ممنوع‌الخروجی همسر کاووس سیدامامی دوباره تمدید شد: «هیچ‌کس پاسخگوی وضعیت مادرم نیست»

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – ممنوع‌الخروجی همسر کاووس سیدامامی دوباره تمدید شد: «هیچ‌کس پاسخگوی وضعیت مادرم نیست»

رامین سیدامامی فرزند کاووس سیدامامی درباره تمدید مجدد ممنوع‌الخروجی مادرش در حالی که دارای هیچ پرونده قضایی نیست به کمپین حقوق بشر در ایران گفت: «هیچ اتهامی متوجه مادر من نیست اما نمی‌دانیم به چه دلیلی جلوی خروج او از کشور یک سال است که گرفته شده است. متاسفانه ساده‌ترین حق، امکان سفر از مادرم گرفته شده است.

ما یک سال است که عزاداریم و خواسته‌مان این بوده که کنار هم باشیم. اما مادرم انطرف است و ما این طرف. هیچ‌کس هم جوابی به علت ممنوع الخروجی مادرم و تمدید آن نمی‌دهد. مادر من جرمی مرتکب نشده، پرونده قضایی ندارد چرا باید ممنوع الخروج باشد. ما یک سال است که در برزخ بی‌جوابی گیر کرده‌‌ایم.»

دو فرزند سیدامامی به همراه مادرشان مدتی پس از فوت سیدامامی در تاریخ ۱۷ اسفند ۹۶ قصد خروج از کشور به مقصد کانادا را داشتند با این حال در فرودگاه به خانم مریم ممبینی اعلام شد او ممنوع الخروج است.

پیام درفشان وکیل مریم ممبینی همسر کاووس سیدامامی به خبرگزاری ایرنا  روز ۲۰ بهمن ۹۷ با اعلام تمدید ممنوع الخروجی موکلش گفت او روز ۲۹ بهمن ماه در مراجعه‌اش به دادسرای زندان اوین متوجه شده که «دستور ممنوع‌الخروجی» موکلش رفع نشده و «تمدید» شده است. به گفته درفشان این دستور از سوی «امین ناصری سرپرست دادسرای امنیت» صادر شده است.

۱۲ روز قبل، ابوذر نصراللهی وکیل دیگر همسر کاووس سیدامامی به خبرگزاری ایرنا گفته بود روز ۱۷ بهمن ماه به دادستانی کل کشور که مرجع استعلام وضعیت ممنوع الخروجی شهروندان است مراجعه کرده‌اند و متوجه شدند دستور ممنوع الخروجی برای مریم ممبینی از اول دی ماه ۹۷ منقضی شده است. این وکیل گفته بود باید حال چون مرجع صادر کننده و تمدیدکننده آن «سرپرست دادسرای امنیت» است باید او به صورت مجزا رفع آن را اعلام کند.

با این حال ۱۲ روز بعد مشخص شد ممنوع الخروجی خانم ممبینی بدون دلیل واضح و روشنی مجددا تا تاریخ نامشخصی در آینده تمدید شده است.

پیام درفشان در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا در تاریخ ۳۰ بهمن در اعتراض به تمدید ممنوع الخروجی موکلش گفت: «رار ممنوعیت خروج از کشور جزو قرارهای تمهیدی بوده و حتی با وجود توجیهات امنیتی در این مورد هیچ اتهامی از ابتدا در مورد موکل مطرح نبوده است و از وی همواره به عنوان مطلع درخواست همکاری شده است.»

این وکیل دادگستری همچنین گفت آنها مجددا در نامه‌ای به دادستان تهران درخواست کرده‌اند: «درخواست کردیم با توجه به ادامه دستور ممنوع الخروجی موکل به رغم اینکه هیچ‌گونه مدخلیتی در هیچ مساله ای نداشته، دستور ممنوع‌الخروجی وی فارغ از اینکه دستور مزبور فاقد وجاهت قانونی است، برداشته شود.»

مریم ممبینی در تاریخ ۱۷ اسفند ۹۶ در فرودگاه امام خمینی در حالی که تصمیم به سفر به کانادا همراه با دو فرزندش را داشت از سوی ماموران فرودگان مطلع شده ممنوع الخروج است. پیام درفشان وکیل او در گفت‌وگویی با کمپین در تاریخ ۳۰ فروردین ۹۷ گفت ممنوع الخروجی موکلش براساس حکمی قضایی صورت نگرفته و تصمیم گیری نه قضایی که امنیتی بوده است.

در تاریخ ۱۹ بهمن، مریم ممبینی برای ملاقات با همسرش به شعبه ۲۷ دادگاه فراخوانده شد اما پس از سه ساعت بازجویی، و تهدید خود و اعضای خانواده‌اش به دستگیری، به او گفتند که همسرش در زندان خودکشی کرده‌ است و «او را مجبور کردند کاغذی را امضا کند و تعهد دهد که با رسانه‌ها صحبت نکند والا به زندان خواهد رفت

او بارها پس از مرگ همسرش، مورد آزار و اذیت قرار گرفت. در تاریخ چهارم تیر۹۷، ۲۰ ماموران امنیتی همراه دوربین فیلم‌برداری وارد منزل کاووس سیدامامی شدند و چندین ساعت از خانم ممبینی «به زور» برای تهیه فیلمی که از آن به نام«هبوط» نام برده شده در مقابل دوربین فیلبمبرداری بازجویی به عمل آوردند. به گفته وکلایش خانم ممبینی مرتب جیغ می‌زده و صدای گریه‌اش از پایین پنجره خانه شنیده می‌شده. او پس از چند ساعت بازجویی غش می‌کند که مجبور به انتقال او به بیمارستان می‌شوند.

کاووس سیدامامی، استاد جامعه‌شناسی، عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق و مدیر عامل موسسه «حیات وحش میراث پارسیان» است که طبق نوشته فرزندش، در تاریخ چهارم بهمن ماه بازداشت شده و در تاریخ ۱۹ بهمن ماه خانواده مطلع از مرگ او با عنوان «خودکشی» شده‌اند. با این حال مشخص نیست که کاووس سیدامامی تحت چه شرایطی مورد بازجویی قرار گرفت و تحت چه شرایط فیزیکی و روانی در زندان اوین نگهداری شد و چگونه برای فردی که از صحت کامل جسمی و روانی برخوردار بود چنین اتفاقی افتاد.