مصطفی تاج‌زاده: اختیارات رهبری باید کاسته و موقت و انتخابی هم بشود/ همه نهادها عملا تابع رهبری شده‌اند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ مصطفی تاج‌زاده یکی از فعالان سیاسی ایران در گفت‌و‌گو با فصلنامه خاطرات سیاسی درباره اختیارات رهبر ایران سخن گفت.


بخشی از مهمترین سخنان او را در ادامه می‌خوانیم:

  • امروز نیازمند آن هستیم که دولتی توسعه‌گرا در پاستور مستقر شود و با اولویت دادن به توسعه اقتصادی و رفاه مردم، همۀ امور ازجمله دیپلماسی را در خدمت اقتصاد کشور درآورد، نه اینکه دیپلماسی را به سپاه قدس واگذار کند و منابع مالی کشور را در خدمت اهداف نظامی آن درآورد.

  • ‎* امروز تقریبا هیچ مسأله‌ای در کشور بدون اشاره یا موافقت یا دستور رهبر حل‌شدنی نیست و همه نهادها عملا تابع رهبری شده‌اند؛ نهادهای انتصابی که منصوب رهبرند و می‌کوشند نهادهای انتخابی را با نظارت استصوابی از کسانی تشکیل دهند که خود را ذوب‌شده در ولایت می‌خوانند و بنابراین مجری منویات رهبر هستند.
  • بهترین راه‌حل در بحران جانشینی، حل ساختاری مسأله است، از اختیارات رهبری کاسته شود، موقت و انتخابی شود تا جمهوری اسلامی به سرنوشت مشروطه دچار نشود و حکومت یک‌نفره نگردد. ما چاره‌ای جز اصلاحات ساختاری هم حقوقی و هم حقیقی نداریم و اگر چنین نشود هرکسی که رهبر شود، به نظر من کشور و اداره آن دیر یا زود با مشکلات بسیار جدی مواجه خواهد شد.