مصطفی معین: کاندید ریاست‌جمهوری نمی‌شوم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ با گرم تر شدن فضای انتخاباتی و اسامی که هر روز تکرار می شود نام «مصطفی معین»، وزیر علوم دولت اصلاحات، به عنوان یکی از گزینه های اصلی از سوی برخی جریان اصلاح طلب مطرح می شود و تا امروز هم به عنوان یک شخصیت ملی که مردم هم با مشی او آشنا هستند نام او باقی ماند اما گویا معین راهی دیگر را برای حضور در عرصه سیاست برگزیده است. او در این باره می‌گوید: «با توجه به شرایط فعلی کشور برای حضور در انتخابات وظیفه ای برای خود تشخیص نمی دهم.


او گفت که در هر صورت تقویت همگرائی، خرد جمعی و سازمان یافتگی در یک جناح و تفکر سیاسی مشترک بهتر از تفرقه و از هم گسیختگی آنهاست، ولی مهم تر از آن انگیزه ها و اهدافی است که باید مدنظر باشد. بعید است که در شرایط نابرابر و ناعادلانه یک انتخابات استصوابی و نارضائی عمومی بتوان امکان حضور و انتخاب یک شخصیت ملی و شایسته را با رای اکثریت قاطع مردم در مقام ریاست جمهوری پیش بینی کرد!


او در پاسخ به این پرسش که آیا خود شما در انتخابات کاندیدا خواهید شد نیز گفت که قبلا” هم در پاسخ به همین پرسش اعلام کرده بودم که با توجه به شرایطی که در پاسخ به سوال قبلی شما به آن اشاره کردم، وظیفه ای برای خود تشخیص نمی دهم.

معین درباره بحث حضور زنان در انتخابات نیز گفت: به قول معروف “گرم کردن تنور انتخابات” می تواند یکی از اهداف آن باشد ولی در هر صورت این خواسته حقی است که حداقل به نیمی از جمعیت ایران، مربوط می شود. بانوان ایرانی نباید منتظر آن باشند که مردان پرچمدار اعاده حقوق شهروندی آنها باشند، خودشان با روشنگری های منطقی، اجتماعی و مذهبی پیگیر رفع تبعیض های جنسیتی و تضییع حقوقشان در فرهنگ مردسالارانه سنتی جامعه باشند.


وزیر دولت اصلاحات در پاسخ به این پرسش که دولت بعدی و شرایط کشور را چطور پیش بینی می کنید و آیا مجلس به دولت اصلاح طلب اجازه عرض اندام خواهد داد، تاکید کرد: کار به اجازه دادن یا ندادن مجلس نخواهد رسید، در همان مرحله نظارت استصوابی تکلیف نامزد انتخاباتی اصلاح طلبان اگر شخصیت خوش نام، مقبول، مستقل و کارآمدی هم باشد روشن می شود و تائید صلاحت نخواهند شد!