معامله در بازار خودرو قفل شد/ خرید و فروش کم شد، قیمت‌ها کاهش نیافت

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ قیمت خودرو در بازار همچنان دو نرخی است و فاصله‌ای چند میلیون تومانی میان نرخ کارخانه و بازار خودروها وجود دارد، دلالی و واسطه‌گری نیز روز به روز بیشتر می‌شود. التهاب و انفجار قیمت‌ها  در فضای کنونی بازار خودرو به بالاترین حد خود رسیده است.

در حال حاضر قیمت خودروهای داخلی از سوی سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار تعیین و به خودروسازان ابلاغ می‌شوند تا فروش فوری آنها براساس نرخ‌های موردنظر انجام شود. نتیجه سیاست کنونی، اختلاف چند میلیون تومانی بین نرخ کارخانه و بازار خودروهای داخلی است؛ اختلافی که قیمت آن از ۵۰ میلیون تومان هم عبور کرده است.

کارشناسان حوزه خودرو معنتقند تا زمانی که که قیمت در بازار خودرو دو نرخی باشد و فاصله‌ای چند میلیون تومانی میان نرخ کارخانه و بازار خودروها وجود داشته باشد دلالی و واسطه‌گری در این بازار وجود خواهد داشت و باید منتظر افزایش التهاب در این بازار باشیم.

زمانی که زیر ساخت‌های قیمت‌گذاری یک حوزه درست نباشد، عرضه بیشتر مشکل بازار را حل نخواهد کرد؛ همچنانکه طرح پیش فروش و فروش فوری هم مشکلی را حل نکرد و فروش دو سه دقیقه‌ای چند هزار خودرو، شائبه‌ها را افزایش می‌داد. آنچه مسلم است این است که این روزها دلالان همچنان در برابر کاهش قیمت‌ها در بازار مقاومت می‌کنند و مانع خرید و فروش خودرو با قیمت‌های پایین‌تر می‌شوند. این اتفاق پس از طرح جدید برای قیمت‌گذاری در سایت‌های اینترنتی شدت گرفته است، به همین دلیل این هفته تقریبا خرید و فروش در بازار قفل شد به نحوی که کمتر معامله‌ای در بازار صورت می‌گیرد.

به اعتقاد فعالان بازار توقف انتشار قیمت‌ها در سایت‌های فروش باعث شد تا هفته گذشته بازار شاهد ریزش قیمت‌ها در انواع خودروها باشد، با اینحال در هفته جاری کاهش قیمت چندانی در خودروها به وجود نیامده است.

به گفته سعید موتمنی رئییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو، «خرید و فروش در بازار خودرو راکد شده و کمتر کسی اقدام به معامله در بازار می‌کند.» در این میان مشکل صنف خودرو اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی هنوز حل نشده است؛ الفت نسب در اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی معتقد است فروشندگان خودرو برای تعیین و انحصار قیمت‌گذاری بازار، از اعلام قیمت‌های روزانه سر باز می‌زنند. این در حالی است که اتحادیه نمایشگاه‌داران چنین اتهامی را قبول ندارد و به رویداد۲۴ می‌گوید: هر روز قیمت‌ها را اعلام می‌کنیم.

به تازگی قیمت‌های بازار خودرو و مسکن از سایت‌های آگهی گیرنده حذف شده است. آنگونه که اعلام شده از این به بعد برای درج آگهی خرید و فروش خودرو و مسکن در سایت‌هایی همچون شیپور و دیوار شرایطی گذاشته شده تا جلوی قیمت‌گذاری کاذب گرفته شود اما به نظر می‌رسد خرید و فروش خودرو به استناد همین سایت‌های اینترنتی بود که دلالان آنرا اداره می‌کردند و هنوز منبع موثقی برای نرخ‌گذاری صحیح خودرو در کشور وجود ندارد و قیمت‌گذاری از طریق سایت‌های دیگر در حال انجام است.

در این میان عباس تابش رییس سازمان حمایت از تولیدکنندگان معتقد است؛ تدابیری که برای افزایش تحویل فوری و تعهدات انجام می‌شود مشکلات را برطرف خواهد کرد و تنها راهکار مقابله با افزایش قیمت خودرو افزایش عرضه و تحویل به موقع است و هر مصرف‌کننده‌ای که آنلاین به خودروهای پرتیراژ نیاز داشته باشد خودروی خود را به موقع تحویل بگیرد.

جدول زیر آخرین قیمتی است که اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو به رویداد۲۴  اعلام کرده است:

قیمت خودرو (تومان)نوع خودروردیف
۹۷.۰۰۰.۰۰۰پژو ۲۰۶ تیپ ۲۱
۱۲۰.۰۰۰.۰۰۰پژو ۲۰۶ تیپ۵۲
۱۸۵.۰۰۰.۰۰۰پژو ۲۰۷ اتومات۳
۸۳.۰۰۰.۰۰۰پژو ۴۰۵۴
۵۱.۰۰۰.۰۰۰پراید ۱۱۱۵
۴۹.۵۰۰.۰۰۰پراید ۱۳۱۶
۵۱.۰۰۰.۰۰۰تیبا۷
۵۸.۰۰۰.۰۰۰تیبا۲۸
۶۰.۰۰۰.۰۰۰ساینا رینگ فولادی۹
۶۲.۰۰۰.۰۰۰ساینا رینگ آلومینیومی۱۰
۸۵.۰۰۰.۰۰۰سمند ال ایکس۱۱
۱۷۰.۰۰۰.۰۰۰دنا پلاس۱۲
۱۲۳.۰۰۰.۰۰۰دنا۱۳
۹۰.۰۰۰.۰۰۰رانا۱۴
۱۹۰.۰۰۰.۰۰۰استپ وی۱۵
۴۶۵.۰۰۰.۰۰۰مزدا۳۱۶
۱۲۴.۰۰۰.۰۰۰تندر۹۰۱۷