معیشت کارگر در نظام اقتصادی ایران مساله مهمی نیست

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، با توجه به افزایش قیمت کالاهای اساسی، آبا تصمیمی مبنی بر بازنگری در سبد معیشت کارگران گرفته شده است؟

این پرسشی است که رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در پاسخ آن گفت: « چنین تصمیمی  به ذهن دولت خطور نکرده است». حسن صادقی  معتقد است: « دولت ها خود را مکلف به حمایت از خانواده خود ( بازنشسته‌های لشگری و کشوری) می‌دانند و اوضاع اقتصادی که آشفته می‌شود، کارگران و بازنشستگان عادی، روزهای پررنجی را سپری می‌کنند».

صادقی در گفت‌و‌گو با «فراز»، اظهار داشت: « دولت فقط یک بار در سال به مساله افزایش دستمزد می پردازد و آن را به چهار میخ می‌کشد که تغییری نکند، اما از آن سو هیچ کنتری بر نرخ تورم ندارد».

او برای مصداقی شدن اظهار نظر خود افزود: «برای مثال آقای رئیس جمهور می‌گوید در زمان  ریاست جمهوری ایشان که هنوز ه مدتی از آن باقی مانده است، دستمزد کارگر ۷.۴ برابر افزایش پیدا کرد، اما نمی‌گوید که در همین دوران نرخ تورم نیز ۳۰۰ برابر بالا رفت».

به باور این دست‌اندرکار حوزه کارگری: « در تمام دنیا بیشترین تمرکز دولت‌ها برای حمایت از تولید روی نیروها و بخش‌های مولد است، اما در نظام اقتصادی ایران همه باید ها بر عکس شده، باید پرسید که آیا نظام اقتصادی در ایران اعتقادی به جهش تولید دارد؟ باید بگویم وضعیت معیشت کارگران بی اهمیت‌ترین مساله در نظام اقتصادی ایران است».

او معتقد است: « در کشوری که از همه گروه‌های درآمدی خود دلال ساخته است، تکلیف کارگر کاملا روشن است. یا باید او هم وارد دلالی شود یا به مشاغلی  از جمله اسنپ روی بیاورد. نمی‌گویم کار خدماتی بد است، اصل حرف من در باره نوع نگاه نظام اقتصادی به مقوله تولید و نیروی کار در ایران است».

این پیشکسوت حوزه کارگری بر این باور است: « وقتی تورم در ایران شناور است، دستمزد هم باید شناور باشد. این هم برای کارگر خوب است و هم کارفرما. در حال حاضر تورم موجود در کشور بیش از ۵۰  درصد است اما مزد کارگر همچنان با تورم سال گذشته محاسبه می‌شود. درآمد برخی خانوارهای کارگری  در ماه به یک زیر یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است».

حسن  صادقی صحبت‌های خود را این طور به پایان رساند: «تشکل‌های کارگری در آستانه نابودی هسستند که روز به روز از قدرت چانه‌زنی آن‌ها کاسته می‌شود. آن ها فقط می‌توانند مطالبه کنند  و دولت (ها) می‌توانند به خواست آن ها توجهی نشان ندهند».

One thought on “معیشت کارگر در نظام اقتصادی ایران مساله مهمی نیست

  • مهر ۵, ۱۳۹۹ در t ۶:۵۸ ب٫ظ
    Permalink

    جناب صادقی اشکال کار همه ی شما این است که فقط وقتی حقایق را عنوان میکنید که از دور خارج می‌شوید.کاش زمانی که در رأس قدرت بودید به فکر مردم بودید.وپرونده سفیدی پیش مردم برای خود رقم می دید.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.