معاون سازمان نظام پزشکی صدور مجوز واکسن «برکت» را ناشی از عدم ورود واکسن به کشور دانست؛ بازار غیررسمی فروش واکسن فایزر

در حالیکه واکسیناسیون کرونا در ایران به کندی پیش می‌رود و در حال حاضر شمار افرادی که هر دو دوز واکسن را تزریق کرده‌اند کمتر از ۹۰۰ هزار نفر است، محمود واعظی رئیس دفتر حسن روحانی رئیس‌ جمهوری ایران، روز چهارشنبه ۲۶ خرداد، اعلام کرد که «قرار بود طبق برنامه زمان‌بندی شده، ۱۰ میلیون واکسن خریداری شده در کشور توزیع شود که با مشکل به وجود آمده برای کشور فروشنده، به تأخیر افتاد»؛

وی افزود که محموله جدید واکسن امشب وارد کشور می‌شود. در همین حال، علی تاجرنیا معاون توسعه منابع و مدیریت سازمان نظام پزشکی، از عدم واکسیناسیون شمار زیادی از اعضای کادر درمان در بخش خصوصی انتقاد کرده است.

معاون سازمان نظام پزشکی: صدور مجوز اضطراری واکسن برکت، در راستای عدم اعتقاد به واردات واکسن است

علی تاجرنیا معاون توسعه منابع و مدیریت سازمان نظام پزشکی، در واکنش به صدور مجوز مصرف اضطراری برای واکسن برکت بیان کرد: «آنچه مسلم است، این است که یک اراده‌ای وجود دارد که واکسن‌های داخلی را هرچه زودتر در عرصه عمومی توزیع کنند و واکسیناسیون عمومی را با آنها انجام دهند که یک بخشی از آن ناشی از این نگاه است که ما نیازمند واکسن خارجی نیستیم و می‌خواهند چنین نگاهی را تقویت کنند، بخش دیگر هم ناشی از این است که به دلیل عدم ورود واکسن به کشور و در تنگنا قرار گرفتن شرایط، افراد را به این سمت سوق می‌دهند».

او در واکنش به اخباری مبنی بر فروش واکسن فایزر در برخی مناطق شهر تهران و این اظهارنظر سخنگوی سازمان غذا و دارو مبنی بر اینکه تخلف در روند واکسیناسیون امری اجتناب‌ناپذیر است، بیان کرد: اینکه گفته می‌شود، تخلف در روند واکسیناسیون اجتناب‌ناپذیر است، حرف بی‌جایی است، چرا باید اجتناب ناپذیر باشد؟!

وی ادامه داد: باید به این نکته توجه کنیم که واکسن فایزر در ایران به شکل رسمی و توسط دولت وارد نشده است، بنابراین اگر واکسن فایزر در بازار وجود داشته باشد به شکل قاچاق وارد شده است، در هر صورت اگر واکسن‌ها توسط دولت وارد شده باشد یا اینکه از مسیر قاچاق وارد شده باشد، تشخیص آن دشوار نیست.

انتقاد از عدم واکسیناسیون شمار زیادی از اعضای کادر درمان در بخش خصوصی

علی تاجرنیا معاون توسعه منابع و مدیریت سازمان نظام پزشکی، با انتقاد از روند واکسیناسیون اظهار داشت: مشکلی که وجود دارد این است که وقتی وزارت بهداشت رعایت دقیق پروتکل‌ها را انجام نمی‌دهد، طبیعتا از مجموعه‌های دیگر انتظاری نمی‌رود تا اتفاقات مشابه نیفتد. به طور مثال هنوز بسیاری از کادر درمان در بخش خصوصی واکسن دریافت نکرده اند، این در حالیست که وزارت بهداشت وارد فاز دوم شده حتی می‌بینیم در برخی از شهرستان‌های تهران و همچنین شهرهای جنوبی واکسن برای افرادی که واجد شرایط هستند، وجود ندارد و این شائبه وجود دارد که شبکه‌های بهداشت واکسن‌ها را در اختیار کسانی قرار می‌دهند که هنوز نوبت‌شان نشده است.

