ممانعت از آزادی موقت ندا ناجی از سوی دادستان, علیرغم اتمام بازجوئی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ندا ناجی, فعال مدنی بازداشت شده در جریان تجمع اعتراضی روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس که در حال حاضر در بند زنان زندان قرچک بسر میبرد علیرغم اتمام مراحل بازجوئی در سایه ممانعت دادستان تهران از تبدیل قرار به وثیقه برای وی ممانعت بعمل آمد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۲۰ تیرماه ۱۳۹۸, ندا ناجی, فعال مدنی بازداشت شده در جریان تجمعات اعتراضی اردیبهشت ماه سالجاری به مناسبت روز جهانی کارگر, علیرغم تفهیم اتهام و اتمام مراحل بازجوئی و قول قبلی از سوی شعبه بازپرس پرونده مبنی بر تبدیل قرار بازداشت به وثیقه با توجه به ممانعت دادستان تهران, از تبدیل قرار از بازداشت به وثیقه برای این فعال مدنی مخالفت شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ ندا ناجی, در تاریخ ۱۷ تیرماه پس از انتقال از بند زنان زندان قرچک ورامین به شعبه بازپرسی دادسرای اوین « دادسرای مقدس » و تفهیم ۳ اتهام “اجتماع و تبانی”, “تبلیغ علیه نظام” و “اخلال در نظم عمومی” و همچنین “تمرد از دستور پلیس” در حین برگزاری تجمعات اعتراضی, بنا به گفته بازپرس پرونده قرار بود قرار بازداشت ۱ ماهه صادره که در تاریخ ۱۷ تیرماه برای این فعال مدنی صادر شده بود به قرار وثیقه به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان تبدیل شود تا از این طریق ندا ناجی بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی بتواند آزاد شود. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ با توجه به پیگیریهای صورت گرفته از سوی خانواده ندا ناجی و مراجعه روز جاری آنها به دادسرای اوین به آنها گفته شد دادستان با تبدیل قرار از بازداشت به وثیقه مخالفت کرد! این ممانعت در حالی است که ندا ناجی هفته هاست بصورت بلاتکلیف در بند زنان زندان قرچک ورامین بسر میبرد. 

تداوم بازداشت و صدور قرار بازداشت یک ماهه برای ندا ناجی علیرغم اتمام مراحل بازجوئی و تداوم بلاتکلیفی این فعال مدنی در بازداشت در حالی است که وی در تاریخ ۱۵ تیرماه ۱۳۹۸, ظرف مدت ۲۴ ساعت, ۲مرحله از سوی زندانیان غیرسیاسی مورد ضرب و شتم قرار گرفت و پس از انتقال به بهداری زندان قرچک برای مدتی با تاربینی مواجه شده بود.