مشاوران ارشد بهداشتی در بریتانیا: مدرسه نرفتن برای کودکان بدتر از کرونا است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامگروهی از مشاوران ارشد دولت در امور بهداشتی در سراسر بریتانیا در بیانیه مشترکی گفته‌اند از دست دادن فرصت آموزش خطر بزرگ‌تری برای کودکان است تا ابتلای آن‌ها به ویروس کرونا.

این بیانیه کم‌سابقه به‌طور مشترک توسط مشاوران دولت‌های انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی نوشته شده و انتظار می‌رود به طرح و برنامه‌های بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، برای باز کردن مدرسه‌ها یاری برساند.

مشاوران بهداشتی تاکید کرده‌اند که کودکان پس از تعطیلات تابستانی باید سر کلاس‌ها بروند.

آن‌ها می‌گویند «شمار بسیار اندکی از کودکان و نوجوانان به‌خاطر مدرسه رفتن ممکن است با خطرات طولانی‌مدت از ابتلا به کووید-۱۹ روبه‌رو شود، و چه بسا چنین خطری متوجه هیچ‌یک از آن‌ها نیست».

مشاوران بهداشتی افزوده‌اند «در مقابل، خطرات ناشی از مدرسه نرفتن برای بسیاری از کودکان و جوانان، قطعی و طولانی‌مدت است».

داده‌ها و اطلاعات حاکی‌ست شمار بسیار کمی از کودکان، نوجوانان و جوان‌ترها با خطر ابتلای شدید به کووید-۱۹ روبه‌رو هستند و میزان مرگ و میر در میان آن‌ها نیز بسیار بسیار اندک است.

مشاوران بهداشتی بریتانیا گفته‌اند در این کشور شمار کودکان و نوجوانان تا ۲۰ سال که علائم بیماری را داشته و در ضمن بستری شده‌اند، یک دهم درصد تا سه دهم درصد است. در حالی که آمار کل بستری‌شدگان در آن کشور چهار درصد است.

اما علاوه بر مسئله ابتلا به ویروس مسئله انتقال آن نیز مطرح است. با این حال سازمان‌های بین‌المللی هنوز به یک تصویر کلی و جامع در این مورد نرسیده‌اند.

روز شنبه سازمان جهانی بهداشت و یونیسف با استناد به پژوهش‌ها گفته بودند کودکانی که سن بیشتری دارند نقش بیشتری در انتشار ویروس بازی می‌کنند تا آن‌ها که کم‌ سن و سال‌تر هستند.

البته هر دو نهاد تاکید کرده‌اند همچنان به داده‌ها و مطالعات بیشتری برای پی بردن به نقش کودکان در انتشار ویروس نیاز است.