مصاحبه ظریف، یقه دولت بایدن را هم گرفت؛‌ جمهوری‌خواهان استعفای کری را خواستار شدند/ جان کری: اطلاعات عملیات اسرائیل را به ظریف ندادم/ این داستان و اتهامات مطرح غلط است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامجان کری، وزیر خارجه اسبق آمریکا در دولت اوباما و مذاکرات هسته‌ای با ایران و فرستاده ویژه دولت بایدن در امور تغییرات اقلیمی، ادعای محمد جواد ظریف در فایل صوتی منتشر شده را تکذیب کرد.

این در حالی است که شماری از سناتورها و چهره‌های جمهوری‌خواه در واکنش به سخنان محمدجواد ظریف در فایل صوتی که ایران اینترنشنال منتشر کرد، خواستار استعفای جان کری، از دولت بایدن شدند و تاکید کردند «ارائه دادن اطلاعات سری از سوی کری به ظریف» باید مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد.

میچ مکانل، رهبر جمهوری‌خواهان سنا، گفت: «این اظهارات نشان می‌دهد که چرا آمریکا نباید تحریم‌های ایران را لغو کند.»

او افزود: «می‌دانیم که سازشکاری‌های پیشگیرانه، تضمین کننده هیچ توافق بهتری نیستند و برای آمریکا و متحدانش امنیت بیشتری نمی‌آورند.»

لیندزی گراهام، عضو جمهوری‌خواه سنا، گفت: «نمی‌دانم می‌شود به این فایل اعتماد کرد یا نه. اگر درست باشد، بسیار آسیب‌زننده است. من جان کری را دوست دارم، اما این کمکی نمی‌کند و اگر واقعیت باشد، بسیار مساله‌ساز است. صبر کنیم ببینیم چقدر درست است.»

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در فایل صوتی سه ساعته که به تازگی منتشر شده برای اثبات بی‌اطلاعی از اقدامات منطقه‌ای سپاه می‌گوید که از جان کری شنیده که اسرائیل ۲۰۰ عملیات علیه اهداف ایران در سوریه انجام داده است.

اما کری با انتشار یک توییت، مدعی شد که این اطلاعات غلط است.
کری در این توییت نوشت: «می‌توانم بگویم که این داستان و اتهامات مطرح در آن غلط است. هیچگاه چنین اتفاقی نیفتاده، نه زمانی که وزیر امور خارجه بودم و نه پس از آن.»

او این توییت را در واکنش به توییت نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل منتشر کرد که کری را متهم کرده بود با درز اطلاعات محرمانه از پشت به اسرائیل خنجر زده است.

این در حالی است که ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در صدد حمایت از کری برآمده است. او در کنفرانس خبری روز دوشنبه گفت اگر به عقب بازگردیم واضح است که این اطلاعات محرمانه نبوده است.

ند پرایس همچنین گفت که نمی‌توان در مورد صحت و اعتبار اطلاعات مطرح در این فایل صوتی درز کرده و انگیزه‌های پشت پرده انتشار آن صحبت کرد. جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید هم در پاسخ به پرسش خبرنگاران در این زمینه گفت که در مورد فایل صوتی منتشر شده صحبت نمی‌کند.

هرچند حمله به اهداف جمهوری اسلامی در سوریه از سوی اسرائیل در سال‌های اخیر همواره در رسانه‌ها مطرح بوده است، دیدارهای متعدد کری با ظریف پس از پایان کار او به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا قابل انکار نیست.

گزارش‌ها حاکی از آن است که کری و دوستانش در زمانی که دولت ترامپ روی کار آمده بود با ظریف و نمایندگان جمهوری اسلامی ملاقات کرده‌اند و ایده مذاکره نکردن تهران با دولت ترامپ به امید به قدرت رسیدن دوباره دمکرات‌ها را مطرح کرده‌اند.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه سابق آمریکا بر این باور است که قابل صوتی ظریف نشان می‌دهد که روابط ظریف و کری ادامه داشته و باید از جان کری درباره درز اطلاعات تحقیق شود.