مقام اروپایی: انتخابات ایران تاثیری بر مذاکرات هسته‌ای نداشته است/ مذاکرات عادی و به‌صورت روزانه برگزار شد/ مقام آمریکایی: انتقال قدرت در ایران نگران‌کننده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_یک مقام ارشد اروپایی می‌گوید به رغم برگزاری انتخابات در ایران، مذاکرات روز جاری هسته‌ای با جمهوری اسلامی مثل همیشه و به صورت عادی انجام شده است.

به گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، این مقام ارشد اروپایی که نخواست نامی از وی برده شود اعلام کرد که ششمین دور مذاکرات هسته‌ای تا چند روز آینده ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز جمعه ۲۸ خرداد گفت که اما مذاکرات هسته‌ای در این روز به صورت عادی مثل هر روز دیگری انجام شده است.

این مقام اروپایی در ادامه از «پیشرفت زیاد» در مذاکرات هسته‌ای خبر داده و گفته است کماکان موضوعات کلیدی سیاسی باقی مانده که البته در کنار هر مذاکره پیچیده‌ای چنین مسائلی وجود دارد.

ششمین دور مذاکرات هسته‌ای از شنبه هفته جاری در وین آغاز شده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد از ابتدای مذاکرات پیشرفت‌هایی حاصل شده، اما هنوز چالش‌هایی وجود دارد.

وی گفت آمریکا محدودیت زمانی ندارد و روی مسائل باقی‌مانده کار خواهد شد.

قبل از وی عباس عراقچی نماینده ایران در کمیسیون مشترک برجام گفته بود «از هر زمان دیگری به توافق نزدیکتر شده‌ایم». عراقچی نیز تاکید داشته که نتایج انتخابات تاثیری در مذاکرات هسته‌ای ندارد و این یک موضوع کلان سیاست خارجی کشور است.

همچنین میخائیل اولیانوف سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین که هفته گذشته اظهار امیدواری کرده بود این دور از مذاکرات هسته‌ای، آخرین دور باشد، با انتشار توئیتی گفته است «طبیعی است که مذاکراتی چنین پیچیده نیاز به زمان دارد».

وی گفت طی دو روز گذشته پیرامون یک موضوع بسیار حساس، شفافیت حاصل شده است. اولیانوف توضیح بیشتری در این زمینه نداد.

از سوی دیگر، سایت خبری آکسیوس به نقل از یک «مقام آمریکایی» می‌گوید دولت جو بایدن در آمریکا خواهان آن است که توافق برگشت به برجام با ایران، پیش از انتقال قدرت به دولت جدید در تهران، صورت بگیرد.

به نوشته آکسیوس در روز جمعه ۲۸ خرداد، این مقام آمریکایی گفته است که اگر مذاکرات به اوایل ماه اوت کشیده شود، زمانی که انتقال قدرت در ایران قرار است انجام بگیرد، این امر «نگران کننده» خواهد بود.

این مقام آمریکایی گفته است که اگر پیش از روی کار آمدن دولت جدید در ایران توافقی حاصل نشود، سوالاتی جدی درباره احتمال دستیابی به توافق مطرح خواهد شد.

تحلیلگران و برخی از دیپلمات‌های درگیر مذاکرات با ایران می‌گویند که رسیدن به توافق با دولت فعلی آسان‌تر از یک دولت جدید، به ویژه دولتی به ریاست ابراهیم رئیسی، خواهد بود.