معاون وزیر خارجه آمریکا خواستار تحقیق درباره اعدام‌های سال ۶۷ در ایران شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام رابرت دسترو، معاون امور دموکراسی، حقوق بشر و کار وزارت خارجه آمریکا، در توییتی، از جامعه بین‌المللی خواست جمهوری اسلامی را وادار به پذیرش درخواست‌های سازمان ملل درباره اعدام‌های دسته‌جمعی و مفقود شدگان سال ۱۳۶۷ درایران کند.

رابرت دسترو در توییتی نوشت: «ایالات متحده درخواست سازمان ملل متحد برای تحقیقات مستقل در مورد ناپدید شدن‌های دسته‌جمعی و اعدام‌های سراسری در سال ۱۹۸۸ در ایران را تکرار می‌کند.»

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در نامه‌ای به حکومت ایران هشدار داده‌اند تخلفات حقوق بشری پیشین و ادامه‌دار این کشور در مورد پرونده کشتار زندانیان در تابستان ۱۳۶۷ می‌تواند جنایت علیه بشریت محسوب شود.

این کارشناسان نوشته‌اند اگر این تخلفات ادامه یابد، تقاضای تحقیقات بین‌المللی خواهند کرد.

براساس برخی از برآوردها، در فاصله اوایل مرداد تا اواسط شهریورسال ۱۳۶۷ حدود پنج هزار نفر از زندانیان سیاسی هوادار سازمان مجاهدین خلق و گروه‌های چپگرا مانند فداییان خلق، حزب توده و دیگر گروه‌های مخالف در زندان‌های ایران به دستور روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی و با تشکیل هیئتی مشهور به «هیئت مرگ» اعدام شدند.

مقام‌های جمهوری اسلامی به ندرت درباره اعدام دسته جمعی زندانیان در تابستان سال ۶۷ سخن گفته‌اند و همچنین محل دفن این زندانیان نیز هیچگاه به صورت رسمی اعلام نشده است.