مشورت آنلاین آمریکا و اروپا درباره آینده همکاری با ایران و برجام

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، خبرگزاری رویترز از قول منابع آگاه خبر داده که شرکای اروپایی برجام همراه با آمریکا بر سر برنامه هسته‌ای ایران به‌زودی تشکیل جلسه می‌دهند.


این منابع که نخواسته‌اند نامی از آنها برده شود، به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که «مقامات عالی‌رتبه» آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو خواهند کرد.


قرار است وزرای خارجه چهار کشور به صورت آنلاین درباره این موضوع به مذاکره بپردازند.


دو منبع گفته‌اند که این دیدار احتمالا تا روز جمعه اتفاق خواهد افتاد و دو منبع دیگر نیز گفته‌اند شاید هفته آینده این مذاکرات انجام شود.


این گزارش می‌گوید دیدار مقامات ارشد آمریکا با شرکای اروپایی برجام می‌تواند «مسائل دیگر» را نیز پوشش دهد.


خبر مذاکره دیپلمات‌های ارشد آمریکا و شرکای اروپایی برجام یک روز بعد از انتشار گزارش پایگاه خبری آکسیوس منتشر شده که گفته بود، «دولت جو بایدن در آمریکا در نظر دارد گروهی کاردان و سرسخت را برای مذاکرات جدید با ایران تشکیل دهد و در این میان راب مالی نماینده ویژه دولت جدید ایالات متحده نیز در تماس با متحدان اروپایی، مقامات اسرائیل و کشورهای عربی درباره مذاکرات آتی با ایران است».


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که با عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجه امارات تلفنی گفت وگو کرده است.


وی مشخصا به ایران اشاره نکرد، اما با انتشار توئیتی گفته بود این دیدار در راستای تامین امنیت بیشتر در منطقه و خاورمیانه بوده است.


برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، به ویژه عربستان و امارات به همراه اسرائیل قبلا از سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران حمایت کرده بودند و خواهان سخت‌گیری جامعه جهانی در برابر برنامه هسته‌ای ایران و مداخلات جمهوری اسلامی در منطقه هستند.


پیتر استانو سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه ۱۴ بهمن ماه گفته بود که این اتحادیه در راستای لغو تحریم‌های ایران و احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام در حال رایزنی با دولت آقای بایدن است.


همزمان محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران به جوزپ بورل پیشنهاد کرده که پا پیش گذاشته و برنامه‌ای برای «بازگشت هماهنگ» ایران و آمریکا به برجام تنظیم کند.


در این میان بریتانیا و آمریکا اعلام کرده‌اند که خواهان توافق «گسترده‌تری» با ایران هستند و فرانسه نیز گفته است باید کشورهای عرب خلیج فارس در توافق «جدید» مشارکت داده شوند.


ایران این موضوع را رده کرده و تنها خواهان لغو تحریم‌های آمریکا در مقابل بازگشت ایران به تعهدات برجامی شده است.