مقام های ایرانی: هیچ برنامه‌ای برای ایجاد درگیری با آمریکا نداریم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، مجید تخت‌روانچی، نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق را «پاسخی متناسب و سنجیده» به کشته شدن قاسم سلیمانی دانست، با این حال تاکید کرد که تهران «هیچ برنامه‌ای برای ایجاد یک درگیری با آمریکا ندارد».

تخت‌روانچی، روز جمعه ۲۰ دی، در گفت‌وگو با شبکه رادیویی ان‌پی‌آر آمریکا، درباره اقدامات احتمالی آینده ایران علیه آمریکا گفت: «به آمریکا بستگی دارد. اگر آمریکا جسارت کرده و باز هم به ایران حمله‌ای کند، حتما پاسخی متناسب با آن حمله داده خواهد شد.»

او درباره حملات احتمالی شبه‌نظامیان نزدیک به ایران علیه آمریکا نیز گفت: «ایران برای کاری که هر کس دیگری می‌خواهد انجام دهد، مسئول نیست. من هیچ چیز در پذیرفتن یا رد هر گونه اقدامی را از سوی دیگران نمی‌گویم.»

این اظهارات در حالی است که  علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، روز چهارشنبه اعلام کرد که این حملات سپاه پاسداران «انتقام» نبوده و «کفایت نمی‌کند».

با این حال رهبر جمهوری اسلامی درخواست خود برای گرفتن «انتقام سخت» از آمریکا تکرار نکرد.

همچنین در حالی که آمریکا از صدور ویزا برای محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران خودداری کرده، تحت‌روانچی  عصر پنج‌شنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد، متن سخنرانی ظریف را خواند.

در متن سخنرانی ظریف، بار دیگر این موضع جمهوری اسلامی تکرار شده که حمله موشکی به پایگاه‌های آمریکا «یک اقدام متناسب» و بر اساس ماده ۵۱ منشور سازمان ملل بود.

ظریف همچنین با انتقاد از آمریکا، بر تعهد ایران برای «تقویت چندجانبه‌گرایی» تاکید کرد و گفت: «طرح صلح هرمز برای تقویت صلح و امنیت در منطقه خلیج فارس» در این راستاست.

طرح صلح هرمز را اولین بار حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، در مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح کرد.