معاون اقتصادی سپاه: یک فشنگ به عراقی‌ها نداده‌ایم، اما در سوریه هزینه کردیم/هزینه ۷هزار میلیاردی آمریکا در منطقه را بی‌اثر کردیم/شرکت‌هایی ثبت کردیم که «حتی یک ایرانی» عضو آن نیست

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، معاون اقتصادی نیروی قدس سپاه پاسداران روز پنجشنبه از هزینه‌ای که جمهوری اسلامی در جنگ سوریه به نفع بشار اسد رییس رژیم حاکم بر دمشق کرده است، دفاع کرد.


رستم قاسمی در یک نشست خبری در اصفهان، با اشاره به حضور نظامی ایران در عراق و سوریه گفت، حتی یک فشنگ به عراقی‌ها نداده‌ایم، اما در سوریه هزینه کردیم.


وی در واکنش به انتقادها از حمایت تهران از شبه‌نظامیان عراق، سوریه و لبنان گفت، اگر در محور مقاومت فعالیت نداشتیم امروز باید برای حفظ مرزهایمان هزینه می‌کردیم.


وزیر نفت سابق ایران در دولت محمود احمدی‌نژاد گفت، آمریکا هفت هزار میلیارد دلار در منطقه هزینه کرده است، که این هزینه سنگینی است که ما آن را بی‌اثر گذاشتیم.


این عضو بلندپایه سپاه پاسداران آمریکا را متهم کرد که قصد داشت با استفاده از داعش ناامنی را به مرزهای ایران بکشاند. او مدرکی برای اثبات این ادعای خود ارائه نکرد.


رستم قاسمی همچنین افزود که با مجوز شورای امنیت ملی و برای فروش نفت ایران، شرکت‌هایی ثبت می شوند که «حتی یک ایرانی» عضو آن نیست.


او توضیح بیشتری درباره فعالیت این شرکت‌ها نداد.


قاسمی در دوره محمود احمدی نژاد، وزیر نفت بود و در این دوره به بابک زنجانی مجوز داده شد تا نفت ایران را بفروشد. زنجانی متهم است حدود دو میلیارد یورو از پول فروش نفت را به دولت بازنگردانده است.


در همین حال قاسمی گفت که این اتفاقات مربوط به این پرونده نیز به دلیل تحریم در حوزه نفت رخ داده است.


دخالت ایران در امور کشورهای دیگر، نه تنها مورد انتقاد کشورهای منطقه و جهان قرار گرفته، بلکه مردم ایران نیز در اعتراضات گوناگون خود به آن اعتراض کرده‌اند.


با بدتر شدن وضعیت اقتصادی و سخت‌تر شدن روز به روز شرایط زندگی برای مردم ایران، دلیل هزینه‌های سنگین جمهوری اسلامی در منطقه پرسش‌برانگیز شده است.


یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، اسفند سال گذشته گفته بود که ایران در یک دهه گذشته حدود ۳۰ میلیارد دلار در سوریه هزینه کرده است.


حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در اظهاراتی کم‌سابقه گفته بود «ما شاید ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار به سوریه پول دادیم و باید از سوریه پس بگیریم. پول این ملت آنجا هزینه شده است.»