مسیح مهاجری: حالا که شورای نگهبان نشان داده در عدم احراز صلاحیت، توان بالایی دارد، این توان را در انتخابات ریاست جمهوری هم به کار گیرد!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ مسیح مهاجرى در روزنامه جمهورى اسلامى نوشت:هرچند ممکن است بسیاری از مردم معتقد باشند هنوز برای پرداختن به مسائل مربوط به انتخابات ریاست‌ جمهوری ۱۴۰۰ کشورمان زود است، ولی با توجه به تکاپوی تعدادی از افرادی که سودای رئیس‌جمهور شدن در سر دارند و اینکه سخنگوی شورای نگهبان گفته است افرادی که صلاحیتشان برای ریاست جمهوری رد شده ثبت‌نام نکنند، به نظر می‌رسد از حالا باید به این موضوع پرداخت.


تأکید بر این نکته نیز لازم است که برخلاف نظر بعضی افراد که پرداختن به این قبیل مسائل را بطور کلی قبول ندارند، اعتقادم بر اینست که هیچکس نباید نسبت به سرنوشت کشور و سرنوشت انقلاب و نظام جمهوری اسلامی بی‌تفاوت باشد. مشکلات، بی‌توجهی‌ها، تخلفات و عدول از اصول و ارزشها وجود دارند اما هیچیک از اینها نمی‌توانند دلیلی بر بی‌تفاوت شدن مردم نسبت به سرنوشت کشور و انقلاب و نظام باشند. تکلیف فعالان سیاسی، دانشگاهیان، حوزویان و اصحاب رسانه در این زمینه سنگین‌تر است.


افکار عمومی به‌ویژه در سطح فعالان سیاسی و اصحاب رسانه از این سخن سخنگوی شورای نگهبان که هفته گذشته گفت افرادی که صلاحیتشان برای رئیس‌جمهور شدن رد شده، ثبت‌نام نکنند، متوجه این نکته شد که رئیس دولت‌های نهم و دهم مخاطب این هشدار است و البته هشدار بجائی هم بود. از این هشدار شاید بتوان فهمید که شورای نگهبان درصدد است در زمینه بررسی صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری آینده، دقت بیشتری نماید تا اشتباهات گذشته را تکرار نکند. تأیید صلاحیت کسی که نه از رجال سیاسی به شمار می‌رفت و نه رجل مذهبی بود، طبعاً همان نتیجه‌ای را به بار می‌آورد که دیدیم بطوری که هم‌اکنون تمام فعالان سیاسی و صاحبنظران و نخبگان دانشگاهی و حوزوی و جناح‌های مختلف سیاسی بر عدم شایستگی او وحدت نظر دارند. در همان زمان که صلاحیت این شخص برای ورود به رقابت انتخاباتی ریاست جمهوری تأیید شده بود نیز بسیاری از اهل نظر گفته بودند که او صلاحیت احراز این مسئولیت را ندارد ولی متأسفانه گوش شنوائی وجود نداشت و شد آنچه نباید می‌شد.


اکنون وقت آنست که از تجربه گذشته درس گرفته شود و اشتباه تأیید صلاحیت افرادی که نه رجل مذهبی و سیاسی هستند و نه اهل مدیریت و تدبیرند و نه دارای حسن سابقه هستند و نه اهل امانت و تقوایند و با مبانی جمهوری اسلامی مشکل دارند (ویژگی‌های مذکور برای داوطلبان ریاست جمهوری در اصل ۱۱۵ قانون اساسی) تکرار نشود. شورای نگهبان خوبست این واقعیت را بپذیرد که اکثر افرادی که تاکنون برای ورود به رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری تأیید صلاحیت شده‌اند فاقد صلاحیت‌های لازم بودند به‌ویژه آنکه دو ویژگی اصلی رجل مذهبی و سیاسی بودن را نداشتند.


در فرصت چند ماهه‌ای که تا زمان ثبت‌نام داوطلبان ریاست جمهوری آینده و بررسی صلاحیت‌ آنها وجود دارد، شورای نگهبان اگر همت کند و در معیارهای خود به‌ویژه در مورد دو عنوان «رجل مذهبی» و «رجل سیاسی» تجدیدنظر اساسی نماید، می‌تواند اشتباه در تشخیص صلاحیت‌ها را به میزان چشمگیری کاهش دهد. رجل مذهبی کسی نیست که احکام نماز و روزه را بداند و در آغاز سخنرانی خود بسم‌الله بگوید. توقع این نیست که مجتهد باشد ولی باید با مبانی دینی آشنا باشد و از درک معیارها عاجز نباشد. رجل سیاسی هم کسی نیست که بلد باشد سیاست را با سین بنویسد نه با صاد. این عنوان بر کسی منطبق است که دارای برجستگی روشنی در جایگاه و سپهر سیاسی جامعه و جهان باشد. آنکس که اهل بازی‌های سیاسی است و از استقلال فکری و اصول و مبانی تدبیر صحیح جامعه بی‌خبر است، قطعاً از مصادیق رجل سیاسی نیست. درست است که تشخیص دقیق این ویژگی‌ها آسان نیست ولی شورای نگهبان در جایگاهی قرار دارد که باید دشواری این مسئولیت را تحمل کند. حالا که شورای نگهبان در انتخابات مجلس نشان داده ماشاءالله در عدم احراز صلاحیت، توان بالائی دارد، چه بهتر که این توان بالا را در مورد داوطلبان ریاست جمهوری هم بکار بگیرد و مدعیان بی‌هنر را شایسته تکیه زدن بر بالاترین منصب مدیریتی کشور نداند.