مشاور بایدن: بر سر برنامه موشکی ایران قبل از توافق هسته‌ای مذاکره باید کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ـ سی‌ان‌ان به نقل از جیک سالیوان، مشاور جو بایدن رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا نقل کرده است که برنامه موشکی ایران باید پیش از هرگونه توافق هسته‌ای مورد مذاکره قرار بگیرد.


سالیوان گفته است که دولت جدید آمریکا می‌خواهد با بازگشت به توافق هسته‌ای و مجبور کردن تهران به پیروی از مفاد توافق اولیه، ایران را محدود و تحت کنترل قرار بدهد.
بایدن پیشتر اعلام کرده بود در صورت التزام کامل ایران به تعهدات هستی خود، به توافق هسته‌ای باز خواهد گشت؛ توافقی که دولت ترامپ در سال ۲۰۱۸ به طور یکجانبه از آن خارج شده بود.

وی در ادامه گفت: «اقدامات دولت ترامپ در قبال ایران باعث امن‌تر شدن آمریکا نشد و تهران به دستیابی به سلاح هسته‌ای نزدیکتر شده است.»

سالیوان ماه پیش نیز در اجلاس شورای مدیریت «وال استریت ژورنال» گفته بود: «در وضعیت خطرناکی قرار داریم. آن‌ها اورانیوم بیشتری غنی کرده‌اند. ما (از توافق) خارج شدیم و تنها هستیم.»

وی ادعا کرد: «بازگشت به توافق که به معنای لغو تحریم‌های میلیارد دلاری برای تهران است، زمینه را برای مذاکرات بعدی درباره مسائل گسترده‌تر فراهم خواهد کرد.»

در حالی که آمریکا کشوری بوده که از برجام خارج شده، سالیوان در ادامه مدعی شد به ایران بستگی دارد و اگر حاضر به همراهی نشود، آن زمان آمریکا می‌تواند از کشورهای دیگر بخواهد به آن بپیوندند تا به ایران نشان دهند گزینه دیگری ندارد.