منابع آگاه: آمریکا یک نقشه‌راه به ایران پیشنهاد می‌کند/ آمریکا قصد ندارد همه تحریم‌ها را لغو کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، به گزارش فارن پالیسی به نقل از منابع آگاه، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، قرار است به جمهوری اسلامی نقشه‌راهی را پیشنهاد کند که طبق آن تحریم‌های ایران تا حدی کاهش یابد که هم تهران به تعهدات خود در برجام بازگردد و هم مخالفان بایدن در آمریکا کاخ سفید را تحت فشار قرار ندهند.


به نوشته این نشریه، انتظار می‌رود رابرت مالی به تهران توافقی را پیشنهاد دهد که بر اساس آن به ایران کاهش تحریم‌ها به ازای بازگشت تهران به توافق هسته‌ای داده شود اما این کاهش تحریم‌ها به اندازه‌ای نباشد که دولت بایدن نیز از سوی سیاستمداران افراطی در داخل آمریکا از جمله تعدادی از هم حزبی‌هایش مورد حمله قرار بگیرد.


یک مقام آمریکایی نیز گفت که روند جدا کردن و توافق برای لغو یا کاهش برخی تحریم‌هایی که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری سابق علیه ایران اعمال کرده بسیار پرزحمت است.


دومین دور مذاکرات برای احیای برجام در وین در حالی برگزار شد که رسانه‌های داخلی ایران خبر داد‌ند قرار است گفت‌وگوهای کارشناسی ادامه پیدا کند و همزمان نمایندگان چین و اروپا هم روند گفت‌وگوها را مثبت ارزیابی کردند.


خبرگزاری ایرنا روز پنجشنبه ۲۶ فروردین‌ماه گزارش داد با پایان نشست کمیسیون برجام در وین، قرار شده است گفت‌وگوهای فنی در نشست‌های کارشناسی ادامه یابد.


پیشتر آمریکا اعلام کرده بود در این دور به صورت «غیرمستقیم» با هیات تهران مذاکره می‌کند، این در حالی است که مقام‌های ایران قبلا هرگونه مذاکره مستقیم و غیرمستقیم را رد کرده بودند.