معاون پیشین دفتر مطالعات سیاسی و بین‌‌‌المللی وزارت امور خارجه : تروریسم در شرق ایران نتیجه فقر و بیکاری است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، معاون پیشین دفتر مطالعات سیاسی و بین‌‌‌المللی وزارت امور خارجه ایران زمینه‌های اجتماعی موجود در سیستان و بلوچستان؛ همچون فقر و بیکاری را عامل موثر در وقوع عملیات‌ تروریستی در این منطقه دانست.

محسن روحی‌صفت معاون پیشین دفتر مطالعات سیاسی و بین‌‌‌المللی وزارت امور خارجه ایران گفت: اگر ما می‌خواهیم این عملیات‌ها و حوادث در منطقه سیستان و بلوچستان رخ ندهد، لازم است زمینه‌های اجتماعی همچون فقر و بیکاری که در این منطقه بیداد می‌کند را از بین ببریم.

به گزارش خبرگزاری «ایلنا» ایران، وی که مدت‌ها کاردار سابق کشورش در پاکستان نیز بوده در این زمینه همچنین اظهار داشت:

مردمان دو طرف مرز (ایران و پاکستان) خویشاوندی دارند ولی با افزایش اعتمادسازی محلی و منطقه‌‌‌ای و بسیج مردم و سرداران بلوچ و توجه به نیازهای اقتصادی و اجتماعی محلی و منطقه‌‌‌ای می‌‌‌توان امنیت را از درون تضمین کرد و مانع تردد تروریست‌‌ها شد.

روحی درباره نقش پاکستان در عملیات مذکور نیز خاطرنشان کرد:

“هرچند تروریست‌ها برای انجام عملیات خود از پاکستان به ایران می‌آیند و عملیات خود را در مناطق مرزی انجام می‌دهند اما مورد پشتیبانی ارتش و سازمان اطلاعات این کشور نیستند و اینکه آنها از سوی این دستگاه‌ها تجهیز و حمایت می‌شوند، صحیح نیست.

ما نباید مسائل پر اهمیت اینچنینی را که می‌تواند بر روابط دو کشور تاثیر بسزا و موثری داشته باشد از پشت تریبو‌ن‌ها مطرح و دنبال کنیم. از سوی دیگر، نکته با اهمیت این است که در شرایط کنونی نباید پاکستان را بر علیه خود رنجانده و این کشور را در کمپ دشمنان و رقبای خود قرار دهیم”.

گفتنی است بر اثر حمله اخیر گروه تروریستی «جیش‌العدل» به اتوبوس نیروهای «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» در محور خاش-زاهدان استان سیستان و بلوچستان ایران، ۲۷ تن از آنان کشته و ۱۲ تن دیگر نیز زخمی شدند.