مقام عراقی: تا سه سال آینده نیاز به واردات برق از ایران داریم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، یک مقام عراقی می‌گوید سه سال زمان نیاز است تا کشور از لحاظ انرژی خودکفا شود و فعلا نیاز به واردات برق ایران دارد.

عباس جابر، معاون وزیر برق عراق، روز پنج‌شنبه ۱۶ آبان گفت عراق ۷ گیگاوات برق از ایران وارد می‌کند تا شکاف میان تولید و مصرف داخلی برق را جبران کند.

وی طی کنفرانسی در قاهره اعلام کرد احتمالا تا سه سال آینده عراق از لحاظ انرژی برقی خودکفا شود، اما همین موضوع نیز با چالش‌هایی مواجه است، چون مردم عراق تنها بخشی از قیمت واقعی برق را پرداخت می‌کنند.


بر اساس ارزیابی آژانس بین‌المللی انرژی، عراق پارسال ۲.۱ میلیارد دلار برای برق مصرفی در کشور یارانه داده است.

آقای جابر می‌گوید ظرفیت تولید برق عراق ۱۹.۵ گیگاوات است، اما تقاضا برای برق ۲۶.۵ گیگاوات است که از برق وارداتی از ایران تامین می‌شود. وی همچنین گفت، قیمت برق برای مردم عراق تقریبا ۱۰ درصد هزینه تولید برق است.

البته این آمارها شامل منطقه خودمختار کردستان نمی‌شود.

وی افزود در جریان جنگ با داعش ۴.۵ گیگاوات از ظرفیت تولید برق کشور از بین رفته است.

به گفته آقای جابر عراق همچنین در نظر دارد به شبکه برق کشورهای عرب خلیج فارس متصل شود و در تابستان سال ۲۰۲۰، حدود ۵۰۰ مگاوات برق نیز از همین منبع تامین کند.

آمریکا روز چهارشنبه ۲۴ مهر ماه برای پنجمین بار معافیت عراق برای واردات برق و گاز از ایران را به مدت چهار ماه تمدید کرد.

ایالات متحده ۱۲۰ روز دیگر به عراق مهلت داده تا خرید برق و گاز از جمهوری اسلامی ایران را ادامه دهد.

بر اساس آمارهای رسمی، ایران پارسال پنج تراوات ساعت برق (وات واحد اندازه‌گیری قدرت و وات ساعت واحد انرژی است) و حدود ۴.۸ میلیارد متر مکعب گاز به عراق صادر کرده بود. ارزش این میزان از صادرات، بیش از دو میلیارد دلار است.

ایران از ابتدای سال جاری انتشار هرگونه اطلاعات مرتبط با برق و گاز را متوقف کرده است.

عراق قرارداد واردات سالانه بیش از ۱۸ میلیارد متر مکعب گاز با ایران دارد، اما آخرین آمارهای شرکت ملی گاز نشان می‌دهد که هم‌اکنون حدود یک سوم این میزان را وارد می‌کند. بخش عمده این گاز نیز به نیروگاه‌های برقی عراق تحویل داده می‌شود.

واردات برق عراق از ایران نیز پارسال ۲۶ درصد نسبت به سال قبل آن افت داشت و معلوم نیست در سال جاری چه میزان برق از ایران وارد کرده است.

ایران ۱۱ آبان ماه سال جاری تفاهم‌نامه‌ای را با سوریه برای بازسازی و توسعه شبکه برق و احداث نیروگاه و کاهش اتلاف در شبکه برق این کشور امضا کرد.

اتصال شبکه ایران به سوریه از طریق عراق یکی دیگر از بندهای این تفاهم‌نامه است.

با استفاده از گزارش‌های رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی و رادیو فردا

✍️ دیدگاه شما 🙏