مهاجرت مهندسان کشاورزی ایران به عمان؛ ابوظبی درصدد راه‌اندازی کشت علمی و مدرن است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامبا تشدید بحران آب در ایران موج مهاجرت کشاورزان و مهندسان کشاورزی به عمان به راه افتاده است. محمد سلیمی، کارشناس کشاورزی با اعلام این خبر می‌گوید که عمان درصدد راه‌اندازی کشت علمی و مدرن است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بسیاری از مسئولان ایرانی، کشاورزی را مقصر بحران آب معرفی می‌کنند اما بسیاری از کارشناسان آب و کشاورزی این مساله را رد کرده و می‌گویند کشاورزی در ایران سنتی است و با کشاورزی علمی می‌شد مصرف منابع آب را در این بخش مدیریت کرد.

محمد سلیمی، کارشناس کشاورزی و استاد دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به بحران آب در خوزستان به تجارت‌نیوز می‌گوید: خشک شدن هورالعظیم طبیعی نبود و به صورت دست‌ساز اتفاق افتاد و بسیاری حوضچه‌های این تالاب برای استخراج نفت خشک شد زیرا آب هورالعظیم و باتلاق‌های مفید آن منطقه، برای استخراج نفت مزاحمت ایجاد می‌کردند.

او تاکید می‌کند: این که آبیاری ما در صنعت کشاورزی اصول نیست کاملا صحیح است اما نمی‌توان گفت که کشاورزی مسبب خشکی خوزستان شده است اما این به آن معنی نیست که باید کشاورزی را تعطیل کرد و این که ما تولید یک کشور به دلیل بی‌کفایتی مسولان تعطیل کنیم، توجیه عقلی ندارد.

سلیمی اضافه می‌کند: کشاورزی نهاد پرمصرف آبی نیست بلکه شیوه‌های نادرست، کشاورزی را تبدیل به یکی از پرمصرف‌ترین بخش آبی کشور ما کرده است.

او تاکید می‌کند که در سیاست‌گذاری کشاورزی از ظرفیت متخصصان و کارشناسان و حتی کشاورزان پیشرو استفاده نشده است و همین مساله یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد بحران آب بوده است.

سلیمی همچنین از افزایش شمار مهاجرت کشاورزان و مهندسان به عمان خبر می‌دهد و می‌گوید: کشورهای حاشیه خلیج‌فارس مانند عمان که حتی زمین مناسبی برای کشت ندارند، شروع به جذب مهندسان کشاورزی ایران و توسعه گلخانه‌ها در این کشور کرده‌اند.