مصطفی معین: نزد مردم اصلاح‌طلب و اصولگرا تفاوتی ندارند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام؛ وزیر علوم دولت‌های رفسنجانی و خاتمی تصریح کرده که بحث اصلاح‌طلب و اصولگرا در سیاست و انتخابات، ماجرایی تمام شده برای افکار عمومی و بخصوص جوانان است. او می‌گوید اصلاح طلبان نباید به هر قیمتی در قدرت بمانند.

اصلاح‌طلب اصولگرا دیگه تمومه ماجرا… این شعار که از دل اعتراضات دی ۹۶ بیرون آمد و در تظاهرات آبان ۹۸ تکرار شد، شاخص سرخوردگی مردم از مدعیان تغییر و پیشرفت و پشت کردن به جریان‌های سیاسی برآمده از حاکمیت جمهوری اسلامی تلقی می‌شود. مصطفی معین، کاندیدای انتخابات دوره نهم ریاست جمهوری و وزیر اسبق علوم در مصاحبه‌ای اذعان کرده که اصلاح‌طلبان و اصولگرایان پایگاه اجتماعی خود را از دست داده‌اند و بودونبود انها در انتخابات برای مردم فرقی ندارد.

مصطفی معین می‌گوید تنش‌های آبان ۹۸ یا دی ۹۶ انگیزه‌های مشارکت سیاسی مردم را کاهش داده‌اند و در این فضا، اصلاح‌طلب واصولگرای برای رای دهندگان تفاوتی ندارند.

وزیر اسبق علوم، اراده شورای نگهبان برای یکپارچه کردن مجلس بعدی را ناشی از تضعیف پایگاه اجتماعی اصلاح‌طلبان می‌داند و هم‌زمان یادآوری می‌کند که بی‌تفاوتی جناح‌ها نسبت به مشکلات مردم، گروه‌های محروم و سوءاستفاده از قدرت، بی‌اعتمادی عمومی به هر دو جریان را تشدید کرده است: «از چند سال قبل به این طرف خود من هم به کرّات نسبت به ضرورت و ارزشمند بودن وجود گرایش‌های مختلف و اصیل سیاسی برای رشد جامعه، چه اصولگرا باشد و یا اصلاح‌طلب تاکید کرده‌ام. گفتم که اگر قرار بر رانت‌خواری، آقازادگی و یا سوءاستفاده از قدرت و بی‌تفاوتی در مقابل مشکلات مردم و گروه‌های محروم و آسیب دیده باشد، فرقی بین این جناح و یا آن جناح سیاسی نخواهد بود. متاسفانه هر دو جناح سیاسی پایگاه اجتماعی‌شان را تا حد زیادی از دست داده‌اند.»

او در موافقت با توصیه پاره‌ای استراتژیست‌های اصلاح‌طلب برای دوری از قدرت و بازسازی اصول و هویت، گفته است: «حداقل از دوم خرداد سال ۱۳۷۶ به این طرف نیاز به تدوین مبانی، اهداف و راهبردهای تفکر اصلاح‌طلبی وجود داشته است که بتوانند بر پایه آن نیروهای جوان و فعال جامعه مدنی را سازمان دهی کنند و بیش از پیش از نظم و دیسیپلین تشکیلاتی، کارآیی و اثربخشی، رابطه تنگاتنگ با درد و رنج و مسایل و مشکلات توده مردم و کمک به تامین منافع ملّی برخوردار شوند.»

معین بحث همه‌پرسی پیرامون نظارت استصوابی را نیز فاقد دورنما و واجد جنبه‌ تبلیغاتی در آستانه انتخابات دانسته است: «پیشنهادی غیرمنطقی نیست، ولی طرح آن پس از گذشتن حدود ۶ سال از ریاست جمهوری آقای روحانی و کمتر از ۳-۲ هفته به برگزاری انتخابات، بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد تا اجرایی! “ثبت در تاریخ” دردی از دردهای امروز ما را درمان نخواهد کرد.»

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، هم‌زمان با انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان، دوم اسفند برگزار خواهد شد. رهبر جمهوری اسلامی، ضمن دفاع از عملکرد شورای نگهبان گفته است: «ممکن است کسی از بنده خوشش نیاید، اما اگر ایران را دوست دارد، باید به پای صندوق رأی بیاید.»

سرکوب اعتراضات آبان ماه با صدها قربانی، لاپوشانی سه روزه شلیک موشک سپاه به هواپیمای مسافربری با ۱۷۶ کشته، فساد گسترده در نهادهای حکومتی و سوءمدیریت دستگاه‌های دولتی در کنار گرانی افسارگسیخته، بیکاری و تورم، نظام جمهوری اسلامی را با بحران جدی مشروعیت روبرو کرده است.

