منزل مسکونی الیسا خواننده معروف لبنانی در انفجار بیروت ویران شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، الیسا،خواننده معروف لبنانی اعلام کرد بر اثر انفجار ساعات پیش بیروت منزلش دچار آسیب شدید شده است.

الیسا در تویتر خود نوشت: به شدت از این واقعه دلم به درد آمده است.‌ امیدوارم آسیب زیادی به کشور نرسیده باشد.‌ خانه‌ام در این انفجار به شدت آسیب دید، اما مهم نیست. مهم آن است که لبنان در امنیت باشد.

الیسا با نام اصلی الیسیار زکریا خوری (به لاتین Elissar Zakaria Khoury) در ۲۷ اکتبر ۱۹۷۲ در دیرالاحمر لبنان از پدری لبنانی و مادری سوری متولد شد. وی سه برادر به نام‌های گسان، کامیل و جیهاد و دو خواهر با نام‌های نورما و ریتا دارد.

الیسا خوانندهٔ مسیحی لبنانی و تحصیلات او کارشناسی علوم سیاسی است. وی از سال ۱۹۹۲ میلادی فعالیت موسیقایی خود را آغاز کرد و به اعتقاد بسیاری از صاحب‌نظران موسیقی عرب، یکی از بهترین خوانندگان عرب است.

تحصیلات الیسا

الیسا از ۹ سالگی در کلاس‌های تئاتر شرکت می‌کرد. وی به اصرار خانواده خود تحصیل در رشته علوم سیاسی در دانشگاه لبنان را آغاز کرد؛ اما در این رشته چندان موفق نبود و به گرفتن کارشناسی آن اکتفا کرد.

ورود به عرصه خوانندگی

 الیسا که از کودکی به حضور در صحنه بسیار علاقمند بود تصمیم داشت به عرصه خوانندگی قدم بگذارد. فعالیت جدی الیسا در سال ۱۹۹۲ و هنگامیکه شروع شد که موفق به دریافت مدال نقره برنامه استعدادیابی Studio Al Fan شد. این برنامه تلویزیونی از LBCI که یکی از معروفترین ایستگاه‌های تلویزیونی خاورمیانه بود پخش می‌شد.

به دنبال این موفقیت، الیسا اجرای کنسرت‌های خود را آغاز کرد و در سال ۱۹۹۹، بواسطه کمپانی موزیک امی، آلبوم بدی دوب خود را منتشر کرد.

این آلبوم با همکاری موزیسین مشهور فرانسوی، جرارد فرر تهیه شده بود. انتشار موفق این آلبوم باعث شد تا الیسا در سال ۲۰۰۰ به فستیوال بین‌المللی کانس راه پیدا کند. پس از موفقیت الیسا در این فستیوال بین‌المللی، وی دومین آلبوم خود با نام و اخرتا معک را منتشر کرد.

آلبوم سوم الیسا با نام عایشالک موفقیت فوق‌العاده‌ای برای الیسا به ارمغان آورد و جای او را در عرصه موسیقی دنیای عرب مستحکم کرد. وی در ساخت آلبوم عایشالک از تجربیات قبلی خود در ساخت دو آلبوم قبلی بهره برد و توانست فراتر از تصور ظاهر شود.

ویدئو کلیپ این آلبوم با نام خود این آلبوم در پاریس و توسط کارگردان فرانسوی، فبریک فگوتی کارگردانی شد. همچنین در سال ۲۰۰۲، کلیپ اجمل احساس الیسا برنده جایزه موزیک عربی شد و عنوان بهترین کلیپ ویدئویی در دبی را کسب کرد.

الیسا و همکاری با برند های معروف

الیسا در موزیک ویدئو عایشالک با برند معروف کریستین دیور پاریس همکاری کرد. این اولین باری بود که این برند با یک هنرمند عرب همکاری می‌کرد. او در سال ۲۰۰۳ با امضای یک قرارداد، سفیر برند پپسی در خاورمیانه شد و این عنوان را به مدت ۴ سال حفظ کرد.

علاوه‌بر این، او به همراه پاپ استار آمریکایی یعنی کریستینا آگویلرا برای برند پپسی در جام جهانی فوتبال، دو کلیپ تبلیغاتی در لس‌آنجلس ساخته است. الیسا تا به امروز در جذب برند‌های معروف بسیار موفق عمل کرده است.

شهرت 

الیسا یکی از پر‌نفوذ‌ترین زنان دنیای عرب بشمار می‌رود. وی همچنین اولین خواننده عرب است که مقابل رئیس جمهور سابق آمریکا یعنی بیل کلینتون و در برنامه Stars Charity در دبی، به اجرا برنامه پرداخت. او در سال ۲۰۱۲ و بر اساس آمار مجله Arabian Business توانست در لیست ۱۰۰ زن قدرتمند عرب در عرصه بیزینس و ۵۰۰ فرد با‌نفوذ در دنیای عرب قرار بگیرد. 

الیسا و عنوان ملکه احساس

الیسا به خاطر سبک موزیک رمانتیک خاصی که در موزیک ویدئو‌های خود اجرا می‌کند “ملکه احساس” لقب گرفته است. او آهنگی به همین نام نیز سروده است. 

میزان فروش آلبوم‌های الیسا

الیسا درحال حاضر جزو خوانندگانی است که آلبوم‌های او از فروش بالایی برخوردار هستند. این خواننده پر‌آوازه عرب، بافروش بیش از ۳۰ میلیون آلبوم در سال‌های ۲۰۰۵، ۲۰۰۶، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ توانست لقب پر‌فروش‌ترین خواننده خاور‌میانه را از آن خود کند. او بواسطه این عنوان جایزه بین‌المللی موسیقی را نیز دریافت کرد.

همکاری با موزیسین‌های بین‌المللی

الیسا زکریا با موزیسین‌های معروف و بین‌المللی نظیر راقب آلاما، چب مامی، فدل شاکر، کریس دی بورگ، کریستینا آگوئیلرا و جرارد فرر همکاری داشته است. او همچنین از سال ۲۰۱۳ نیز به عنوان داور در مسابقه خوانندگی ایکس فکتور عربی حضور پیدا کرده است.

تشویق جوانان عرب

 الیسا همواره جوانان عرب را تشویق می‌کند تا به رغم مشکلاتی که ممکن است پیرامون آن‌ها را فرا‌گرفته باشد رویاهای بزرگی داشته باشند.

او در یکی از مصاحبه‌های خود عنوان کرده است که “من هیچ وقت دست از رویاهای خود بر‌نمیدارم. مهم نیست مسیر شما چقدر دست‌انداز داشته باشد مهم این است که با ایمان و پشتکار به رویاهای خود دست پیدا کنید.”