معروف‌ترین مرثیه شهدای کربلا در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، معاون اداره کل کتاب‌های خطی و نادر به نگهداری از ۳۷۷ نسخه خطی با ارزش با موضوع حماسه عاشورا از جمله ترجیع بند محتشم کاشانی در کتابخانه ملی اشاره کرد.

به گزارش ایلنا، زهرا مدرسی معاون اداره کل کتاب‌های خطی و نادر با اعلام این خبر گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ۳۷۷ نسخه خطی با موضوع حماسه عاشورا و ‌شهادت امام حسین (ع) و یاران بزرگوار ایشان را در گنجینه کتاب‌های خطی نگهداری می‌کند و میراث دار فرهنگ عاشورایی با گردآوری آثار مربوط به این حماسه است.

‎وی افزود: یکی از معروف ترین این آثار، ترجیع بند محتشم کاشانی است. محتشم کاشانی یکی از شاعر ان در آغاز سده ده هجری و هم دوره با پادشاهی شاه طهماسب صفوی است.

مدرسی ادامه داد: او مرثیه ای در دوازده بند سروده که هر بند آن حاوی هفت بیت شعر درباره حماسه عاشورا است و از بهترین آثار ادبی دوران صفوی به شمار می آید که یکی از معروف ترین بندها تک بیت «باز این چه شورش است که در خلق عالم است/باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است».

وی گفت: این دوازده بند به درجه مقبولیتی دست یافت که شعرای دیگری از جمله وصال شیرازی بعد از محتشم از این گونه مرثیه سرایی پیروی کرد حتی سید محمد مهدی بحرالعلوم این دوازده بند را به عربی برگرداند.

معاون اداره‌ کل کتاب های خطی و نادر تصریح کرد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران عهده دار فراهم آوری و حفاظت از ۱۲ نسخه خطی موجود از ترجیع بند معروف محتشم است و این اثر ارزشمند را در گنجینه نسخه های خطی خود نگهداری می کند.

مدرسی خاطرنشان کرد: می توان از دیگر آثار بازگو کننده تاریخ حماسه کربلا که در مخزن نسخه های خطی محافظت می شود از تاریخ طبری و الارشاد شیخ مفید نیز نام برد.