار داشت: همه کسانی که می‌خواهند نذر ادا کنند، می‌توانند به صورت خام و خشک اقلام را تحویل دهند؛ اما آنهایی هم که می‌خواهند غذا تحویل دهند، اصول بهداشتی را رعایت کنند و به صورت بسته‌بندی بهداشتی انجام دهند. فضای امسال محرم ما حسینی، با شور اباعبدالله و عاشورایی خواهد بود و در عین حال توأم با انجام دستورالعمل‌ها خواهد بود، کسی نمی‌تواند بین دین و علم فاصله ایجاد کند این دو از هم جدایی ندارند.

وی افزود: از همه علما، مبلغان، مداحان و متولیان فرهنگی و تبلیغی و آنهایی که متولی تکایا و مساجد هستند، می‌خواهم که همراهی کنند و دست در دست هم در چارچوب اصول دین مبین اسلام و حفظ سلامتی یکدیگر رفتار کنیم؛ هم می‌خواهیم در عزاداری امام حسین (ع) شرکت کنیم و هم می‌خواهیم یک عزادار امام حسین (ع) را مبتلا نکنیم؛ این چیزی است که هم امام حسین (ع) هم دین و هم علم از ما می‌خواهد.

رئیس دولت دوازدهم تصریح کرد: بیشتر مراقب سالمندان و افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند، باشیم و به آنها بیشتر توصیه کنیم و همه مراقب آنها باشیم. این افراد می‌توانند از طریق تلویزیون و فضای مجازی مراسم باشکوه محرم را ببینند.