منوچین: برای قطع کامل واردات نفت ایران در حال مذاکره با چین هستیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، می‌گوید شرکت‌های دولتی چین خرید نفت از ایران را کلاً متوقف کرده‌اند و ایران ۹۵ درصد از درآمدهای نفتی خود را از دست داده است.

وی یکشنبه ۲۲ دی‌ماه در مصاحبه با «فاکس‌نیوز» گفت که احتمالاً ۹۵ درصد از کل درآمدهای نفتی ایران قطع شده و تنها مقدار اندکی صادرات نفت ادامه دارد که بخش عمده آن نیز راهی چین می‌شود، اما آمریکا در حال مذاکره با چین است تا جلوی این میزان صادرات را نیز گرفته شود.

استوین منوچین افزود: «من با مقامات چینی صحبت کرده‌ام. چینی‌ها یک هیئت نیز به آمریکا فرستادند و این موضوع مذاکره شد. شرکت‌های دولتی چینی نفتی از ایران نمی‌خرند و ما در حال کار با آنها هستیم که مطمئن شویم کلا هیچ نفتی از ایران به چین صادر نخواهد شد».

وی گفت هدف آمریکا این است که درآمدهای نفتی ایران را که صرف «کارهای بد» می‌شود، کلاً قطع کند و نه تنها شرکت‌های چینی، حتی شرکت‌های اروپایی نیز که وارد معامله نفتی با ایران شوند، مورد تحریم قرار می‌گیرند.

وزیر خزانه‌داری آمریکا به تحریم برخی شرکت‌های چینی، به‌ویژه غول‌های کشتی‌رانی این کشور طی ماه‌های گذشته اشاره کرده و گفته‌است تحریم‌ها علیه افراد و شرکت‌های چینی که وارد معامله با ایران شوند، ادامه خواهد یافت.

او در پاسخ به پرسشی پیرامون انتشار اطلاعاتی که نشان می‌دهد ۷۰ درصد نفت صادراتی ایران هم‌اکنون راهی چین می‌شود، گفت که از لحاظ حجمی این مقدار نفت بسیار اندک است، اما آمریکا با دولت چین در تماس است تا کلاً انتقال نفت ایران به این کشور متوقف شود.

آمارهای گمرکی چین نشان می‌دهد که این کشور در ماه‌های پایانی سال گذشته میلادی به‌طور متوسط روزانه کمی بیش از ۲۵۰ هزار بشکه نفت از ایران دریافت کرده‌است.

آمارهای شرکت اطلاعات انرژی و ردیابی نفتکش‌ها، کپلر که در اختیار رادیو فردا قرار گرفته‌است نیز حاکی است که کل بارگیری نفت ایران در ماه‌های پایانی پارسال حدود ۳۰۰ هزار بشکه بوده که بخش بزرگی از آن راهی چین شده‌است.

گزارش‌ها حاکی است که حدود نیمی از این میزان نفت، به شرکت‌های دولتی «سی‌ان‌پی‌سی» و «ساینوپک» چین به عنوان تسویه بدهی ایران تحویل می‌شود و پولی به دست ایران نمی‌رسد.

این شرکت‌ها در میادین آزادگان و یادآوران ایران حدود ۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرده و بر اساس قرارداد، ایران به‌جای پول نقد، تسویه بدهی آنها را با تحویل نفت خام انجام می‌دهد.

احتمالاً به همین خاطر آقای منوچین از «حجم» تحویل نفت ایران به چین سختی نگفته و تنها اعلام کرده ۹۵ درصد از «درآمدهای» نفتی ایران کاهش یافته است. ایران قبل از تحریم‌ها روزانه ۲٫۵ میلیون بشکه صادرات نفت داشت.

کاهش ۹۵ درصدی درآمدهای نفتی به این معنی است که صادرات کنونی نفت ایران که منجر به دریافت پول می‌شود، روزانه ۱۵۰ هزار بشکه است. به غیر از چین، تنها سوریه به صورت علنی نفت از ایران دریافت می‌کند.

اظهارات منوچین و آمارهای بین‌المللی دربارهٔ افت چشمگیر صادرات نفت ایران در حالی است که دولت حسن روحانی در بودجه سال آینده صادرات روزانه یک میلیون بشکه نفت را گنجانده‌است.

