منتقد ‘ماسک‌دار’ پوتین به اوکراین پناهنده شد

نگام، بین الملل- مقام های اوکراین می گویند که یک فعال ناراضی روس در این کشور درخواست پناهندگی کرده است.

به نقل از بی بی سی، رومن روسلوفتسف که به خاطر به صورت زدن نقابی با قیافه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه معروف است از بلاروس وارد اوکراین شد.

او به تلویزیون محلی گفت که به خاطر فرار از سرکوب دستگاه های امنیتی روسیه درخواست پناهندگی کرده است.سازمان امور مرزی اوکراین گفت که مقام های اداره مهاجرت مشغول بررسی یک مورد درخواست پناهندگی هستند.

این سازمان در بیانیه ای در این مورد از آقای روسلوفتسف نام نبرد اما گفت که “یک نویسنده و چهره مشهور روس” که به خاطر فعالیت های اعتراضی اش معروف است درخواست پناهندگی کرده است.

آقای روسلوفتسف، ۳۶ ساله، حداقل ۹ بار پس از قدم زدن در میدان سرخ مسکو با ماسکی شبیه به آقای پوتین توسط مقام های روسیه بازداشت شده است.

مقام ها می گویند که اقدامات او ناقض مقررات حاکم بر نحوه برگزاری اعتراضات در روسیه است. آقای روسلوفتسف می گوید اعتراض او دقیقا به همان قوانینی است که در جریان بازداشت هایی که “مضحک” می خواند ذکر شده.

او که در مسکو بزرگ شده پیش از شروع اعتراضات به اقدامات روسیه در اوکراین، کار حسابداری می کرد.

او همچنین می گوید که به ماده ۲۱۲.۱ اعتراض دارد؛ قانونی بحث انگیز که مجازات حداکثر پنج سال زندان برای ناقضان قوانین مربوط به نحوه اعتراضات را در نظر می گیرد.

این همان قانونی است که از آن برای بازداشت الکسی ناوالنی وبلاگ‌نویس مخالف و گروه پانک-راک “پوسی رایوت” استفاده شد.

مسکو و کیف بر سر انضمام کریمه به خاک روسیه در سال ۲۰۱۴ و حمایت ادعایی مسکو از جدایی طلبان شرق اوکراین با هم اختلاف دارند.