وی ادامه داد: «عدم توزیع مناسب و تزریق واکسن به افرادی که در اولویت‌های بعدی هستند، ولی واکسن را زودتر دریافت می‌کنند، فضای آشفته‌ای را ایجاد می‌کند که در آن هر اتفاقی ممکن است بیفتد. در هر بخش واکسیناسیون یک نماینده حراست و یک نماینده بازرسی از دانشگاه مربوطه باید حضور داشته باشند و این جزو وظایف اصلی مجموعه وزارت بهداشت است، بنابراین هر اتفاقی که در این رابطه بیفتد، مسئولیتش متوجه وزارت بهداشت است».

آخرین وضعیت واکسن کرونای تولید مشترک ایران و استرالیا

مصطفی قانعی عضو کمیته ملی واکسن کرونا ضمن تشریح آخرین اخبار از تولید واکسن‌های ایرانی‌ کرونا، گفت: در فاز دوم بالینی اکنون ۳ واکسن اسپایکوژن (مشترک ایران و استرالیا)، واکسن کووپارس و واکسن فخرا را داریم. در فاز سوم بالینی نیز واکسن انستیتو پاستور ایران و کوبا (پاستوکووک) را داریم و واکسن کووایران برکت نیز موفق به دریافت مجوز مصرف اضطراری در روزهای اخیر شده است.

وی درباره واکسن اسپایکوژن (تولید مشترک ایران و استرالیا)، اظهار کرد: «فاز اول کارآزمایی بالینی آن در استرالیا طی شد و فاز دوم در ایران دنبال می‌شود و زمان ثبت نام برای فاز سوم متعاقبا اعلام می‌شود. همچنین واکسن پاستور هم بالای ۹۰ درصد پیشرفت داشته و تصور می‌کنم بتواند ظرف یک یا دو هفته آینده برای دریافت مجوز اضطراری اقدام کند».

وی تصریح کرد: «اگر قرار باشد بر اساس تولید پیش‌بینی‌ کنیم، واکسن‌های برکت و پاستور را در تیرماه در حد ۴ میلیون دوُز می‌توانیم داشته باشیم و این حداقل تولیدی است که اعلام کردند؛ ولی در انتهای شهریور وضع بهتر می‌شود و به ۷ میلیون دوُز هم می‌رسیم چون واکسن اسپایکوژن ( تولید ایران و استرالیا) هم می‌تواند مجوز بگیرد. وقتی به انتهای مهر برسیم با حساب بر قول شفافارمد (کووایران برکت) مبنی بر تولید حداقلی ۱۰ میلیون دُز و تولید احتمالی واکسن‌های فخرا، اسپایکوژن، رازی و پاستور؛ می توانیم حدود ۱۹ میلیون دُز واکسن داشته باشیم‌.

علیرضا زالی نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی در روز انتخابات هشدار داد

علیرضا زالی فرمانده عملیات مدیریت کرونا در تهران، بر رعایت توصیه های بهداشتی در روز انتخابات تاکید کرد و گفت: «نکته بسیار مهم این است که در مورد کرونا ۲ فاکتور در زمینه انتقال بیماری می‌تواند موثر باشد که اولین موضوع “زمانِ ازدحام” است؛ هرچه زمان کوتاه تر باشد طبیعتا امکان انتقال بیماری کاهش می‌یابد و عامل دوم “تهویه” است».

وی افزود: «از کلیدی ترین راه‌های کنترل انتقال بیماری بحث تهویه فضاهای بسته است. فضاهای مسقف، بسته و فاقد تهویه با بسته بودن پنجره‌ها احتمال ابتلا به بیماری را افزایش می‌دهد و یکی از تاکیدات ما که جزو اصول اصلی بهداشتی است بحث تهویه هوا و تامین فضای مکفی است».

سیما لاری سخنگوی وزارت بهداشت نیز تأکید کرد که با توجه به خطر تجمعات انسانی در انتقال ویروس کووید ۱۹، ضروری است که افراد از هرگونه حضور در تجمعات انتخاباتی که رعایت پروتکل‌های بهداشتی در آن نقض شده، خودداری کنند.

واکسن فایزر در بازار غیررسمی ایران تا ۶٠ میلیون فروخته می شود

روزنامه همشهری در گزارشی از وجود بازار غیررسمی فروش واکسن کرونای آمریکایی «فایزر» با شماره گذرنامه و ارائه کارت واکسن کردستان عراق به قیمت هر دو دوز ۲۵ تا ۶۰ میلیون تومان در تهران خبر داده است. بر اساس این گزارش، این واکسن‌ها با توقف واکسیناسیون در ایران و کمبود واکسن به صورت قاچاق وارد شده است.

