مهدی پازوکی: ای کاش اعضای مجمع تشخیص مصلحت از حسن نصرالله منافع ملی مردم را یاد می گرفتند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، پازوکی استاد اقتصاد دانشگاه علامه در گفت و گو با امتداد گفت: صاحبان قدرت در ایران مصلحت کشور را تشخیص نمی دهند.

اقتصاد ایران به شدت از جهالت اقتصادی رنج می برد. به بیانی ساده تر اقتصاد ایران امروز درگیر سیاست و به طور ویژه منوط به سیاست خارجی شده است. در شرایط فعلی اگر بهترین اقتصاددانان دنیا هم جمع شوند و بخواهند به عنوان مشاور در سیاست گذاری های اقتصادی نظر دهند، در این اقتصاد بسته هیچ کاری نمی توانند انجام دهند.

از یک طرف دشمنان ما، یعنی کسانی که خواهان عظمت ایران نیستند بدشان نمی آید که این کشور دچار مشکل شود و سعی بر این دارند که روزبه روز تحریم های ناجوانمردانه علیه ایران را بیشتر کنند. از جمله تندروها در آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی در منطقه خاورمیانه چنین هدفی را دنبال می کنند. ولی علاوه بر اینکه تحت فشار این دشمنان هستیم، بخشی از مشکلات نیز به ساختارهای مدیریتی جامعه خودمان بازمی گردد.

اشکال کار ما این است که صاحبان قدرت مانند اغلب اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، جهان را به خوبی نمی شناسند و مصلحت کشور را به خوبی تشخیص نمی دهند. من اگر جای اعضای این مجمع بودم به دلیل بی تدبیری که در خصوص روابط بین المللی ما از جمله FATF صورت گرفته، استعفا می دادم.

یکی از دلایل رای ۲۴ میلیونی مردم به آقای روحانی این بود که او خود را خواهان تعامل با جامعه جهانی نشان داد. شعار و برنامه روحانی این بود که می خواهد با دنیا کار کند. تجربه نشان داده همین آقای خاتمی وقتی با دنیا مودبانه صحبت کرد، پاسخ لازم را گرفت. به هرجهت تندروهای آمریکایی، اسرائیلی و کشورهای مرتجع منطقه به رهبری عربستان تمایلی ندارند که ایران دارای عظمت شود و جامعه ای شکوفا شده پیدا کند.

در داخل نیز، اکثریت اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام با مسکوت گذاشتن لوایح FATF علیرغم مهلت های زیادی که به ایران داده شد، سیگنالی منفی برای دنیا فرستادند و در واقع ما را با خودتحریمی مواجه کردند. کما اینکه اگر امشب مجمع تشخیص جلسه ای فوق العاده تشکیل دهد و این لوایح را تصویب کند، سیگنالی مثبت برای دنیا خواهد بود.

چین، روسیه و ترکیه سه شریک عمده تجاری ایران هستند و هر سه عضو اصلی FATF هستند. در حالی که ما اصلا قرار نبود عضو اصلی FATF شویم و قرار بود عضوهمکار این نهاد شویم. مانند ۱۸۹ کشور دیگری که همکار هستند. ولی طوری القاء کردند که گویا اگر ما مقررات FATF را بپذیریم، کشور را به اجنبی فروخته ایم. همین باعث شد سیگنالی منفی به بازار ایران و به ویژه بازار ارز داده شود.

این نشان می دهد که اقتصاد ایران از متغیرهای سیاسی تبعیت می کند. اگر ما بخواهیم با دنیا تجارت کنیم. برای نمونه، با فرض اینکه در همین انتخابات آمریکا جوبایدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شود و بازگشت به برجام اتفاق بیفتد، تا زمانی که ما مقررات FATF را نپذیرفته باشیم، هیچ کشور و بانکی در دنیا حاضر نیست با سیستم جمهوری اسلامی کار کند. نباید فراموش کنیم که اگر می خواهیم با دنیا تجارت کنیم، باید سیستم بانکی ما با دنیا کار کند.

تجارت چمدانی دیگر ممکن نیست. ای کاش اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام از سیدحسن نصرالله یاد می گرفتند که منافع ملی مردم لبنان برایش مهم است. زیرا ایشان به آن دلیل که نمی خواست بانک های لبنان تحریم شود، صراحتا اعلام کرد که ما از طریق سیستم بانکی با جمهوری اسلامی ایران کار نمی کنیم بلکه کمک های خود را نقدی دریافت می کنیم. سیدحسن نصرالله می داند اگر بانک های لبنان تحریم شوند، اقتصاد لبنان دچار بحران می شود.

خیلی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در عمر خود به یک کشور توسعه یافته هم سفر نکرده اند، درست مانند آقای احمدی نژاد. آقای آموزگار مقاله ای تحت عنوان «میراث نامحمود» نوشته که بسیار مهم است. در مقاله او آمده است«احمدی نژاد دلش می خواست به ضعفا کمک کند ولی بلد نبود، سعی می کرد با حرف هایی که می زند هزینه های اجتماعی برای کشورش تولید کند.» به همین خاطر بود که علیرغم اینکه بیشترین نفت تاریخ در دوره او فروخته شد، ولی کشور با نرخ رشد منفی و تورم ۴۰ درصد تحویل رئیس جمهور بعدی تحویل داده شد.