مهدی آیتی فعال سیاسی اصلاح‌طلب : اصلاح‌طلبان حداقل هشت سال نباید وارد مسائل سیاسی و اجرایی کشور شوند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، مهدی آیتی گفت‌: یک سیاستمدار هوشمند باید شرایط زمان و مکان را به خوبی بسنجد. ما الان در زمان و مکانی‌ قرار داریم که بهترین حالت برای اصلاح‌طلبان به لحاظ حفظ حیثیت و اعتبار سیاسی شرکت نکردن در انتخابات است؛ یعنی اصلاح‌طلبان حداقل به مدت هشت سال نباید وارد مسائل سیاسی و اجرایی کشور شوند.


به گزارش اعتمادآنلاین ، تشکیلات اصلاح‌طلبی در انتخابات مجلس با رد صلاحیت گسترده مواجه شد و اکنون هم در شرایطی به استقبال انتخابات ریاست‌جمهوری می‌رود که تردید و ابهام‌های زیادی در ذهن اصلاح‌طلبان شکل گرفته است.

مهدی آیتی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین در این ‌باره اظهار داشت: با توجه به اینکه بحران بر فضای سیاست و اقتصاد کشور حاکم شده،‌ بهترین کار این است که جبهه اصلاحات به مقوله انتخابات ۱۴۰۰، چه در ریاست‌جمهوری و چه در شوراها، ورود نکند. در واقع یک سیاستمدار هوشمند باید شرایط زمان و مکان را به خوبی بسنجد. ما الان در زمان و مکانی‌ قرار داریم که بهترین حالت برای اصلاح‌طلبان به لحاظ حفظ حیثیت و اعتبار سیاسی شرکت نکردن در انتخابات است؛ یعنی اصلاح‌طلبان حداقل به مدت هشت سال نباید وارد مسائل سیاسی و اجرایی کشور شوند.

نماینده ادوار مجلس در ادامه گفت: اصلاح‌طلبان با این کار اجازه می دهند اصولگرایانی که با شعار تشکیل مجلس و دولت انقلابی مشغول فعالیت هستند، به صحنه بیایند و خودشان در این هشت سال چند کار مهم انجام دهند؛ یعنی گذشته خود را آسیب‌شناسی کنند و ببینند کدام عیب‌ها باعث از دست رفتن پایگاه اجتماعی‌شان شده است. دیگر اینکه اصلاح‌طلبان پس از آسیب‌شناسی در یک برنامه‌ریزی مفصل بازسازی و نوسازی حزب و تشکیلات اصلاح‌طلبی را آغاز کنند.

او تصریح کرد:‌ جبهه اصلاحات در این هشت سال به خوبی می‌تواند چشم و گوش مردم باشد. در واقع به جای اینکه وارد عرصه‌های اجرایی شود، بیشتر حالت نظارت و نقادی داشته باشد. اصلاح‌طلبان در چنین حالتی می‌توانند اعمال، رفتار و شعارهای اصولگرایان را زیر ذره‌بین بگذارند تا نشان دهند با شعارهای پر‌آب و رنگ‌شان چقدر در حل مشکلات مردم، پاسخگو بودن و بالا بردن نظام جمهوری اسلامی در سطح ملی و بین‌المللی موفق شده‌اند.

آیتی ادامه داد: با روشی که شورای نگهبان پیشه کرده و بر آن اصرار دارد و نخبگان و چهره‌های شاخص و کارآمد را از حضور در انتخابات محروم می‌کند، دولت و مجلس انقلابی مطمئناً نمی‌توانند در اداره کشور کاری انجام دهند و همچنین نمی‌توانند کشور را از انسداد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی خارج کنند. در نتیجه‌‌ این هشت سال جریان اصلاح‌طلب نباید به انتخابات ورود کند تا با توجه به رسالت‌هایی که عنوان شد، خودش را ترمیم کند و به آغوش مردم بازگردد.

مهدی آیتی در پایان گفت:‌ لازم است جبهه اصلاحات با پرچم، برند، تابلو و البته نام جدید به میدان بیاید، چون مردم از شعارهای کهنه و قدیمی زده شده‌اند. امیدوارم بزرگان و تصمیم‌گیران اصلی جریان اصلاحات به درک صحیحی از شرایط برسند.

چکیده گفت‌وگو با مهدی آیتی

-جبهه اصلاحات به انتخابات ۱۴۰۰ ورود نکند
-اصلاح‌طلبان بازسازی و نوسازی حزب و تشکیلات اصلاح‌طلبی را آغاز کنند
-جبهه اصلاحات می‌تواند چشم و گوش مردم باشد
-مردم از شعارهای کهنه و قدیمی زده شده‌اند
-جبهه اصلاحات با پرچم و برند جدید به میدان بیاید