به نوشته همشهری، تمام سازوکار جذب متقاضیان، به شکل محتاطانه و درصورت معرفی از سوی افراد مورد اعتماد، با ارائه کدملی، شماره گذرنامه و تشکیل یک گروه ۵ تا ۶ نفره انجام می‌شود.

در این گزارش آمده است که تزریق واکسن در چند نقطه شهر و در دفاتر و مطب‌هایی انجام می‌شود که یخچال‌های پیشرفته‌ای برای نگهداری از این واکسن‌ها دارند و قیمت هر دو دوز واکسن فایزر ۲۵ تا ۶۰ میلیون تومان است که این تفاوت ناشی از معرف و بازاریاب و محل تزریق است. به نوشته همشهری، تزریق واکسن در چند دفتر مجهز انجام می‌شود و همان‌جا هم کارت واکسنی که مهر وزارت بهداشت کردستان عراق را دارد، به دریافت‌کنندگان واکسن داده می‌شود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو به همشهری گفته است که هرگونه تزریق واکسن فایزر ممنوع است و واردکننده و تمام عوامل آن قاچاقچی به‌شمار می‌روند. واکسن فایزر از جمله واکسن‌هایی است که پیش از این رهبر جمهوری اسلامی ایران، ورود آن را را در ماه‌های گذشته ممنوع اعلام کرد.

جزئیات مطالعات بالینی واکسن «برکت» منتشر شد

به گزارش رسانه های ایران، جزئیات سه فاز مطالعه بالینی واکسن کرونای برکت و نتایج آن منتشر شده است و بررسـی داده‌هـای مجموعـه مطالعـات آن تـا تاریـخ ۲۴ خـرداد نشـان می‌دهد کــه این واکســن در دوز ۵ میکروگــرم (دوز نهایــی شــده از فــاز یــک جهــت اســتفاده در مطالعــات فــاز ۲ و ۳) به خوبـی تحمـل می‌شـود و تـاکنـون هیـچ رخـداد نامطلـوب جـدی مرتبـط بـا ایـن واکسـن مشـاهده نشـده اسـت.

بر اساس این گزارش، تحلیـل عـوارض جانبـی مرتبـط ثبـت شـده در ۳۶۸ داوطلـب (در فـاز یـک و فـاز دو) کـه حداقـل یـک دوز واکسـن دریافـت کـرده انـد، نشـان داده است کـه بیشـترین عارضه گزارش شـده توسـط داوطلبـان شـامل درد محل تزریـق، درد عضلانی، ضعـف و سـردرد است کـه اکثریـت آن‌هـا نیـازی بـه مداخلـه پزشـکی نداشـته یـا بـا مصـرف مسـکن خوراکـی توسـط داوطلـب کمتـر از ۲۴ سـاعت برطـرف شـده اسـت

همچنین در این گزارش آمده است که «مهـمتریـن یافتـه قابـل اطمینـان در مطالعـات فـاز یـک نتایـج تسـت خنثـی سـازی ویــروس بود کــه نشــان مــی دهــد ۹۵ درصــد ســرم افـراد دریافـت کننـده ی دو دوز واکسـن ۵ میکروگـرم بـه فاصلـه دو هفتـه مـی توانـد منجـر بـه خنثـی سـازی ویـروس بـا رقـت بیـش از ۱.۱۶ شود».

آمار رسمی کرونا در ایران؛ شناسایی بیش از ١۰ هزار بیمار در شبانه روز گذشته

بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تا کنون ۴ میلیون و ۳۶۴ هزار و ۲۲۸ نفر دوُز اول واکسن کرونا و ۸۷۸ هزار و ۶۹۴ نفر نیز دوُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۵ میلیون و ۲۴۲ هزار و ۹۲۲ دُوز رسیده است.

از دیروز تا امروز ۲۶ خرداد و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۰ هزار و ۴۸۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۱۳۱۵ نفر از آنها بستری شدند.

همچنین مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به سه میلیون و ۶۰ هزار و ۱۳۵ نفر رسیده و در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۲۹ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۸۲ هزار و ۴۸۰ نفر رسیده است.

همچنین ۳۳۴۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

تا کنون ۲۱ میلیون و ۹۴۱ هزار و ۶۴۸ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است. در حال حاضر ۱۳ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۰۸ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۲۷ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.