منتقد پوتین پای‌اش به مسکو برسد، زندانی می‌شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، وکلای الکساندر ناوالنی، منتقد کرملین، می‌گویند او در بازگشت به روسیه با حکم سه سال و نیم زندان روبه‌رو است. ناوالنی سال گذشته در پروازی از سیبری به مسکو، در حمله‌ای که به اف‌اس‌بی نسبت داده شد، با سم نوویچوک مسموم شد.


رهبر مخالفان حکومت روسیه پس از حمله شهریور ماه، به بیمارستانی در آلمان منتقل شد و از آن زمان، همانجا مانده است.


کرملین مکررا دست داشتن در این حمله را تکذیب کرده است. این هفته آقای ناوالنی گفت قصد دارد به رغم تهدید مسکو به زندانی کردن او، به روسیه باز گردد.


وادیم کوبزف، یکی از وکلای آقای ناوالنی، گفت که او تحت تعقیب است و ممکن است به محض اینکه پا به خاک روسیه بگذارد، زندانی شود.


او گفت: «از لحاظ نظری، می‌توانند به محض ورود او را بازداشت کنند، ولی در ابتدا فقط به مدت چهل و هشت ساعت.»


ناولنی در سال ۲۰۱۴، ناوالنی به اتهام اختلاس، محکوم به حبس تعلیقی شد. مسکو ادعا می‌کند آقای ناوالنی در ماه دسامبر به دلیل حضورنیافتن در سازمان زندان‌های فدرال روسیه، شرایط حکم خود را نقض کرده است.


او می‌گوید تلاش دولت برای زندانی کردنش انگیزه سیاسی دارد.


آقای کوبزف گفت: «دادگاه می‌تواند حبس تعلیقی را به حبس تعزیری تبدیل کند و او را سه سال و نیم به زندان بیندازد.»


لئونید ولکوف، از متحدان ناوالنی، گفته است که اگر آقای ناوالنی را زندانی کنند، او به مشهورترین زندانی سیاسی دنیا بدل خواهد شد. او ناوالنی را با نلسون ماندلا مقایسه کرده و گفته است که او نماد مقاومت خواهد شد.


کرملین که آقای ناوالنی را تنها «بیمار بریتانیایی» می‌خواند، می‌گوید که حکم او بستگی به تصمیم نیروهای انتظامی دارد.


ناوالنی می‌گوید که حکم تعلیق او روز سی‌ام دسامبر به آخر رسیده است. او همچنین گفت که دادگاه اروپایی حقوق بشر حکم داده که محکومیت سال ۲۰۱۴ او غیرقانونی است.