منتقد پوتین ممنوع‌الخروج شد

 

 

نگام ، بین الملل _ الکسی ناوالنی امروز، سه‌شنبه از خروج از روسیه منع شد. به گفته او، این اقدام برای جلوگیری از حضورش در جلسه نهایی رسیدگی به پرونده‌ای است که در دادگاه عالی حقوق بشر اروپا ثبت کرده است.

 

به گزارش ایسنا، الکسی ناوالنی، مهم‌ترین شخصیت اپوزیسیون روسیه اظهار کرد، هنگام بررسی پاسپورتش در فرودگاه “دموددوو” (Domodedovo) مسکو، گارد مرزی او را بازداشت کرده و به او گفته‌اند که بنا به حکمی از سوی سرویس دادگستری فدرال، نمی‌تواند از کشور خارج شود.

شهروندان روس در صورت داشتن جریمه‌ها یا وام‌های پرداخت نشده ممکن است از خروج از کشور منع شوند.

ناوالنی در وبلاگ خود نوشته، مطمئن است که تعهدات مالی خاصی ندارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ناوالنی یک نسخه کپی شده از حکم ممنوعیت خروج خود را که گارد مرزی در اخیارش گذاشته‌، در اینترنت منتشر کرده که در این حکم جزییاتی از دلیل ممنوع‌الخروج شدنش یا تاریخ تصمیم‌گیری درباره این ممنوعیت ذکر نشده است. همچنین مشخص نیست او تا چه زمانی نمی‌تواند از کشور خارج شود.

این منتقد کرملین قصد داشت برای حضور در دادگاه اروپایی حقوق بشر  استراسبورگ، به فرانکفورت پرواز کند. قرار است قاضیان این دادگاه درباره احتمال سیاسی بودن بازداشت‌های او از سوی پلیس روسیه تصمیم‌گیری کنند.

این وکیل ۴۲ ساله روس به دنبال به چالش کشیدن ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در انتخابات ماه مارس بود اما از شرکت در این انتخابات منع شد. او معتقد است که حکم این ممنوعیت‌ با انگیزه سیاسی صادر شده است.