مصطفی معین: یک نانوایی را نمی توانید کنترل کنید، چطور می خواهید جمعیت میلیونی عزاداران عاشورا و کنکور را کنترل ‌کنید؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ وزارت بهداشت اعلام کرده است که در حال حاضر ۱۱ شهرستان این استان در وضعیت قرمز و ۵ شهرستان در وضعیت هشدار قرار دارند. در شهرستان‌های پرجمعیت و پرتردد مثل اصفهان، خمینی‌شهر، نجف‌آباد، شهرضا، لنجان، فلاورجان، مبارکه و شاهین‌شهر وضعیت بیماری حساس‌تر و شکننده‌تر است.

 مصطفی معین، رئیس شورای عالی نظام پزشکی در یک نشست خبری به دولت روحانی هشدار داد که برگزاری کنکور و مراسم‌های عزاداری سبب افزایش شدید در شمار بیماران و قربانیان خواهد شد.

او گفت «که اگر من مسئولیت داشتیم  اجازه نمی‌دادم نه کنکور و نه هیچ جشن و عزایی برگزار شود، این دیدگاه اخلاقی و انسانی است.»

معین همچنین گفت که امکان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در جمعیت میلیونی عزاداری و کنکور ناممکن است: «ما در صف نانوایی که ۱۰ نفر بیشتر نیستند هم نتوانسته‌ایم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم، چطور می‌توانیم در یک جمعیت میلیونی پروتکل‌ها را رعایت کنیم و همه را مجبور کنیم فاصله‌گذاری‌ها رعایت کنند و ماسک بزنند اینکه می‌گوییم کنکور برگزار نمی‌شود مگر اینکه پروتکل رعایت شود اقدام درستی نیست.»

امروز سخنگوی وزارت بهداشت گفت که ۱۸ هزار  و ۹۸۸ نفر قربانی بیماری کووید ۱۹ شده‌اند. در ۲۴ ساعت گذشته ۱۸۸ بیمار دیگر نیز جان خود را از دست دادند تا آمار رسمی به رقمی برسد که سیما سادات لاری آن را اعلام کرد.

در شبانه‌روز گذشته دو هزار و ۵۱۰ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ نیز شناسایی شده‌اند که تقریباً نیمی از آن‌ها به خدمات بیمارستانی نیاز پیدا کرده‌اند.

در روزهای گذشته ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت نسبت به اشغال تمامی ظرفیت تخت‌های آی‌سی‌یو در کشور هشدار داده بود.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، هم‌اکنون سه هزار و -۹۴۰ بیمار مبتلا به کرونا در وضعیت حاد قرار دارند. «وضعیت حاد» به بیمارانی اطلاق می‌شود که در بخش آی‌سی‌یو بستری هستند. ایران هم‌اکنون حدود چهار هزار و -۵۰۰ تخت آی‌سی‌یو دارد و مقام‌های بهداشتی درخواست کرده‌اند به‌سرعت ظرفیت این تخت‌ها در سراسر کشور افزوده شود.

سخنگوی وزارت بهداشت وضع کنونی استان اصفهان را نیز ناگوار دانست و گفت که در شش هفته گذشته شاهد ۲۵ درصد رشد بیماری در این استان بوده‌ایم: «اصفهان در ابتدای شیوع بیماری در کشور خیز بسیار شدیدی را در موارد ابتلا و بستری تجربه کرد و از فروردین‌ماه موارد ابتلا و بستری در این استان کاهش یافت و در هفته اول خردادماه به کمترین میزان خود از زمان شیوع بیماری رسید. با وجود توصیه‌های بهداشتی از نیمه خردادماه، نمودار ابتلا و بستری در این استان دوباره روند صعودی گرفت و شاهد رشد ۲۵ درصدی موارد ابتلا و بستری در استان اصفهان ظرف شش هفته گذشته هستیم.»

وزارت بهداشت اعلام کرده است که در حال حاضر ۱۱ شهرستان این استان در وضعیت قرمز و ۵ شهرستان در وضعیت هشدار قرار دارند. در شهرستان‌های پرجمعیت و پرتردد مثل اصفهان، خمینی‌شهر، نجف‌آباد، شهرضا، لنجان، فلاورجان، مبارکه و شاهین‌شهر وضعیت بیماری حساس‌تر و شکننده‌تر است.

سخنگوی وزارت بهداشت آخرین آمار ابتلا، بهبودیافته و جان باختگان ناشی از بیماری کرونا ویروس در کشور را تا تاریخ ۲۲ مردادماه ۹۹ اعلام کرد.

سیما سادات لاری در نشست خبری خود که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، در خصوص آمار جدید ابتلا به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت منتهی به ظهر امروز _ چهارشنبه ۲۲ مردادماه _ اظهار کرد: در این بازه زمانی بر اساس جدیدترین نتایج آزمایش‌های کرونا در کشور دو هزار و ۵۱۰ مبتلای جدید شناسایی شده که با احتساب این تعداد مجموع مبتلایان به کرونا در کشور تا امروز به ۳۳۳ هزار و ۶۹۹ نفر رسیده است.

وی افزود: از تعداد بیماران بستری در بیمارستان‌های کشور تاکنون ۲۹۰ هزار و ۲۴۴ نفر بهبود یافته و از بیمارستان ترخیص شده‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت تعداد جان باختگان بیماری کرونا طی ۲۴ ساعت اخیر در کشور را ۱۸۸ نفر اعلام کرد و گفت: با احتساب این آمار از ابتدا تا کنون در کشور بر اثر بیماری کرونا ۱۸ هزار و ۹۸۸ نفر جان باخته‌اند.

لاری تصریح کرد: از تعداد مبتلایان شناسایی شده یک هزار و ۸۹ مورد در موارد بیمارستانی به شمار می‌آید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: سه هزار و ۹۴۰ نفر از مبتلایان کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

وی گفت: در حال حاضر استان‌های مازندران، تهران، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز قرار دارند، همچنین استان‌های فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند.

لاری اظهار کرد: تاکنون دو میلیون و ۷۶۳ هزار و ۲۲۵ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.