انتخابات دوره یازدهم مجلس در چنین فضایی آکنده از نابرابری‌های اجتماعی، نارضایتی‌ و فشارهای اقتصادی انجام می‌شود. حسن روحانی در سخنرانی سالگرد انقلاب در اظهاراتی کنایه‌آمیز گفت: «اگر حکومت شاه به مردم اجازه انتخابات سالم را می‌داد، دیگر انقلاب نمی‌شد.» او در عین حال از مردم خواست منتقد باشند ولی با انتخابات آتی مجلس قهر نکنند.

بسیاری از گروه‌ها، تشکل‌ها و احزاب اما خواستار تحریم انتخابات شده‌اند و به نظر می‌رسد این دوره با کمترین نرخ مشارکت مردم همراه باشد.

1 دیدگاه برای «مصطفی معین: نزد مردم اصلاح‌طلب و اصولگرا تفاوتی ندارند»

 • بهمن ۲۸, ۱۳۹۸ در t ۴:۰۲ ق٫ظ
  Permalink

  Iran International TV brought two pro-Russian Marxists who are living in England. Modarresy called Western Liberal Democracy a fundamentalist ideology like Mullahs. These are Mullahs agents working for Mullahs in Western countries.
  خیلی جالبه . واقعا در جهان نمی توانید کشوری پیدا کنید که رژیم ان و اپوزیسیون قلابی دست ساز ان اینقدر در دروغ گویی ، تحریف حقیقت ( چه خبر های روز ، چه تاریخ) ، جدایی از مردم و خواست آشکار انها ، تلاش برای چپاندن خواست خود به مردم ، صف بندیهای برون مرزی ، سیاست خارجی چنین هماهنگ و همسو و همفکر و هم سنگر باشند .
  مردم ایران امدند خیابان ، بدون رهبری سیاسی ، بدور از توهمات رژیم روسی و اپوزیسیون مارکسیست روسی ، بدون گذاشتن جای هیچ تفسیر و زیر ابی رفتن گفتند :
  ۱) رضا شاه روحت شاد ( یعنی سلطنت می خواهند ، همان پهلوی را هم می خواهند . نه کاسترو ، نه قذافی ، نه جمهوری سوریه ، نه جمهوری دموکراتیک فلان و بهمان ، نه جمهوری اسلامی سنی ، نه جمهوری فقاهتی ، نه فدرال و تجزیه کشور )
  ۲) دشمن ما همین جا است ، دروغ میگن امریکا است ( یعنی دوستی با روسیه و چین و کره شمالی و امریکا ستیزی و دشمنی با اسرائیل و ضد امپریالیسم بازی که ۴۱ سال است این رژیم و ۸۰ سال است مارکسیست های روسی فدایی ، توده ای ، کمونیست کارگری ، … را نمی خواهند
  ۳) خرج فلسطین شده ، سوریه را رها کن ! ( یعنی با امریکا ستیزی ، اسرائیل ستیزی ، دخالت نظامی سیاسی ، در کشورهای ساخت شوروی ، مورد حمایت روسیه و مارکسیست ها و ملاها از ریشه مخالفند )
  با این سه شعار کاملا خواست مردم ایران از بازیهای اپوزیسیون و ملاها و مارکسیست های روسی و روسیه و شعار های عجیب و غریبی که ۵۰ تا ۱۰۰ دانشجو در فلان دانشگاه میدهند ، یا چند تا عضو سازمان های کرد تجزیه طلب در مهاباد یا فلان شهر کردستان میدهند ، یا انچه مارکسیست های روسی که همه اتفاقی ، بدون اینکه دوست داشته باشند ، ناچاری ! بدون استثنا ! رفته اند انگلیس ،المان ، سوئد ، کانادا، امریکا ، هلند و همه رسانه ها را اشغال کرده اند ( یک در صد مردم ایران هم نیستند ، مجاهدین و لیبرال ها و ملیون و سلطنت طلبان واقعی را هم از همه جا اخراج کرده اند ) ، به عنوان وکیل و قیم مردم ایران از ان کشورها میدهند و جالب اینکه مواضع انها سر سوزنی ارتباط به نظام های لیبرال دموکراسی غرب هم ندارد . یعنی هم ضد خواست مردم ایران ا ست ، هم ضد سیاست های کشوری که رفته اند انجا اطراق کرده اند ! هم ضد سیاست کشوری که پول ان رسانه را می دهد . تازه وقیحانه ان زن مارکسیست تروریست هوادار دیکتاتوری پرولتاریا در تلویزیون صادق اینترنشنال میگوید امده غرب شانسی بوده ! شخصی بوده ! راضی نیست ، نظام دموکراسی