مهم‌ترین نشان افتخار در دستان زن ایرانی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ «ژینا (پروانه) کدی» استاد ایرانی در دانشکده مهندسی دانشگاه «کنکوردیا»، نشان افتخار دریافت کرد.


نشان افتخار “Order of Canada” یکی از بالاترین نشانهای افتخار در کانادا است. این نشان به افرادی اعطا می‌شود که در طول زندگی خود در رشته‌های مختلف به کانادا خدمت کرده و دستاوردهای برجسته‌ای داشته و موجب اتحاد ملت شده‌اند.


«ژولی پایت»، فرماندار کل کانادا، هفته گذشته نام ۶۱ نفر را برای دریافت این نشان افتخار اعلام کرد که خانم کدی نیز در میان آنها است.

خانم کدی، نخستین فارغ التحصیل زن رشته راه و ساختمان از دانشگاه کنکوردیاست. او در سال ۲۰۱۸ به دانشگاه کنکوردیا، ۱۵ میلیون دلار کمک کرد تا این مبلغ صرف بورس تحصیلی، پروژه‌های شهری و ترویج تساوی حقوق شود. پس از چنین کمکی، دانشکده مهندسی این دانشگاه به نام وی نام گذاری شد.


او سابقه طولانی فعالیت به عنوان مهندس و مدیر کسب و کار داشته است. همچنین خانم کدی پیشگام زنانی بوده است که در این زمینه فعالیت داشته‌اند. او زندگی حرفه‌ای موفقی داشته و با راه اندازی یک شرکت ساختمانی به عنوان یکی از سودآورترین زنان کانادایی شناخته می‌شود. خانم کدی سال ۱۹۷۹ برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به کانادا آمد و PhD خود را در رشته مهندسی ساختمان کسب کرد و برای اولین بار به عنوان بازرس ماشین آلات از جرثقیل‌های ساختمانی تورنتو بالا رفت.