معاون سیاسی سپاه: سعید محمد به دلیل تخلف و عدم رعایت مقررات برکنار شد / سعید محمد قصد نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را دارد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ معاون سیاسی سپاه پاسداران در مصاحبه‌ای که روز شنبه، ۱۴ فروردین‌ماه، منتشر شد تایید کرد که سعید محمد «به دلیل تخلف» از مقام فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا برکنار شده است.

در نیمه اسفندماه سال گذشته رسانه‌های ایران گزارش دادند که با حکم حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیا از سعید محمد به حسین هوشی سادات سپرده شده است.

در همان هفته گزارش‌های متعددی از احتمال نامزدی سعید محمد در انتخابات ریاست ‌جمهوری سال ۱۴۰۰ منتشر شده بود.

آقای محمد خود نیز با انتشار پیامی در توئیتر مدعی شد که «از آنجا که احتمال دارد به دلیل حضور اینجانب در فضای انتخاباتی شائبه‌هایی متوجه نهاد مقدس سپاه شود در راستای صیانت از سپاه و قرارگاه انقلابی- جهادی خاتم‌الانبیاء، از سمت خود استعفاء می‌دهم».

حال یدالله جوانی،‌ معاون سیاسی سپاه، تایید کرده است که ادعای سعید محمد خلاف واقع بوده و سپاه پاسداران «به جد» با حضور او در انتخابات «مخالف است».

آقای جوانی در مصاحبه خود با خبرگزاری فارس گفت: «اتفاقاً منفک کردن سعید محمد از مسئولیت فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم به دلیل همین تخلف و رعایت نکردن مقررات از سوی ایشان بوده است.»

سعید محمد که دارای سوابق مدیریتی متعددی در شرکت‌های وابسته به قرارگاه «خاتم الانبیا» مانند گروه «سپاسد» بود، از مهرماه سال ۹۷ به عنوان فرمانده این قرارگاه منصوب شد.

یدالله جوانی در این مصاحبه همچنین از افرادی حرف زده است «که تصور می‌کنند چون سعید محمد مسئولیت فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا سپاه را برعهده داشته‌ و به عرصه انتخابات ورود کرده‌اند، احتمالاً ورود ایشان به عرصه انتخابات با نظر و تأیید و حمایت سپاه است».

پیشتر یک عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی نیز گفته بود که کنار رفتن سعید محمد از فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیا به دلیل تخلفات او بوده و آقای محمد «اصلا در فضای اصولگرایان مطرح نیست».

یدالله جوانی در مصاحبه خود گفته است: «سپاه نه از سعید محمد و نه از هیچ کاندیدای دیگری در انتخابات حمایت نمی‌کند و نخواهد کرد. اساساً ورود سپاه و بسیج به انتخابات به ‌طور مصداقی و حمایت از افراد و گروه‌ها و فهرست‌ها دارای منع قانونی و شرعی است.»

در هفته‌های گذشته، با نزدیک شدن به موعد انتخابات ریاست جمهوری در کمتر از دو ماه دیگر، بیش از پیش نام سپاه پاسداران در پیوند با این انتخابات مطرح شده است.

علاوه بر حسین دهقان، مشاور نظامی آیت‌الله خامنه‌ای، نام چهره‌هایی چون محمدباقر قالیباف، علی لاریجانی، پرویز فتاح، مهرداد بذرپاش و محسن رضایی که همگی دارای سوابق نظامی و سپاهی هستند برای نامزدی در این انتخابات به میان آمده و برخی همچون سعید محمد حتی تبلیغات خود را به طور غیررسمی آغاز کرده‌اند.