لیبرال ان کشور را ارتجاعی ! میداند ( اینها با خمینی و اسد و قذافی و کاسترو و چه گوارا و لنین و استالین و …. چلوکباب ضد امپریالیستی روسی خوردند ، ارتجاعی نبود ، پول پوت و کشتارهای میلیونی و کره شمالی ادمخوار ! و حالا میگن هیچ کدام انها کمونیست نبودند ! مثل روشنفکر دینی که می گفت دین اینی که خامنه ای میگوید نیست ! ) حالا این مارکسیست تروریست روسی می گوید که ازادی و حقوق بشر و توسعه پایدار غرب همش ارتجاعی است ، مردم هم که می خواهند سلطنت بیاورند . این ارتجاعی است ! پس چه کار کنیم ؟ دوباره افسار ملت و دولت و مملکت را بدهیم دست این مزدوران جاسوس روسیه ، همین کمونیست ها که هنوز نمی دانند که کمونیسم چیست ؟ اگر روسیه و چین و کره و کوبا و … با صرف ان همه نیرو و منابع نصف جهان و همه روشنفکران و نویسندگان و … روسیه و نصف جهان هم پیمان او نتوانستند بفهمند ، ما ایران را موش ازمایشگاه دو تا بچه کمونیست که نمی دانند باید بروند کوبا نه المان و انگلیس و امریکا ، اگر می گویند انجا ها ارتجاعی است ! نمی دانند کمونیست واقعی اگر با ان همه کشتار و جنگ و پول و … نتوانست بیاید ، در ایران هرگز نخواهد امد . اینها دچار همان توهمی هستند که ۴ تا فدایی با کشتن ژاندرام ها می خواستند امریکا و شاهنشاهی را نابود کنند ، یا با حمله به پادگانها دولت های لیبرال و ملی و سازمانهای رقیب شان مجاهدین و جبهه ملی را نابود کنند .
  نه هرگز چنین اتفاقی نخواهد افتاد . چون مردم ایران اکنون بسیار اگاهند . مثل سال ۳۲ تا ۵۷ نیست که شما انحصار همه چیز را در دست خود بگیرید و مردم بی خبر را که ازادی بیشتر ، دموکراسی گسترده تر می خواستند ، از انچه که داشتند ( مدرنیته زمان شاه و برخورد بسیار انسانی تر شاه با مخالفین ) را هم ا دست انها در اوردید و یک رژیم بعثی که با شما ۸۰ درصد نقطه مشترک دارد ، را به انها تحمیل کردید . حد اقل چریک فدایی پورمندی برای اولین بار پذیرفت که شماها متحد ملاها بودید و مسئول حاکم شدن این ملاها بودید و در قدرت بسیار بیش از یک گروه خارج حکومت شریک بودید . و شما به ملاها کمک کردید این انقلاب را بدزدند . و پذیرفت که گوادلوپ شاه را نبرد ، پذیرفت که ملیون و لیبرال ها می خواستند ازادی و دموکراسی بیاورند ، فدایی ، توده ای ، مجاهدین هم سنگر با ملاها نگذاشتند . پذیرفت که انقلاب می توانست موفق شود اگر شما به اصطلاح انقلابیون که محل سکونت تان را هم نمی توانید انتخاب کنید و الاکلنگ وار تاس میریزید و میروید همه به غرب دل انگیز و حال میکنید و به مردم این مملکت که همان حال را می خواهند بکنند ، سرب و موشک و اتم و شیمیایی توصیه میکنید . بابا ول کنید ما را . ما کمونیسم نمی خواهیم از هر نوعی که باشد ، شما ۶۰ نفر هم نیستید ، در دنیای امروز این کمونیسمی که شما میگویید هرگز نیامده یا اگر امده مرگ و فقر و دیکتاتوری و فساد بوده . کدام عقل سلیمی شاه امتحان شده را می گذارد ، امریکا و انگلیس و هلند و فرانسه و سوئد و کانادا و … را می گذرد دنبال شما گمراهان پر مدعا به کویر و کوه بزند ؟ میلیونها ایرانی الان در غرب هستند . شما حتی ۶۰ نفر را هم نمی توانید از میان انها در میان این همه ایرانی جمع کنید . علت حسودی شما به مجاهدین این است که انها تا ۶۰۰۰۰ نفر هم جمع کرده اند ، سلطنت طلبان که ا گر دنبال چنین شوهای کمونیستی بودند خیلی بیشتر می توانستند جمع کنند .

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.