معاون رئیس جمهور ترکیه: جهان باید تفاوت میان سازمانهای تروریستی و کردها را متوجه شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگاماوکتای در کانال تلویزیونی تی آر تی وورلد، طی برنامه ای، به سوالات مرتبط با عملیات چشمه صلح پاسخ داد.

فواد اوکتای معاون رئیس جمهور ترکیه، ابراز داشت که جهان باید تفاوت میان سازمانهای تروریستی و کردها را متوجه شود.

اوکتای در کانال تلویزیونی تی آر تی وورلد، طی برنامه ای، به سوالات مرتبط با عملیات چشمه صلح پاسخ داد.

وی با تاکید بر اینکه ترکیه علیه کردها نمی جنگد، گفت: “ما با سازمان تروریستی پ ک ک / ی پ گ مبارزه میکنیم. جهان باید تفاوت میان کردها و سازمانهای تروریستی را بداند. در ترکیه ترکها، کردها و اعراب در کنار یکدیگر زندگی میکنند. ولی به هیچ سازمان تروریستی و یا کشوری اجازه تهدید کشورمان را نمیدهیم. همچنین به داعش نیز این اجازه را نخواهیم داد.”

فواد اوکتای ضمن تاکید بر اینکه عملیات چشمه صلح ترکیه، عملیاتی اشغالی نمیباشد، گفت: “برای بازگشت غیرنظامیان به خاکهای کشورشان سعی داریم که ثبات در این منطقه را برقرار کنیم. کردهای سوریه نیز در میان این افراد میباشند.”

اوکتای ضمن تکرار این که اجازه تشکیل کوریدور ترور  در جنوب ترکیه را نخواهند داد، یادآوری کرد که تا پاکسازی کامل منطقه از ترور به عملیات ادامه خواهند داد.

وی با اظهار اینکه یکی دیگر از اهداف مهم این عملیات “تشکیل منطقه امن” میباشد، اعلام داشت که بدین ترتیب نزدیک به ۴ میلیون سوری که در ترکیه زندگی میکنند، به کشورشان بازخواهند گشت.

معاون رئیس جمهور ترکیه، ابراز داشت که برای جلوگیری از مرگ غیرنظامیان تلاش میکنند، اعلام داشت که از آغاز عملیات تاکنون هیچ غیرنظامی کشته نشده است و افزود: “صدها موشک و توپ به سوی ترکیه پرتاب شده است. در این حملات ۶ غیرنظامی شهید شد. یکی از این شهدا نوزادی ۹ ماهه بود. همه دنیا باید تفاوت را ببینند.”

اوکتای همچنین ابراز داشت که هیچ کشوری به سازمانهای تروریستی در مرزهایش و کشته شدن شهروندانش از سوی آنها، اجازه نیدهد. ترکیه نیز به این امر اجازه نخواهد داد.