مهدی حاجتی به دو سال تبعید محکوم شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ مهدی حاجتی عضو سابق شورای اسلامی شهر شیراز گفت که به اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل یک سال حبس و دو سال تبعید محکوم شده است.

حاجتی گفت: در ابتدای شیوع کرونا و اواخر سال ۹۸ رشته توییت هایی درباره اینکه باید قرنطینه شهرها به ارتش واگذار شود منتشر کردم که هدف از این توییت‌ها، ایجاد شکاف در ارکان حاکمیتی قلمداد شد.

حاجتی ادامه داد: در رابطه با توییت های کرونا، دو پرونده تشکیل شده که یکی با اتهام تبلیغ علیه نظام دوشنبه هفته گذشته در شعبه یک دادگاه انقلاب شیراز رسیدگی و حکم بدوی این پرونده امروز به صورت شفاهی و حضوری به من ابلاغ شد.

وی اضافه کرد: این حکم شامل یک سال حبس و دو سال تبعید به بیرجند امروز به من ابلاغ شد که بدوی است و ۲۰ روز مهلت اعتراض دارد.

عضو شورای شهر شیراز گفت: در خصوص رشته توییت های مربوط به کرونا پرونده دیگری نیز با اتهام نشر اکاذیب تشکیل شده که شنبه آینده زمان رسیدگی به این پرونده است.

حاجتی اسفندماه ۹۸ توییت‌هایی را در رابطه با قرنطینه نکردن شهر قم در ابتدای شیوع ویروس کرونا و همچنین حمایت از زندانیان در برابر کرونا منتشر کرده بود.

حاجتی سوم بهمن ماه ۹۸ بعد از تحمل حدود هشت ماه حبس از زندان آزاد شد.

دادگستری استان فارس در آن زمان ضمن تأیید آزادی حاجتی اعلام کرد: این اقدام پیرو درخواست اعاده دادرسی از سوی محکوم علیه و تجویز اعاده دادرسی از سوی دیوان عالی کشور انجام شده است.

مهدی حاجتی عضو شورای شهر شیراز عصر یکشنبه ۱۲ خردادماه ۹۸ برای اجرای حکم یکسال زندان، بازداشت و به زندان منتقل شده بود.

نواب قائدی که در آن مقطع زمانی سخنگوی شورای شهر شیراز بود گفت:‌ دادگاه تجدید نظر درخصوص پرونده حاجتی، یک سال حبس برای وی صادر کرده است.

یک منبع آگاه پیش تر گفته بود: حکم حبس حاجتی در شعبه اول دادگاه تجدید نظر استان فارس قطعیت یافته بود؛ ‌ اتهام حاجتی فعالیت تبلیغی علیه نظام است و وی علاوه بر یک سال حبس، به ۲ سال تبعید نیز محکوم شده است.

حاجتی نخستین بار پنجم مهرماه ۹۷ بازداشت شد و ۱۵ مهر ۹۷ با صدور قرار وثیقه ۲ میلیارد ریالی آزاد شد.

او ۱۴ بهمن ۹۷ پس از گذشت افزون بر چهار ماه غیبت در جلسات شورا، در جلسه کمیسیون برنامه و بودجه این شورا حاضر شد.

در آن زمان، قرار نظارت قضایی مبنی بر منع حضور این عضو شورای شهر شیراز از سوی دادگاه لغو شده بود.

یک منبع مطلع در آن مقطع زمانی گفته بود: روند رسیدگی به پرونده حاجتی ادامه دارد و حضور در جلسات شورای شهر شیراز دال بر برائت وی از اتهام نیست.

این گونه بود که وی بار دیگر ۱۲ خردادماه ۹۸ راهی زندان شد.

مهدی حاجتی متولد ۱۳۵۸ از فعالان سیاسی اصلاح طلب است و قبل از حبس و در دوره کنونی شورای اسلامی شهر شیراز مسوولیت‌هایی همچون نایب رییس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک و رییس کمیسیون حقوق شهروندی پنجم دوره شورای شهر شیراز را برعهده داشت.

بیستم شهریورماه گذشته بود که محمدتقی تذروی عضو علی البدل شورای اسلامی شهر شیراز در جلسه علنی این شورا سوگند خورد و به عنوان جانشین مهدی حاجتی عضو غائب شورا، فعالیت خود را آغاز کرد.