معاون اول ابراهیم رئیسی: بعید است بتوانیم تحریم‌ها را لغو کنیم/ که نظام سلطه تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد/ کسری بودجه کشور، سیلی بنیان کن است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_مسعود میرکاظمی، از وزرای پیشین در دولت محمود احمدی‌نژاد، به عنوان معاون ابراهیم رئیسی و رئیس جدید سازمان برنامه و بودجه جایگزین محمدباقر نوبخت شد.

او روز شنبه در مراسم آغاز به کار خود که با حضور محمد مخبر معاون اول رئیسی در این سازمان برگزار شد، گفت: «امروز دولت را در وضعیت نامطلوبی تحویل می‌گیریم و بودجه امسال کسری دارد که باید فکری برای آن کرد.»

همچنین محمد مخبر در این مراسم گفت: «بعید است که بتوانیم با نظام سلطه به جایی برسیم و نمی‌توان برنامه‌ریزی خود را برای اداره کشور متکی به رفع تحریم‌ها کرد بلکه باید به نحوی برنامه‌ریزی کنیم که فرض بر این باشد که نظام سلطه تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد.»

مخبر ادامه داد: کسری بودجه کشور، سیلی بنیان کن است که می‌تواند هر بخش از اقتصاد کشور را متلاطم کند و موجب تورم شده و به پایه پولی کشور آسیب وارد کند.

او تاکید کرد: در شأن جمهوری اسلامی ایران نیست که پول ملی چنین وضعیتی داشته باشد. معاون رئیسی همچنین وعده داد که دولت «با جدیت برای رفع مشکلات مشاغل و کسب و کار‌های آسیب دیده از کرونا برنامه‌ریزی و تلاش» می کند.

همچنین مسعود میرکاظمی در این مراسم گفت: در خرداد سال ۹۲، صد و چهار هزار میلیارد تومان به بانک‌ها بدهی داشتیم، امروز براساس آمار سایت بانک مرکزی ۶۵۰ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی بدهی داریم که ۹۰ درصد آن متعلق به خود دولت است نه شرکت‌ها.

میرکاظمی افزود: اگر بدهی‌ها را بررسی کنیم ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار میلیارد تومان به تامین اجتماعی و بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان به وزارت نیرو بدهی وجود دارد که اگر بخواهیم این مسیر را ادامه دهیم هزینه‌های زیادی دارد.

وی گفت: پارسال ۵۶۰ هزار میلیارد تومان عملکرد مصارف داشتیم که جای سوال دارد چطور یک دفعه به هزار و ۲۷۷ میلیارد تومان می‌رسد در شرایطی که می‌دانیم تحریم نیز شدیدتر شده پس نمی‌توانیم این طور ادامه بدهیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: اگر سقف اول آن را هم درنظر بگیریم که ۹۳۷ هزار میلیارد تومان است آیا امکان تامین این رقم وجود دارد در حالی که حدود ۲۷۰ میلیارد تومان مالیات می‌گیریم و در ۵ سال اول امسال حدود ۸۰ درصد آن محقق شده است.

میرکاظمی پیش از این مسئولیت‌هایی همچون وزیر نفت در دولت نهم و رئیس سازمان اوپک (۲۰۱۱)، وزیر بازرگانی در دولت دهم، نماینده تهران در مجلس نهم و رئیس کمیسیون انرژی مجلس، عضو هیئت امنای بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی، عضو و رئیس هیات مدیره سازمان اقتصادی رضوی، رئیس مرکز مطالعات بنیادی انقلاب اسلامی، رئیس دانشگاه شاهد، رئیس مرکز مطالعات لجستیک و مدیرعامل سازمان اتکا را برعهده داشته است.

محمد باقر نوبخت نیز از مرداد ۱۳۹۲ تاکنون در سمت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور بود.