معیشت زیر شلاق فقر / طی ۳ سال گذشته شاخص فلاکت در کشور ۲۶ درصد افزایش یافت

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ صعود برخی شاخص‌ها سایه سنگینی بر زندگی دهک‌های ضعیف جامعه انداخته است؛ مانند افزایش شاخص فلاکت که به گواه مرکز آمار ایران طی ۳ سال گذشته، ۲۶ درصد افزایش پیدا کرده، این عدد بیش از ۴۵ درصد است.

آن طور که آگاهان اقتصادی می‌گویند افزایش نرخ تورم، ثابت ماندن دستمزدها در کنار نوسان قیمت ارز، رفاه اقتصادی گروه‌های کم درآمد را کاهش داده است. همچنین که اظهار نظر اخیر، مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز این گفته را تصدیق می‌کند.

او گفته بود: « با فقری که هر روز بیشتر می‌شود و اکنون ۶ دهک جامعه زیر خط فقر قرار گرفته اند، نیاز به سرمایه گذاری خارجی داریم، ما در بخش بهره برداری از معادن، نفت و گاز و فولاد، امکان جذب داریم. ۳۰ هزار مرکز گردشگری داریم اما کمترین توریست را داریم، وقتی ۱۵ سال پیش قرارداد کرسنت منعقد شد علیه آن هیاهو شد و اکنون ۱۵ سال است که گاز می‌سوزد بدون اینکه یک سنت دریافت کنیم».

رشد بی‌امان نقدینگی

نگرانی در خصوص گسترش خظ فقر زمانی بیشتر نمایان می‌شود که شاخص نقدینگی نیز مورد بررسی قرار گیرد. بر اساس تازه‌ترین آمار بانک مرکزی، حجم کل نقدینگی در حالی ۲۶۰۰ هزار میلیارد تومان را نیز رد کرده است که گفته صاحب‌نظران اقتصادی، بیشتر از نیمی از نقدینگی وارد سفته بازی شده یا در بهترین حالت در بانک سپرده‌‌گذاری می‌شود.

این در حالی است که آمار اشتغال رو به کاهش است؛ بیکاری ۲ میلیون نفری ناشی خسارت ویروس کرونا بر اقتصاد، چند روز پیش صدر اخبار قرار رسانه‌ها قرار گرفت، اما به باور آگاهان اقتصادی حتی پیش از بحران کرونا نیز اقتصاد ایران هر لحظه با خطر ریزش آمارهای اشتغال رو به رو بوده است.

۲ میلیون شغل در هشت سال!

بسیاری از آگاهان اقتصادی بر این باور هستند که  از سال ۸۴ تا  پایان سال ۹۷،  تقریبا ۱۶میلیون نفر به جمعیت در سن اشتغال اضافه شده است.  اما در این دو دولت تنها ۲ میلیون شغل در کشور ایجاد شده است.

برآورد اظهار نظرهای کارشناسان این تعریف را به دست می‌دهد که نه تنها در اقتصاد ایران اشتغال پایدار ایجاد نشده است که کسب و کارهای موجود نیز در حال تعطیلی و ورشکستگی هستند.

از سوی دیگر  آگاهان اقتصادی بر این باور هستند که رشد اقتصادی منفی نتیجه سال‌ها سیاست‌های نادرست و ضعف مدیریتی بوده و امروز به وضوح می‌توان نارسایی‌ها و تبعات آن را در جامعه دید.

بسیار از اقتصاددان‌ها معتقدند دولت‌ها در سال‌های گذشته نتوانستند سیاست‌های پولی و مالی درستی را همگام با مشکلات و موانع اقتصادی کشور تبیین و اجرا کنند و همین موضوع باعث شده تا شرایط به وضعیت امروز برسد. رشد فقر دارای نشانه‌های مختلفی است که از آن جمله می‌توان به کاهش توان درآمدی، بیکاری، افزایش هزینه‌های زندگی، کاهش ارزش پول ملی و افزایش تورم اشاره کرد. رشد نرخ تورم شاخصه مهمی‌ ‌در افزایش فقر است.

زندگی از نفس افتاد

براساس اطلاعاتی که مرکز آمار ایران منتشر کرده است داد‌های شاخص فلاکت در سال ۱۳۹۵ معادل ۳/۱۹ درصد بوده که با رشد به ۳/۲۰ درصد در سال ۱۳۹۶ و ۹/۳۸ در سال ۱۳۹۷ می‌رسد و در ادامه در سال ۱۳۹۸ در فصول مختلف دچار نوسان شده است؛ به گونه‌ای که در بهار ۴/۴۸، تابستان ۱/۵۳ و پاییز ۶/۵۰ درصد گزارش شده بود که در زمستان به ۴/۴۵ درصد کاهش پیدا می‌کند.

سال‌های گذشته و با آغاز تحریم‌های اقتصادی این طور بیان شد که کاهش درآمد کشور ناشی از محدودیت در صادرات نفت، اصلی ترین عامل رکود اقتصادی و نزولی شدن شاخص اشتغال است. با این اوصاف به نظر می‌رسد چشم‌انداز تاریکی پیش روی اقتصاد ایران باشد. اینکه اقتصاد ایران چگونه خواهد توانست از گردنه خطرناک سقوط رهایی یابد، اتفاقی است که به رفتار مسئولان سیاسی و اقتصادی کشور بستگی دارد .