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی ۱۹ دی‌ماه اعلام کرد «شیوه‌های بهتری برای فروش نفت و تأمین ارز یافته‌ایم و وضعیت بسیار خوبی داریم».
وی مدعی شد «امروز نفت کشور فروخته و مبلغ فروش آن نیز دریافت می‌شود».

منابع: فاکس نیوز، ایرنا، کپلر، گمرک چین، رادیو فردا 

…..

در پی پایان یافتن مهلت ۱۸۰ روزه معافیت ناظر بر معاملات نفتی با ایران در ماه مه سال جاری، واردات نفت چین از ایران نیز به شدت کاهش یافته است. شرکت ملی نفت چین، واردات نفت خود از ایران را متوقف کرده است. روشن نیست که خریداران نفت تخلیه شده ایران در بنادر چین چه کسانی هستند.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه هفتم مرداد (۲۹ ژوئیه) با انتشار گزارشی از سنگاپور، خبر از کاهش بیشتر واردات نفت چین از ایران داده است.

بر اساس این خبر، میزان واردات نفت چین از ایران در ماه ژوئن سال جاری به ۲۰۸ هزار بشکه در روز کاهش یافته است که در قیاس با مدت زمان مشابه سال گذشته، کاهشی ۶۰ درصدی داشته است.

همین گزارش حاکی است که میزان واردات نفت خام چین از ایران در ماه ژوئن نسبت به ماه مه حدود ۵۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

واردات نفت و واهمه از تحریم‌ها

شرکت ملی نفت چین پس از پایان معافیت‌های شش‌ماهه واردات نفت از ایران را متوقف کرده است. به‌رغم آن گفته می‌شود که تانکرهای حامل نفت ایران در ماه ژوئن ۱۶۳ هزار بشکه نفت در بندر تیانجین واقع در شمال چین و همچنین در بندر جینجو واقع در شمال شرقی این کشور تخلیه کرده‌اند.

گزارش خبرگزاری رویترز حاکی از آن است که این نفت توسط تانکرهای متعلق به شرکت ملی نفتکش‌های ایران حمل شده است. افزون بر آن گفته می‌شود که تانکرهای ایران در ماه ژوئیه نیز به میزان کمتری انتقال نفت به بندر شهر جینجو و هویژو، واقع در جنوب چین را ادامه داده‌اند.

اطلاع دقیقی پیرامون خریداران نفت تخلیه شده در بنادر یاد شده منتشر نشده است. باید یادآور شد که در شهرهای تیانجین، جینجو و هویژو پالایشگاه‌های وابسته به شرکت ملی نفت چین وجود دارند.

چین و واردات نفت

در پی کاهش چشمگیر واردات نفت چین از ایران، خبرگزاری رویترز از افزایش بی‌سابقه صادرات نفت عربستان سعودی به چین خبر می‌دهد.

مطابق این گزارش، میزان صادرات نفت عربستان به چین در ماه ژوئن به یک میلیون و ۸۸۰ هزار بشکه در روز رسیده که در قیاس با ماه ژوئن سال گذشته، رشدی ۸۴ درصدی داشته است.

واردات چین از عربستان در ماه ژوئن حدود ۷۰۰ هزار بشکه در روز بیشتر از واردات نفت چین از عربستان در ماه مه بوده است. به این ترتیب، عربستان به بزرگترین تامین کننده نفت خام چین تبدیل شده است.

در همین مدت، میزان صادرات نفت روسیه نیز به چین افزایش یافته است. روسیه در ماه ژوئن روزانه یک میلیون و ۷۴۰ هزار بشکه نفت به چین صادر کرده و از این منظر صادرات نفتی روسیه به چین در قیاس با مدت زمان مشابه سال گذشته، رشدی ۴۵ درصدی داشته است.

لازم به یادآوری است که میزان واردات نفت چین از ایالات متحده آمریکا در ماه ژوئن کاهش یافته است. واردات نفت چین از آمریکا در بازه زمانی شش‌ماهه نخست سال جاری در قیاس با مدت زمان مشابه سال گذشته، کاهشی در حدود ۷۶ درصد داشته است.